Bij opening 5G Hub in Eindhoven: snelle verbinding redt patiënt in ambulance
EINDHOVEN - Met loeiende sirenes rijdt een ziekenwagen de grote hal op de High Tech Campus binnen. Voor de ogen van ruim 150 aanwezigen reanimeren de verpleegkundigen een patiënt die gestrekt op het podium ligt.
Delen per e-mail
Gelukkig, het is slechts toneel en de acteur die patiënt speelt heeft niet echt een hartaanval. Het is een demonstratie van wat het 5G mobiele netwerk, dat de komende jaren overal in Nederland wordt aangelegd, in het dagelijks gebruik kan betekenen. Om die mogelijkheden te verkennen en uit te breiden werd gisteren de 5G Hub, waar bedrijven zich kunnen informeren en ideeën kunnen uitproberen, officieel geopend.
‘Maak even een handecho’
De reanimatie van de (geacteerde) patiënt heeft geen resultaat en de ambulancemedewerker neemt contact op met een specialist die vanuit het Catharina Ziekenhuis meekijkt. ‘Maak even een handecho van zijn hartstreek’, zo instrueert hij. ‘Ja, ik zie de beelden, nu een beetje uitzoomen graag voor het overzicht.’ Hij komt tot de conclusie dat de rechter hartkamer verwijd is en dat er sprake is van een longembolie. Hij instrueert de verpleegkundigen wat te doen en welke medicijnen toe te dienen.
„Zo kan 5G levens redden”, zegt Elise Talgorn van Philips terwijl de gasten applaus geven voor het toneelspel. De Connected Ambulance is één van de projecten die in de 5G Hub in praktijk zullen worden gebracht. Talgorn zegt dat Philips dit samen doet met onder meer de GGD en het Catharina Ziekenhuis. „Het 5G mobiele netwerk helpt ons het ziekenhuis van de toekomst, dat minder een gebouw en meer een groot netwerk zal zijn, vorm te geven. Het komt omdat 5G werkt met een laag energiegebruik, een hoge datasnelheid en weinig vertraging op de lijn. Zonder die laatste twee eigenschappen was zo'n samenwerking tussen het ambulancepersoneel en de specialist niet mogelijk en zou de patiënt overlijden. Maar er zijn veel meer toepassingen mogelijk. Dankzij het lage energie-gebruik zijn kleine en goedkoop te maken zendertjes mogelijk. In speciale pleisters kunnen zo de condities van patiënten op afstand worden gevolgd.”
Demonstraties van 5G ideeën
De 5G Hub is een samenwerking tussen Vodafone, Ericsson, Brainport Development en de High Tech Campus. De hal telt 700 vierkante meter en is ingericht om samenwerkende partijen demonstraties te laten geven van hun ideeën. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is al met een eerste project gestart en de organisatie verwacht dit jaar nog minimaal vijf nieuwe projecten, waarvoor zich al dertig partners hebben gemeld. De hal is voorzien van een 5G zender (3,5 Gigahertz), maar ook van zenders met langzamere frequenties.
Volgens de organisatie is in en rondom de hal uitgebreid getest op de sterkte van de straling. Monique Beerlage van het Platform Elektromagnetische Velden en Gezondheid, was er om eventuele zorgen weg te nemen. „Meestal spreek ik voor een zaal vol sceptici en moet ik praten als Brugman.” Maar bij de 150 aanwezigen waren er niet veel die denken dat 5G straling schadelijk is. Volgens Beerlage is het enige aantoonbare gevolg van deze straling een opwarming van het lichaam. „Maar het is pas schadelijk indien de straling tientallen keren die van de wettelijke limiet is.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Zuidoost-Brabant ontvangt ruim 100 miljoen aan coronasteun; deze bedrijven ontvingen grote voorschotten
EINDHOVEN/HELMOND - Hier een miljoen of meer, daar enkele duizenden euro's: de belangrijkste maatregelen voor coronasteun van het kabinet landt in Zuidoost-Brabant bij een brede groep bedrijven, van industriële reuzen tot kleine cateraars. Aan het begin van de tweede lockdown vroegen meer regio-bedrijven steun aan. -
Banken heropenen honderden geldstortautomaten voor ondernemers
Banken heropenen eind maart weer honderden geldstortautomaten voor ondernemers. Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) is er een oplossing gevonden waardoor deze zogeheten sealbagautomaten beter beveiligd zijn tegen plofkraken. -
PREMIUM
Nooit meer bang dankzij Ariël of Mickey Mouse: Philips en Disney maken medische scanner minder eng voor kinderen
EINDHOVEN - Mickey Mouse, Winnie de Poeh of Ariël uit De Kleine Zeemeermin: ze gaan deze zomer samen met kinderen de claustrofobische medische scanner in. Zorgtechnologiebedrijf Philips heeft samen met Disney animaties ontwikkeld met bekende tekenfilmfiguren van het entertainmentconcern voor in de ziekenhuizen. -
PREMIUMinterview
Wehkamp ziet omzet stijgen sinds pandemie: ‘Veel nieuwe klanten door lockdown’
Supermarkten, pakketbezorgers en webshops als bol.com profiteren rijkelijk van de lockdown. Ook Wehkamp, dat tot 2019 rode cijfers schreef, boert uitstekend. Topman Graham Harris verwacht dat ook na de crisis onlinewinkelen de trend blijft. ,,Mensen vinden het ook niet langer een probleem om van achter de laptop een bank te bestellen.’’ -
PREMIUM
Corona en kluswoede stuwen prijs van naaldhout: ‘megatekort over heel de wereld’
EINDHOVEN - Corona en kluswoede stuwen prijzen van naaldhout wereldwijd tot recordhoogten. ,,Als de hogere houtprijs nog niet is doorgedrongen tot de Nederlandse consumentenmarkt, gaat dat wel gebeuren.”
-
Video
Toon Gerbrands: ‘Toekomstig 5G netwerk biedt voordelen voor Ajax- en PSV-fans over de hele wereld’
EINDHOVEN - Het toekomstige mobiele netwerk 5G geeft veel meer mogelijkheden voor interactieve diensten op velerlei gebied. Vrijdagochtend werd op de High Tech Campus het startsein gegeven voor een aantal proeven in Eindhoven. -
PREMIUMVerkiezingen
‘Economische groei moet weer een middel zijn, geen doel zoals nu’
In aanloop naar 17 maart geven politieke partijen hun standpunten op het gebied van wonen, werken, duurzaamheid, asfalt en de nexit. Vandaag: De roep om doorgeschoten aandeelhouderskapitalisme aan banden te leggen, klinkt almaar luider. Eppo Bruins (ChristenUnie) en Joost Sneller (D66) pleiten voor stevige overheidsinmenging. -
Laserstralen voor 5G communicatie tussen gebouwen op High Tech Campus Eindhoven
EINDHOVEN - Bij tests van de werking van 5G communicatie op de High Tech Campus gaat het Eindhovense startende bedrijf Aircision lasers uitproberen die voor de dataoverdracht moeten zorgen.