Voormalig Soerendonks café ‘Maoske’ danig in verval: ‘Het doet pijn het pand zo te zien’
ZOMERSERIESOERENDONK - Nadat de deur van café ‘Maoske’ in Soerendonk in 2001 definitief op de knip ging, is het pand danig in verval geraakt. Stukken steen vallen uit de muur en de staat van het voormalige, populaire café wordt het best geïllustreerd door een heuse berkenboom die uit de muur groeit.
,,Het is triest zoals het er nu uitziet”, zegt Jaco Maas (64). ,,Iedere keer als ik er langs kom, doet het pijn”, vult zijn zus Bertha (69) aan. Zij zijn de laatste bewoners van het karakteristieke pand, dat rond 1860 opgetrokken is uit de typische grijze zandsteen. Het heeft al die jaren een caféfunctie gehad. Om te voorkomen dat passanten stukken steen op hun hoofd krijgen, zijn er voor de zekerheid hekken aan de voorzijde van het pand aan de Dorpsstraat geplaatst.
Na het overlijden in 2000 van hun vader Frans Maas – ‘Maoske’ in de volksmond genoemd – hebben zijn vier kinderen het café nog tot en met carnaval 2001 draaiend gehouden. Op zondag 11 maart 2001 ging om middernacht de deur op de knip. Definitief zou later blijken. Er is nadien nooit meer een uitbater geweest om het café te runnen. Wel is het pand - toen nog in bezit van de Budelse Brouwerij - nog enige tijd antikraak bewoond geweest.
Thuishonk
Frans Maas en zijn vrouw Gusta runden vanaf 1953 het café. ,,Ons pap had graag de vijftig jaar volgemaakt, maar dat heeft hij net niet gehaald”, zegt Bertha Maas. ,,Ik ben er geboren en heb er een prachtige tijd gehad”, zegt Jaco. ,,Het was een plek waar vooral de Soerendonkse vrijgezellen kwamen kaarten of biljarten.” Ook was het café het thuishonk voor veel Soerendonkse verenigingen.
Bertha Maas vertelt dat ook de kinderen Maas hun bijdrage hebben geleverd: ,,Ik liep al te oberen toen ik een jaar of tien was.” Later, toen ze haar rijbewijs had, bracht ze ook regelmatig klanten die een pilsje teveel hadden gedronken, naar huis. Vooral op de zondagen werd het café druk bezocht: ,,Na de hoogmis werd er volop getoept en gekruisjast”, zegt Jaco.
En als de voetbalclub zijn thuiswedstrijden speelde op het veld achter het café was het tijdens de rust en na de wedstrijd volle bak: ,,Er was een gat in de heg gemaakt en de klanten kwamen dan via het herentoilet binnen om snel even een paar pilsjes te pakken. Op een blaadje werden dan wat streepjes gezet en dat werd allemaal na de wedstrijd afgerekend”, vertelt Jaco.
Goede harmonie
Dat het pand nu compleet vervallen is, doet pijn. ,,Wij huurden het café met woonhuis en kleine verbouwingen en het onderhoud lieten we zelf doen. We hebben ook verwarming laten aanleggen. Dat werd in goede harmonie met ‘de brouwer’, Gerard Arts, verrekend in de huurprijs. Omdat wij het goed bijhielden, doet het nu extra pijn om te zien hoe het er nu uitziet”, zegt Jaco.
Het pand is onlangs overgenomen door de Maarheezer ondernemersfamilie Winters. ,,We zijn bezig met herontwikkeling van dit pand en het naastgelegen voormalige café De Sport. We willen er zorg- en/of starterswoningen bouwen. We willen de plannen dit jaar afronden en hopen dat de woningen er eind 2022 staan”, aldus Everard Winters.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
autotest
Zo gaat de Renault Espace met zijn tijd mee: van MPV naar SUV
-
PREMIUM
Regio Eindhoven nog druk met puzzel opvang 2900 asielzoekers; snel meer duidelijkheid over Gulbergen
EINDHOVEN - De 21 gemeenten in de regio Eindhoven werken nog altijd aan een gezamenlijk plan voor de langdurige opvang van asielzoekers. Zuidoost-Brabant moet dit jaar 2900 asielzoekers huisvesten. -
Heiknuuters vieren mijlpaal met een kunstwerk
BUDEL-DORPLEIN - Carnavalsstichting De Heiknuuters uit Budel-Dorplein bestaat 50 jaar. Dat is niet echt een carnavalsjubileum, maar wel een bijzondere mijlpaal. Reden voor de Dorpleinse stichting om zaterdag een beeld te onthullen. Daarbij werd ook het trouwste lid, Jan Smits, in het zonnetje gezet. -
PREMIUM
Molenaar Gerard Sturkenboom (67) uit Heeze kende elke molen in Nederland
HEEZE – Molenaar Gerard Sturkenboom uit Heeze is afgelopen donderdag op 67-jarige leeftijd overleden. Hij was bijna veertig jaar lang molenaar van de Sint Victor. In 2021 kreeg hij de Brabantse Molenprijs voor zijn inzet voor de Brabantse molens en molenaars. -
PREMIUMEnergierekening
Hans woont op 28 vierkante meter en heeft laag gasverbruik: ‘Merk wel dat alles duurder is’
Hans de Vries (40) uit Amsterdam woont in een studio en is op sommige vlakken afhankelijk van zijn VvE. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander.
-
‘Wij hebben lang rondgekeken, maar projecten als dit zijn er bijna niet’
-
-
-
PREMIUMGeldvraag
Banken vragen geld voor betaalrekening, maar bieden nauwelijks spaarrente: zo zit het
Elke maand gaan er een paar euro’s naar je bank voor het gebruik van een betaalrekening. Op jaarbasis kan dat best aantikken. ‘Waarom zijn de kosten van mijn bankrekening zo hoog’, vraagt lezer Jos Couwenberg zich af. In deze rubriek leggen we elke week een lezersvraag over geld voor aan een deskundige. -
Wolf doodde afgelopen maand vijf schapen in Lierop en Maarheeze, maar november was ‘dodelijker’
MAARHEZE/LIEROP - Wolven doodden in december vijf schapen van Brabantse veehouders. Dat blijkt uit cijfers die het wolvenmeldpunt Bij12 maandag naar buiten heeft gebracht. De roofdieren sloegen twee keer toe in Maarheeze en één keer in Lierop.