Heezenaar stak ambulancebroeder ‘om te doden’
DEN BOSCH - Uit het niets aangevallen worden terwijl je gewoon je werk doet is onacceptabel. Onbegrijpelijk wordt het als je, juist als levensredder, voor je eigen leven moet vrezen. Zo leidde het Openbaar Ministerie (OM) een eis tot opname in een kliniek in van een man uit Heeze, die probeerde een ambulancebroeder dood te steken.
Niets wees er op wat een chauffeur en broeder te wachten stond, toen ze half december vorig jaar op een ochtend naar Heeze werden geroepen. Een vrouw vroeg hulp omdat haar vriend ‘niet goed’ was. De man zat op tafel. Toen de verpleger hem vastpakte, ging het helemaal mis. De man vloog de twee aan, sloeg en schopte waar hij kon.
Dolle
De twee probeerden een houdgreep maar hij rukte zich los en ging harder tekeer. Nog meer toen de verpleger zich probeerde te verdedigen met een stofzuigerslang. Toen hij naar de keuken rende en met een mes terugkwam hielden de twee het voor gezien en wilden het huis uitvluchten. Maar de verpleger gleed uit in het halletje. Hij zag de man met het mes boven zich staan en kon net op tijd een schoenenrek grijpen en daarmee steken afweren. Want de man stak als een dolle op hem in. Veertig, vijftig keer, boven en onder het rek door, gericht op buik en borst. Als door een wonder was het nooit raak.
Met moeite kreeg de chauffeur die buiten stond, de deur weer open en kon hij zijn partner wegtrekken. De Heezenaar rende achter hen aan, met datzelfde schoenenrek en viel daarmee de ambulancewagen aan. Diverse ruiten sneuvelden. Hij leek daarna zijn vriendin te bedreigen maar dat was niet zo, zei ze later.
De rechtszaal was dinsdag overvol, in het publiek diverse collega’s van de twee die ook voor hun leven hebben moeten vrezen. Met anderen schoten ze vol toen de woorden van de verpleger voorbij kwamen. Hoe deze, met 21.000 ritten achter zijn knopen, gevaarlijke situaties goed herkend. Maar hier was er geen enkel signaal. Binnen twee minuten moest ik vrezen voor mijn leven, ik was kansloos. Dit steken was om te doden.” Elke dag is voor hem sindsdien een gevecht.
Vluchteling
De verdachte, een forse vent, zat aangeslagen naast zijn tolk. Al snel kwam er een verklaring voor dat onbegrijpelijke gedrag. Hij is Iraans christen en moest wegens zijn geloof vluchten. In zijn thuisland was hij doelwit van de politie. De verpleeg-uniformen plus het vastpakken hadden hem in een psychose gebracht. Hij wist echt niet wat hij deed. Wel ontkende hij het steken op zich, volgens hem probeerde hij met het mes naar de deur te wijzen want hij wilde dat de twee zijn huis uitgingen.
Dat ging er bij de officier van justitie niet in. Omdat de man probeerde vitale delen te raken, zag ze het als poging doodslag. Met mishandeling van de chauffeur en vernieling van de wagen zou ze een flinke straf kunnen eisen. Maar op advies van deskundigen vroeg ze ontslag van rechtsvervolging. Zijn posttraumatische-stressstoornis (ptss) maakt hem ontoerekeningsvatbaar. Plaatsing in een kliniek, per direct, is beter voor iedereen. Advocaat Wammes Kolmans was het daar mee eens.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
De zin en onzin van een digitaal notitieblok
Ze duiken steeds vaker op, digitale notitieblokken: tablets puur om aantekeningen op te maken. Waarom kan dit handiger zijn dan pen en papier? -
PREMIUM
Wolf doodt vermoedelijk voor het eerst in Nederland een koe, drie andere koeien gewond
HEEZE/SOMEREN - Het lijkt erop dat de wolf voor het eerst in Nederland een koe heeft gedood. DNA-onderzoek moet nog uitwijzen of de slachtpartij die zich in een weiland tussen Heeze en Someren heeft afgespeeld het werk is van een wolf, maar daar lijkt het wel op. -
PREMIUM
Beken in de regio dreigen droog te vallen, waterschap heeft ‘noodpompen’ paraat
EINDHOVEN - Waterschap De Dommel houdt er rekening mee dat het pompen moet inzetten om te zorgen dat beken in de regio blijven stromen. Door het al maar uitblijven van regen dreigen die droog te vallen. ,,En dat is op sommige plekken funest voor het leven in en om een beek.” -
Wie waren in 1957 de eerste leerlingen van de nieuwe HBS in Woensel?
EINDHOVEN - Een nieuwe HBS in Woensel. Het is 1957 als de school wordt ingezegend. Een paar houten noodlokalen, meer lijkt het niet te zijn. Wie kent het verhaal achter deze foto of kreeg er zelfs nog les? Alle informatie is welkom. Reageren kan via d.hoekstra@ed.nl. Kijk ook op ed.nl/oudedoos voor meer foto's -
PREMIUMmantelzorg
‘Ik heb het idee dat ze het op mijn werk zien alsof ik twee extra vrije dagen heb’
Werk combineren met de zorg voor een van je ouders of kind, veel Nederlanders doen het. Makkelijk is het allesbehalve. 10 procent van de werkende mantelzorgers denkt na over stoppen met werken. Wat kun je doen om het vol te houden?
-
PREMIUM
De rentes gaan weer omhoog, wat betekent dat voor ons spaargeld?
De tijd van negatieve rentes lijkt voorbij. Wereldwijd moet weer betaald worden voor geleend geld. Wie profiteert daarvan en wie betaalt de rekening? Vier vragen over de stijgende rente. -
PREMIUM
Buschauffeurs gaan zaterdag staken, busvervoer in de regio waarschijnlijk grotendeels plat
EINDHOVEN - Vanwege een staking onder buschauffeurs rijden er zaterdag mogelijk geen of nauwelijks bussen in deze regio. Vakbond FNV verwacht dat een groot deel van de stadsbussen van Hermes niet rijdt en dat ook streekbussen zaterdag in de hangar blijven staan. -
LEZERSBRIEVEN
Brieven | Hybride Systeem te mooi voorgesteld | Extra woningen voor expats in dorpen onwenselijk
EINDHOVEN - Lezers van het ED en ed.nl kunnen een ingezonden brief sturen via Opinie@ed.nl. Hieronder een selectie van de lezersbrieven die donderdag 19 mei in de krant verschenen.