Zuid-Afrika boos over sluiting grenzen: ‘Geen paniek, symptomen zijn mild’
updateZuid-Afrika maant de wereld tot kalmte, nu steeds meer landen geconfronteerd worden met de nieuwe omikronvariant van het coronavirus en hun grenzen sluiten. De symptomen zijn tot nu toe mild en niet ernstig, zeggen artsen. Het land wil dat de reisverboden onmiddellijk worden opgeheven. De WHO sluit zich daarbij aan.
,,De besmettingen die zich tot nu toe hebben voorgedaan, waren allemaal milde gevallen, milde tot matige gevallen. En dat is een goed teken”, zegt viroloog Barry Schoub bij de BBC. Hij is hoofdadviseur van het vaccinatieprogramma in Zuid-Afrika. Ook stelt Schoub dat de Omikron-variant door zijn mutaties mogelijk minder ‘fit’ is dan de deltavariant.
Ook Angelique Coetzee, de Zuid-Afrikaanse arts die de variant ontdekte, zegt dat de symptomen ‘ongewoon’ zijn, maar vooralsnog ‘mild en niet ernstig’. Geen van hen had volgens haar smaak- of reukverlies en ongeveer de helft was gevaccineerd, aldus de arts. ,,Het virus treft vooral jonge mensen, die last hebben van spierpijn en extreme vermoeidheid. Het gaat inmiddels veel beter met ze. We weten nog niet wat er gebeurt als oudere, ongevaccineerde mensen besmet raken.”
Niets spectaculairs
Coetzee zegt tegen de Zuid-Afrikaanse zender News24 ook andere artsen te hebben geraadpleegd. Die bevestigen haar beeld. Patiënten met deze variant belanden zelden in het ziekenhuis, zegt Coetzee. ,,Ze blijven thuis en binnen twee tot drie dagen nadat we ze hebben gezien, worden ze beter. Er is in dit stadium nog niets spectaculairs. Er is echt geen reden tot paniek.”
Afgelopen week maakten wetenschappers in Zuid-Afrika de ontdekking van de nieuwe variant officieel bekend. Wetenschappers denken dat bij duizenden besmettingen In zuidelijk Afrika sprake is van de omikronvariant.
De meesten zijn ontdekt in Zuid-Afrika. De besmettingscijfers in het land hebben de afgelopen weken een enorme vlucht genomen: van een paar honderd nieuwe gevallen per dag eerder deze maand tot 3220 in de afgelopen 24 uur. Zuid-Afrikaanse gezondheidsexperts denken dat de variant verantwoordelijk is voor 90 procent van de nieuwe gevallen.
Inmiddels is de variant in steeds meer landen vastgesteld. Maar buiten Zuid-Afrika zijn in geen enkel land zoveel besmettingen officieel bevestigd als in Nederland (13). In Botswana, waar de variant ook als een van de eerste landen werd opgemerkt, stond de teller vrijdagavond op vier bevestigde gevallen. Naar nog eens elf verdachte besmettingen wordt onderzoek gedaan.
Enkele gevallen
In Frankrijk zijn mogelijk acht besmettingen met de omikronvariant ontdekt, meldde het ministerie van Volksgezondheid zondagavond. In andere landen gaat het nog om slechts enkele gevallen. In Duitsland zijn tot dusver drie gevallen bekend, in het Verenigd Koninkrijk en Denemarken twee en in Italië, België en Tsjechië vooralsnog één. Buiten Afrika en Europa zijn in zowel Australië als Hongkong twee besmettingen vastgesteld en in Israël één.
Uit voorzorg sloten de afgelopen dagen steeds meer landen de grenzen voor inwoners uit zuidelijk Afrika. De Afrikaanse landen zijn boos over de inreisverboden, aangezien de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) ook al opriep tot kalmte.
Zondebokken zoeken
,,In andere landen zijn ook nieuwe varianten geconstateerd. Geen van die gevallen had banden met zuidelijk Afrika’, zei Joe Phaahla, minister van Volksgezondheid van Zuid-Afrika, vrijdag. ,,We hebben het gevoel dat sommige leiders van landen zondebokken zoeken om het hoofd te bieden aan iets wat een wereldwijd probleem is.”
De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa doet een ‘dringende’ oproep aan rijke landen de reisverboden onmiddellijk te beëindigen. ,,Landen die reisbeperkingen hebben opgelegd discrimineren oneerlijk tegen Zuid-Afrika en helpen niet het probleem op te lossen.’’
Microbioloog Shabir Madhi zegt tegen de Arabische zender Al-Jazeera: ,,Het is naïef van ontwikkelde landen om te denken dat ze de verspreiding van deze variant kunnen stoppen met een algemeen vliegverbod op landen in zuidelijk Afrika. Het virus heeft zijn weg naar de samenleving al gevonden, naar individuen die niet eens gereisd hebben of in contact zijn gekomen met iemand uit zuidelijk Afrika.”
Slachtoffer van het succes
Madhi vindt dat Zuid-Afrika ten onrechte de schuld krijgt van de nieuwe variant. ,,Het feit dat het hier is ontdekt, maakt het nog geen Zuid-Afrikaanse variant. Het werd alleen hier ontdekt. In Zuid-Afrika hebben we een van ‘s werelds beste Covid-onderzoeksfaciliteiten op basis van onze ervaring met de behandeling van hiv en tbc. We lopen al een tijdje voorop en zijn dus het slachtoffer van ons succes.”
Ook de Afrikaanse Unie heeft ontstemd gereageerd op alle kritiek richting Zuid-Afrika en de rest van het continent. ,,Niemand kan hier iets aan doen”, citeert de BBC Ayoade Alakija, die verantwoordelijk is voor de vaccinaties. ,,Dit komt doordat de wereld niet in staat is mensen op een eerlijke, urgente en snelle manier te vaccineren. Dit komt doordat de rijke landen voor zichzelf vaccins aan het hamsteren zijn. Dit is onacceptabel.”
Ook over de reisbeperkingen is hij niet te spreken. Die zijn wat hem betreft gebaseerd op politieke overwegingen, niet op wetenschappelijke. ,,Dit is verkeerd. Waarom sluiten we alleen Afrikanen buiten als het virus al op drie continenten is gearriveerd?”
Wetenschap volgen
Ook de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft er zondag bij landen op aangedrongen om ‘de wetenschap te volgen’ in plaats van reisverboden op te leggen. ,,Er is momenteel geen informatie die erop wijst dat de symptomen die gepaard gaan met omikron verschillen van die van andere varianten”, aldus de WHO.
De recent ingestelde reisverboden hebben ook politieke implicaties, suggereert de WHO. ,,De ingevoerde reisverboden die gericht zijn op Afrika vallen de wereldwijde solidariteit aan”, zei Matshidiso Moeti, regionaal directeur-generaal van de WHO in Afrika.
De WHO benadrukt dat het nog niet duidelijk is of de nieuwe variant besmettelijker is dan andere 2-varianten of dat de variant tot ernstiger ziekte leidt. ,,Voorlopige gegevens suggereren dat er steeds meer ziekenhuisopnames zijn in Zuid-Afrika, maar dit kan te wijten zijn aan het toenemende aantal mensen dat besmet raakt ,in plaats van aan een specifieke infectie met omikron.‘’
Bekijk hier onze video’s over het coronavirus:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Begrafenis nazi-slachtoffers in Berlijn na vondst duizenden botten
In Berlijn is donderdag een openbare begrafenis gehouden voor slachtoffers van misdaden gepleegd in naam van de wetenschap. Dit volgt na de ontdekking van duizenden botten die vermoedelijk afkomstig zijn van slachtoffers van medische experimenten door de nazi’s. Vijf kisten met zo’n 16.000 botfragmenten werden begraven op de Waldfriedhof-begraafplaats in de Berlijnse buitenwijk Dahlem. -
PREMIUM
‘Leukemie is vaak domme pech, zelfs mensen die supergezond leven kunnen het krijgen’
De termen leukemie, bloedkanker en beenmergkanker worden vaak over één kam geschoren. Maar het gaat hier dus niet over één en dezelfde vorm van kanker. Sébastien Anguille, hoogleraar hematologie aan de Universiteit Antwerpen (UA) en hoofd hematologie van het UZ Antwerpen (UZA), geeft duiding. Hoe kan je herkennen of je leukemie hebt? En wat zijn de overlevingskansen? -
Dit weten we tot nu toe over de 'zorgelijke’ omikronvariant van het coronavirus
Een nieuwe variant van het coronavirus, de omikronvariant, leidt momenteel tot nieuwe reisbeperkingen over de hele wereld. Minstens dertien Nederlanders zijn er ook al mee besmet, na een bezoek aan zuidelijk Afrika, waar de mutatie voor het eerst werd ontdekt. Dit is wat we tot nu toe weten over de omikronvariant. -
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties. -
PREMIUM
Hoge WOZ-waarde? Die kun je in sommige gevallen ook slim benutten
De nieuwe WOZ-waarde ligt weer in de bus bij Nederlandse huiseigenaren. Deze door de gemeente bepaalde woningwaarde wordt gebruikt in de berekeningen voor diverse belastingen. Vind je de WOZ-waarde te hoog, dan kun je bezwaar maken. Maar je kunt hem ook slim benutten.
-
Veel verkeersproblemen verwacht door massale staking in Duitsland
Reizigers in Duitsland gaan maandag een zware dag tegemoet. Het land heeft te maken met een grote staking op het spoor, in het streekvervoer, op luchthavens en de havens. De vakbonden Verdi en EVG proberen zo hun eisen kracht bij te zetten voor een stevigere loonsverhoging voor de 2,5 miljoen werknemers die ze vertegenwoordigen. Ook Nederlanders kunnen last krijgen van de acties. -
-
-
RIVM: 13 passagiers uit vliegtuigen Zuid-Afrika besmet met omikronvariant
De nieuwe coronavariant omikron is geconstateerd bij dertien van de passagiers die vrijdag met twee vluchten uit Zuid-Afrika in Nederland zijn aangekomen, meldt het RIVM. Van de 624 passagiers in de vliegtuigen zijn er 61 positief getest op corona. -
PREMIUM
Politie na Porsche-ongeluk met vier doden: ‘Mogelijk aquaplaning én hogere snelheid’
Het onderzoek naar het noodlottige ongeval op de Duitse A3 waarbij vier Nederlanders om het leven kwamen loopt nog, maar ‘het vermoeden is dat aquaplaning de oorzaak is geweest’. Dat zegt een woordvoerder van de Duitse politie. ,,Mogelijk in combinatie met een hogere snelheid.”Montferland