Google sluisde minstens 128 miljard euro weg via Nederland
Google heeft in acht jaar tijd 128 miljard euro via een Nederlandse dochteronderneming naar belastingparadijs Bermuda gesluisd. Daarover betaalde het techbedrijf in Nederland ruim 25 miljoen euro belasting, schrijft de NOS op basis van het laatst gepubliceerde jaarverslag van dat Nederlandse dochterbedrijf.
Delen per e-mail
Google zegt dat het geld inmiddels naar de Verenigde Staten is teruggebracht. Onduidelijk is hoeveel belasting het bedrijf daarvoor betaald heeft. Belastingontwijking is niet illegaal, maar de afgelopen jaren is de druk op multinationals om er mee te stoppen wel steeds groter geworden.
De belastingconstructie, die inmiddels gestopt is, draaide om het betalen van vergoedingen voor het intellectueel eigendom van Google. Die royalties kwamen via dochterbedrijven in Ierland en Singapore in Nederland terecht en de Nederlandse dochter stuurde het geld door naar Bermuda waar geen belasting wordt geheven.
Groter bedrag
Mogelijk gaat het om een groter bedrag dan 128 miljard, want de constructie bestond sinds 2004. Bij de Kamer van Koophandel zijn echter alleen jaarverslagen vanaf 2012 te vinden.
In 2019 legde de techreus in een zaak over belastingontduiking in Frankrijk bijna 1 miljard euro op tafel. De zaak werd geschikt voor 500 miljoen euro. Daarnaast betaalde het Amerikaanse bedrijf nog eens 465 miljoen euro aan achterstallige belastingen.
De zaak had betrekking op de jaren 2011 tot en met 2016. Toen schoof Google te veel inkomsten naar zijn Ierse dochter, waardoor de Franse tak niet de belasting betaalde die het op basis van de resultaten had moeten afdragen. De Franse justitie was eerder bij het Parijse kantoor van Google-moeder Alphabet binnengevallen.
Bekijk al onze belangrijkste video's over economisch nieuws in deze playlist.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
De hete sauzen van twee Astense broers zijn ‘hot’ in heel Europa: ‘We krijgen zelfs dankbetuigingen’
ASTEN - Een misverstand wil Astenaar Freek Raijmakers (31) graag uit de wereld helpen. Bij hete saus draait het niét alleen om hitte. ,,Smaak is uiteindelijk belangrijker dan pittigheid.” Raijmakers kan het weten: Samen met broer Stan bedient hij vanuit Asten liefhebbers van hete saus in heel Europa op hun wenken. Webshop Heatsupply begon als een gok van twee broers, maar is serious business. -
Willem Engel dient flinke claim in tegen ING nadat bank zijn rekening bevriest: 'Ze willen mij ruïneren’
Willem Engel heeft geen toegang meer tot de zakelijke rekening van zijn actiegroep Viruswaarheid. De rekening is door ING geblokkeerd omdat hij ondanks herhaaldelijke verzoeken geen inzage heeft gegeven in zijn gegevens, meldt een betrouwbare bron. ING gaat niet in op klantrelaties en wil het nieuws om die reden niet bevestigen. De Rotterdamse dansleraar laat het er niet bij zitten en dient een flinke schadeclaim in. ,,Dit is een opmaat om mij te ruïneren.” -
PREMIUMColumn
Wij van virusbestrijding adviseren virusbestrijding, koste wat kost
Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. -
PREMIUM
Bedrijfsleven draait op voor verkiezingsbeloftes
Het bedrijfsleven krijgt in het volgende kabinet de rekening gepresenteerd. Alle politieke partijen willen de belasting voor ondernemingen opschroeven, zo blijkt uit de doorrekening van het Centraal Planbureau (CPB). -
PREMIUM
Reclame voor ‘ontsmettings-magnetron’ schetst schrikbeeld corona
EINDHOVEN - Een appeltje? Wel eerst in een speciale Philips ‘ontsmettings-magnetron’ ermee, want voor je het weet raak je besmet met corona. Dat is de boodschap van een opvallend reclamefilmpje waarmee het Eindhovense lichtbedrijf Signify een kastje met UV-C-licht aan de man brengt in India. Overdreven, vinden deskundigen.
-
Bouwbedrijf Janssen de Jong gaat ook circulair slopen
SON - Bouwbedrijf Janssen de Jong gaat nauw samenwerken met circulair sloper New Horizon. Met het nieuw gevormde cluster Urban Mining wil het Sonse bedrijf alle diensten in de bouw en vastgoed bieden. -
Google betaalt bijna 1 miljard in zaak over belastingontduiking in Frankrijk
Techreus Google legt in een zaak in Frankrijk over belastingontduiking bijna 1 miljard euro op tafel. De zaak wordt geschikt voor 500 miljoen euro. Daarnaast betaalt het Amerikaanse bedrijf nog eens 465 miljoen euro aan achterstallige belastingen. -
PREMIUM
Britse vrijhavens vormen de trots van de brexiteers
Tien vrijhavens moeten de pronkstukken van het Verenigd Koninkrijk na de brexit worden. Deze belastingparadijzen fungeren als vliegwiel van de economie in verarmde regio’s.