Groen licht voor twee zonneparken in Laarbeek
LAARBEEK - Twee initiatieven voor zonnepanelenvelden krijgen in Laarbeek groen licht. Het gaat om zonnepark De Blauwe Poort bij bedrijventerrein Bemmer IV en Liesvelden-Snelle Loop, dichtbij Boerdonk.
Delen per e-mail
Het zijn plannen waar grote haast achter zit. Het college van burgemeester en wethouders wil aanstaande dinsdag al een vergunning aan de twee projecten geven, anders missen ze een overheidssubsidie die bedoeld is om de productie van duurzame en schone energie te stimuleren (SDE).
De laatste zienswijzen zijn daarom gisteren, op de dag dat de gemeenteraad erover moest beslissen, aan de stukken toegevoegd. ,,Ik heb ze na het avondeten nog even doorgenomen", zei fractievoorzitter Rick van Bree van De Werkgroep.
Maar van enige tegenstand vanuit de raad was geen sprake, alle fracties waren voor. Het enige teleurstellende vond een enkeling dat het aantal toekomstige zonneparken in Laarbeek vooralsnog niet groter is dan twee. In augustus had de gemeenteraad al ‘ja’ gezegd tegen een grove schets van in totaal vier plannen, maar de andere twee hebben geen nadere uitwerking meer ingeleverd. Daardoor konden ze niet door naar de volgende ronde.
De zorgen van personen die een zienswijze hebben ingediend gaan met name over de landschappelijke inpassing, betoogde wethouder Joan Briels (klimaatadaptatie, De Werkgroep). En mensen willen graag de garantie dat de zonnepanelen na 25 jaar moeten worden opgeruimd. ,,Maar dat is gezekerd", verzekerde hij.
De initiatiefnemers van het project Liesvelden-Snelle Loop had in het begin verzuimd om de omwonenden in te lichten over de plannen en daarom zag het er lange tijd naar uit dat een kleine twintig bewoners van Boerdonk een zienswijze zouden indienen. ,,Maar uiteindelijk konden ze die op veel punten geruststellen, toen ze wisten wat de bedoeling was.”
Een melkveehouder maakte bezwaar omdat hij zijn dak vol had willen leggen met zonnepanelen, maar geen aansluiting kon krijgen op het elektriciteitsnet. Dit terwijl de provincie deze zomer nog een tijdelijk verbod op zonneparken in heeft gesteld op landbouwgrond, omdat er nog voldoende ruimte voor zonne-energie is op de daken. ,,Het is natuurlijk wrang, maar de wet schrijft voor dat het energiebedrijf, in dit geval Enexis, niet mag discrimineren. Deze projecten waren eerder aangemeld”, spiegelde Briels voor.
De wethouder verwacht niet dat de provincie de twee projecten nog tegen zal houden. ,,Dat zou onbehoorlijk bestuur zijn. Het is niet correct om in deze fase nog in te grijpen", zei hij.
Volgens hem profiteren natuur en klimaat het meeste van de twee zonneparken. ,,Het is een ingreep in het landschap, dat kan ik niet ontkennen. Maar daar waar ze komen is raaigras, de mate van biodiversiteit op die velden is óók niet geweldig. Die gaat nu toenemen, de bodem komt tot rust.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Leningen voor zonnepanelen én andere duurzaamheidsmaatregelen in Laarbeek
LAARBEEK - Het zonnepanelenproject De Groene Zone in Laarbeek wordt met een jaar verlengd en krijgt een uitbreidingsmogelijkheid. -
Grote belangstelling voor aanleg zonneparken in Laarbeek
LAARBEEK - De belangstelling om een zonnepark aan te leggen in het buitengebied van de gemeente Laarbeek is groot. -
Nieuwe stuwen in Goorloop en Snelleloop
HELMOND - Waterschap Aa en Maas is begonnen met werkzaamheden om het peilbeheer van de Goorloop en Snelleloop te verbeteren. Dat gebeurt in Helmond, Laarbeek en Gemert-Bakel. -
PREMIUM
Weilanden vol met zonnepanelen, dat zien veel boeren niet zitten: ‘Gooi eerst de daken maar vol’
VEGHEL/SCHIJNDEL - Lekker fietsen in het buitengebied van Schijndel, Veghel of Sint-Oedenrode en dan links en rechts overal weilanden met duizenden zonnepanelen zien verschijnen. Voor de ZLTO is dat een schrikbeeld. ,,Gooi eerst alle daken maar eens vol met zonnepanelen”, stelt voorzitter Gerard van Zutphen van de afdeling Meierij. Toch staan ondernemers in de rij, want er ligt voor 500 hectare aan aanvragen bij de gemeente Meierijstad. -
PREMIUM
Rapport: ‘Wethouder handelde integer bij aanvraag zonneweide’
LAARBEEK - Wethouder Tonny Meulensteen (CDA, buitengebied) van Laarbeek heeft integer gehandeld, toen hij zich als grondeigenaar kandidaat stelde voor een zonnepanelenweide. Toch zijn er ook kritische kanttekeningen, blijkt uit een recent openbaar gemaakt rapport.
-
PREMIUM
Vier kansrijke zonnepanelenprojecten in Laarbeek
LAARBEEK - Vier grondeigenaren in Laarbeek maken kans dat zij een zonnepanelenveld mogen aanleggen. Onder hen ook wethouder buitengebied Tonny Meulensteen (CDA). Volgens een extern rapport zou hij geen integriteitsregels hebben geschonden bij zijn aanvraag. -
PREMIUM
Ontwikkelaars zien brood in zonnepanelen op boerengrond Zuidoost-Brabant
Zonnepanelen op je land in plaats van melkvee houden of aardappels telen: agrariërs in onder andere Heeze-Leende worden benaderd om land af te staan ten behoeve van duurzame energieprojecten. Het rendement klinkt aanlokkelijk, maar landbouworganisatie ZLTO waarschuwt. -
PREMIUM
Nicole en Carel openden een nieuwe winkel in Deurne maar moesten meteen weer dicht: ‘We blijven alles uit de kast trekken’
DEURNE - In februari zetten ze een handtekening onder het huurcontract van hun nieuwe droom: een megagrote winkel in hartje Deurne. Hun toekomstplannen kregen al gauw de ene na de andere beroerde wending, maar toch blijven Carel van Goch en Nicole Schreurs uit Deurne strijdlustig. ,,Elke persconferentie zitten we met samengeknepen billen voor de tv.”