Inloopbijeenkomsten Peelbrand: ‘De natuur daar moet je niet tegen vechten’
HELENAVEEN/LIESSEL - Af en toe een compliment en soms een felle sneer. De reacties tijdens de twee bijeenkomsten in Helenaveen en Liessel over de bestrijding van de brand in de Deurnsche Peel waren zaterdag erg divers.
Delen per e-mail
,,We hebben geluk gehad. Als de wind de andere kant op had gestaan, had heel Helenaveen moeten evacueren.” Aan het woord is Wijnand Vermeulen. Hij is één van de vijftien bezoekers van de inloopbijeenkomst in De Gouden Helm en maakte de grootste brand van Nederland in tijden van dichtbij mee. De gemeente Deurne is met een zware delegatie vanuit onder meer Staatsbosbeheer en Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost aanwezig om vragen van inwoners te beantwoorden, maar ook om tips aan te horen.
En die tips rollen er bij de aanwezigen gemakkelijk uit: sla waterputten, leg bekkens aan, maak beter gebruik van de gebiedskennis van omwonenden, haal het dode hout uit de bossen, maak brandgangen om het gebied in te kunnen. Vermeulen vindt het allerbelangrijkste dat er nu snel een calamiteitenplan komt om zo bij een volgende keer de brand beter aan te kunnen pakken: ,,Er moeten nu spijkers met koppen worden geslagen.”
Rook en droogte
Pieter Anker woont in de Emmahoeve aan de Kaasweg, tegenover Hoeve Willem III. Hij vertelt dat hij tijdens de brand drie dagen bij zijn zoon in Meijel heeft gelogeerd: ,,Op een gegeven moment was het gewoon niet meer uit te houden in die rook.”
Tijdens de brand werd zo’n 800 hectare van de Deurnsche Peel verwoest. Anker vindt dat de natuurramp het gevolg is van veranderde belangen: ,,Vroeger brandden de boeren elk jaar de Peel gecontroleerd af. Zo konden ze er later hun vee op laten grazen. Nu is het een bosgebied. Boeren zijn er niet meer.” Over de bestrijding van de brand is hij helder: ,,De Peel is veel droger dan vroeger. Er valt minder water. En dan die wind erbij. Zinloos. De natuur daar moet je niet tegen vechten.”
Omgevingsmanager Eddy Boudewijns van Staatsbosbeheer legt uit dat het juist de bedoeling is om het gebied Leegveld in de Deurnsche Peel te vernatten. ,,En als het natter wordt, is het ook minder brandbaar”, aldus Boudewijns.
Tekst gaat verder onder de foto.
Liessel
In Liessel wordt later op de dag eenzelfde inloopbijeenkomst gehouden. In De Kastanje zijn zo’n tien inwoners present die weer met andere vragen en andere inzichten komen. Zij hebben immers nog meer overlast gehad van de rook dan de mensen in Helenaveen.
Martien Slaats van de Liesselse dorpsraad geeft aan dat veel inwoners zich zorgen maken dat de brandweer het gebied niet in kan. Hij ziet veel heil in een brandgang in het verlengde van de Eikenlaan tot over het kanaal. ,,Tien jaar geleden is de brug er weggehaald en kun je er niet meer verder”, zegt Slaats.
Liesselnaar Toon Hikspoors ziet dat door de verdroging van de Peel en de te hoge stikstof-uitstoot de varens en het pijpenstrootje weelderig groeien: ,,Dat wil wel branden.” Door vernatting van de Peel zullen op termijn branden van deze omvang niet meer voorkomen, verwacht hij.
Burgemeester Hilko Mak na afloop van de bijeenkomst in Liessel: ,,Ik ben best tevreden over beide bijeenkomsten. De opkomst was niet hoog maar ik denk dat we bij de mensen die er waren toch de zorgen weg hebben kunnen nemen. Daarnaast hebben we goede tips gekregen.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Peelbrand Deurne en pandemie leiden tot bijzondere expositie: ‘Er zijn toch mooie dingen uit te halen’
DEURNE - Toen Marije Zuidweg en Angelika Poels de sleutel omdraaiden van het leegstaande pand aan de Deurnese Stationsstraat kregen ze de kriebels. Voor het eerst organiseren de kunstenaressen een expositie. En dat ook nog over twee beladen onderwerpen. -
PREMIUM
Video Roken en blussen gaan door in verbrande Peel: ‘Het is continu improviseren’
DEURNE/HELENAVEEN - Het woord ‘veenbrand’ wordt gebruikt om aan te duiden dat iets een hardnekkig probleem is. Zoals ook de veenbrand in de Deurnsche Peel hardnekkig blijkt. Waar het groen wel de kop opsteekt, maar de grond op andere plekken smeult. -
PREMIUM
Puttgoeroe Rob Mouwen uit de Peel wil met Joost Luiten terug naar de wereldtop
Golfers uit de hele wereld komen naar golfbaan ’t Woold in Asten om puttles te krijgen van Rob Mouwen. Sinds vorige week werkt de puttingspecialist opnieuw samen met de beste Nederlandse golfer aller tijden: Joost Luiten. -
video Brand in natuurgebied Deurnsche Peel laait opnieuw op, iets groter vuur maar minder rook dan dinsdag
DEURNE - De brand die al enige tijd in natuurgebied Deurnsche Peel woedt, is woensdagavond voor de tweede dag op rij opgelaaid. -
Deskundigen: Blussen van bovenaf nu zinloos in Peel
DEURNE - Bestrijding van de smeulende brand in de Deurnsche Peel wordt op de huidige manier voortgezet. Volgens deskundigen is dat het meest effectief. Burgemeester Hilko Mak snapt dat bewoners ‘er klaar mee zijn’. ,,We doen wat we kunnen.”
-
PREMIUM
Boekenlezers ontvluchten even de werkelijkheid dankzij de afhaalbalie
HELMOND - Ze heeft nauwelijks tijd om aan de telefoon te komen, Geertje Gloudemans. De medewerkster van de Gemertse vestiging van bibliotheek De Lage Beemden heeft haar handen vol aan de afhaalbalie die ook in de Gemertse bieb is ingericht. Zodat boekverslaafde lezers ook tijdens de huidige lockdown van verse leeswaar kunnen worden voorzien. -
PREMIUM
Helmondse helpt vanuit Wales kinderwensen te vervullen bij Britse voetbalclubs, zoals Liverpool: ‘Laat ik klein beginnen...’
CWMBRÂN/HELMOND - Een ontmoeting met Arjen Robben bij Bayern München of met Memphis Depay bij Olympique Lyon. Het zijn twee van de vele kinderwensen die FC Robinstijn vervulde. Voor het eerst heeft de stichting uit Deurne nu een vrijwilliger in het buitenland: de in Wales wonende Helmondse Corine Kuijpers. -
PREMIUM
Video Dirk Verberne uit Helenaveen raapt verhalen op en smeedt ze tot beeld
HELENAVEEN - Zijn voorraad ideeën raakt nooit uitgeput. Kunstenaar Dirk Verberne raapt ze 'gewoon’ op bij hem om de hoek. De Peel ligt voor hem bezaaid met verhalen die hij vervolgens tot een nieuw beeld smeedt. Tot en met september exposeert hij in de Wieger in Deurne.