Balen! Als jonkie exposeren in Het Noordbrabants Museum terwijl de deuren dicht blijven
DEN BOSCH/TILBURG - Beginnend kunstenaar in coronatijd. Je moet maar durven. Voor Tilburger Jesse Fischer zijn de druiven helemaal zuur. Net nu er schilderijen van hem in Het Noordbrabants Museum hangen, kan niemand ze komen bekijken.
Jesse Fischer (25) wandelt wat onwennig door de Tuingalerij van Het Noordbrabants Museum. Daar hangen nu recente schilderijen van zijn hand. Om het hoekje bij de grote namen van de expositie De ontdekking van het Heden zoals Dalí, Dumas, Picasso en Mondriaan. Een geweldig buitenkans voor de in 2020 afgestudeerde Jesse Fischer. Maar de laatste lockdown gooide roet in het eten.
,,De werken zijn enkele weken te zien geweest, waarna alles op slot moest. Sowieso voelde ik me gewoon enorm vereerd dat het museum nu al mijn werken wilde tonen.” Zijn indrukwekkende olieverfschilderijen krijgen het volle licht. Bezoekers zijn er niet. Toch is er mooi nieuws voor Fischer. Het museum verwacht de expositie tot begin mei te verlengen.
Best of Graduates Show
Fischers werk verdient het om door zoveel mogelijk mensen bekeken te worden. Na zijn studie aan de Bossche kunstacademie werd hij meteen geselecteerd voor een Best of Graduates Show in een Amsterdamse galerie. Zijn tekentalent is onmiskenbaar. Figuratieve, direct aansprekende doeken die speels verwijzen naar de wereld van cartoons, primitieve kunst en helden als Picasso.
Ook Fischer schept zijn eigen mythologische wereld. Op zijn grote doeken ontvouwen zich bizarre verhalen die de fantasie op hol laten slaan. Surrealistische taferelen met fabeldieren en naakte, dromerige mensen die zich in hun merkwaardige lot schikken.
Als kunstenaar moet je de lol ervan blijven inzien. Het maakplezier staat rechtovereind, ook in deze tijd.
Opvallend zijn enkele kleinere doeken. Stillevens die onze bevreemdende realiteit bij de strot grijpen. Een verwaaide Lidl-plasticzak tussen het onkruid, of een mondkapje in de goot. Enkele doekjes dragen titels als Choo Choo Lockdown. ,,Als kunstenaar moet je de lol ervan blijven inzien. Het maakplezier staat rechtovereind, ook in deze tijd”, erkent Fischer.
,,Natuurlijk zijn er momenten tijdens de lockdowns waarin je jezelf moeilijk kunt motiveren. Je mist mensen en enthousiasme om je heen. Daar haal je als kunstenaar veel energie uit.”
Juist nu creatiever
Aan de andere kant is hij productiever geworden. ,,Nu ben ik bezig met enkele enorme doeken. Een vriend schonk me een flink aantal grote canvassen. Ook het oude ambacht van stillevens schilderen boeit me mateloos.” Fischer schept alledaagse mythes, zo verwoordt hij het zelf. ,,Details uit de werkelijkheid zo uitvergroten, dat er een nieuw verhaal ontstaat. Je leven en gevoelsleven intens betekenis geven.”
Om rond te komen werkt Fischer als afvalanalist. ,,Dan reis ik door het hele land om het sorteren van vuilnis te onderzoeken. Veel kunstenaars werken in deze branche.” Dit voorjaar zet Fischer een grote stap. ,,Ik ga verhuizen naar Antwerpen. De woninghuur is er lager, en de passie voor figuratieve kunst is daar veel groter dan hier. Een mooi nieuw begin.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
A2 besmeurd met 33 ton room na botsing tussen vrachtwagen en bestelbus, één zwaargewonde
Bij een ongeval op de A2 bij Den Bosch is een bestelbus achterop een vrachtwagen gebotst. De bestuurder van de bestelbus, een 34-jarige man uit Eindhoven, is zwaargewond geraakt. Door de botsing is de vrachtwagen met 33 ton room leeggelopen over de snelweg. Het opruimen duurde enkele uren. -
VRAAG & ANTWOORD
‘Mag je autorijden met een koptelefoon op?’
‘Ik zie steeds meer mensen met een koptelefoon op achter het stuur van hun auto zitten’, schrijft lezer Hendrik de Groot in de wekelijkse vraag & antwoord-rubriek van onze autoredactie. ‘Ik heb het idee dat deze mensen de geluiden van buitenaf missen en daardoor niet goed kunnen reageren bij noodsituaties. Is dit niet verboden?’ -
Met video
Zwaargewonde man die bij auto in natuurgebied Helvoirt werd gevonden is 68-jarige Bredanaar
HELVOIRT/BREDA - De man die vrijdagochtend zwaargewond werd gevonden in een natuurgebied in Helvoirt, blijkt een 68-jarige Bredanaar te zijn. Het politie-onderzoek naar het mogelijke misdrijf is zaterdagmiddag nog in volle gang. -
PREMIUM
Bossche Parade gereserveerd voor duizenden Oekraïense vluchtelingen: ‘Het is bedoeld als een oppepper’
DEN BOSCH - Ruim drieduizend naar Nederland gevluchte Oekraïners die zich op 26 mei (Hemelvaartsdag) vermaken op de Bossche Parade. Daar rekent Karel Burger Dirven, honorair consul van Oekraïne, op. ,,Het zou fijn zijn als zij die dag even samen hun zinnen kunnen verzetten’’, zegt hij over het ‘Welcome Ukraine Event’ met optredens van Oekraïense artiesten. -
PREMIUM
De rentes gaan weer omhoog, wat betekent dat voor ons spaargeld?
De tijd van negatieve rentes lijkt voorbij. Wereldwijd moet weer betaald worden voor geleend geld. Wie profiteert daarvan en wie betaalt de rekening? Vier vragen over de stijgende rente.
-
PREMIUM
Den Bosch gaat voor nieuw Design Museum in Stadsdelta, 30 miljoen mag het kosten
DEN BOSCH - Den Bosch wil zo'n 30 miljoen euro uitgeven aan een nieuw Design Museum. Hiervoor heeft de nieuwe coalitie een locatie in de Bossche Stadsdelta op het oog. Dit werd dinsdagavond duidelijk bij de presentatie van het nieuwe ‘regeerakkoord' voor Den Bosch. -
PREMIUMmantelzorg
‘Ik heb het idee dat ze het op mijn werk zien alsof ik twee extra vrije dagen heb’
Werk combineren met de zorg voor een van je ouders of kind, veel Nederlanders doen het. Makkelijk is het allesbehalve. 10 procent van de werkende mantelzorgers denkt na over stoppen met werken. Wat kun je doen om het vol te houden? -
PREMIUM
Betrapt met illegaal zwaar vuurwerk: ‘Ineens drie agenten over de vloer, dat was nogal heftig’
DEN BOSCH - Een buurman was het beu. Hij belde de politie om te waarschuwen dat een buurman illegaal vuurwerk aan het afsteken was in de tuin. ,,En ineens kreeg ik drie agenten over de vloer die gingen zoeken naar vuurwerk. Dat was nogal heftig”, zegt de Vughtse verdachte.