Huizenmarkt stort verder in, volgens ABN: ‘Prijzen dalen sneller dan verwacht’
De dip op de woningmarkt wordt een diep dal. ABN Amro stelt de verwachting voor dit jaar fors naar beneden bij. Dit jaar verliezen koophuizen 6 procent van hun waarde en volgend jaar nog eens 4 procent.
Afgelopen jaar daalden de huizenprijzen volgens makelaarsvereniging NVM ook al ruim 6 procent. Volgens NVM was daardoor de ‘ergste oververhitting wel uit de markt’, maar volgens de economen van ABN Amro is niets minder waar. De bank ging drie maanden geleden nog uit van een prijsdaling met 2,5 procent in 2023 maar stelt dat bij naar 6 procent daling en in 2024 volgt met -4 procent een nieuwe klap. De bank is somber over de huizenmarkt vanwege de hogere hypotheekrente, de zwakke vooruitzichten voor economische groei en de recente prijsdalingen.
De bank is vergeleken met ramingen voor de woningmarkt van andere partijen tot dusver veruit de somberste. De Nederlandsche Bank raamde vorige maand dat de huizenprijs in twee jaar met 6 procent in totaal zal dalen. Rabobank denkt dat er dit jaar 3 procent vanaf gaat. ING houdt het op een daling van 2 procent. De verwachting is dat ook zij komende weken met negatievere voorspellingen komen.
,,We zaten ernaast, de huizenprijzen dalen veel sneller dan we dachten‘’, zegt woningmarkteconoom Philip Bokeloh van ABN Amro. ,,Afgelopen jaren zaten we er ook naast en moesten we de ramingen steeds naar boven bijstellen. Nu zitten we in het omgekeerde schuitje.’’
Aankoop uitgesteld
ABN Amro denkt dat de hypotheekrente hoog blijft en dat de inkomens niet snel genoeg stijgen om dit te compenseren. Woningzoekenden zien dat ook en stellen de aankoop van een woning uit. De prijzen dalen, dus ze wachten. Het aantal transacties daalt dit jaar met 5 procent. In 2024, als een gemiddelde woning zo’n 25 mille goedkoper zal zijn, trekt het aantal verkopen weer een beetje aan.
We gaan naar het prijsniveau terug van medio 2021
Woningzoekenden krijgen dit jaar steeds meer keuze. Wie wil verhuizen zet eerst het eigen huis te koop voordat een ander huis wordt gekocht. Het makelaarsbord trekt minder kijkers, minder bieders en het staat er veel langer dan voorheen. Kopers nemen weer de tijd.
Tekst gaat verder na afbeelding
Bokeloh verwacht niet dat de verwachte prijsdaling tot een kopersstaking leidt ook al krijg je over een jaartje meer huis voor je geld dan nu en zal het rentepercentage mogelijk iets lager zijn. ,,Zo zullen sommige mensen denken, maar er is nog altijd krapte op de woningmarkt. En de prijsdaling is minder dramatisch dan het lijkt, na de waanzinnige prijsstijgingen van afgelopen jaren. We gaan naar het prijsniveau terug van medio 2021.’’
Kritischer op kwaliteit
Kopers vechten elkaar niet meer de tent uit met overbiedingen. Wie een huis zoekt, wordt bovendien kritischer over de kwaliteit van de woning. Uit een ander onderzoek van ING blijkt dat driekwart van de kandidaat-kopers afhaakt als het energieverbruik van een huis te hoog uitvalt.
Niet alleen het energielabel, maar ook de kwaliteit van de fundering krijgt aandacht. Daarnaast wordt ook gekeken hoe het huis zich houdt in tijden van wateroverlast. ABN Amro denkt dat waterveiligheid een steeds grotere rol bij de aankoop van een huis krijgt.
Lees ook: De hardste prijsdaling ooit, een steeds hogere hypotheekrente: dit was woningmarktjaar 2022
Een klein lichtpuntje: de hypotheekrente zou dit jaar een paar tienden van een procentpunt kunnen dalen. Tenminste: als de inflatie beteugeld wordt, maar lage langlopende rentes onder de 2 procent keren niet terug.
Kijk onze video's over wonen in onderstaande playlist:
Praat mee,
reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Sterkste daling van prijzen bestaande koopwoningen in tien jaar
De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in december opnieuw gedaald ten opzichte van de maand ervoor. Volgens het Kadaster en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zakten de prijzen met 2,3 procent ten opzichte van november, de sterkste daling in tien jaar. De prijzen zwakken nu al vijf maanden op rij af. Over heel 2022 gingen de prijzen nog wel met gemiddeld 13,6 procent omhoog in vergelijking met een jaar eerder. -
PREMIUM
Eindhovens bedrijf dat dwarslaesiepatiënten wil laten lopen lijdt miljoenenverlies, maar daarmee was rekening gehouden
EINDHOVEN - Het geld vloog er ook in 2022 doorheen bij Onward Medical. Dat Eindhovense bedrijf ontwikkelt therapieën voor mensen met letsel aan hun ruggengraat. Het ultieme doel: mensen met een dwarslaesie weer laten lopen.Eindhoven -
Minder winst voor DPG Media door hoge papierprijzen en oplopende kosten voor bezorgers en personeel
DPG Media, waar deze site ook toe behoort, heeft een woelig jaar achter de rug. Toch bleven de resultaten goed en werden verdere stappen gezet naar de digitale toekomst. -
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg. -
met voorbeeld
Samen een huis gekocht en dan uit elkaar: welke opties heb je voor je hypotheek?
Samen een huis gekocht, maar toch uit elkaar? Vaak kan dan slechts één van de twee de hypotheek meenemen. Daardoor blijven exen regelmatig noodgedwongen samenwonen, met soms vechtscheidingen tot gevolg. Welke opties heb je nog meer?
-
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing. -
-
-
Massaclaim tegen tarieven energiebedrijven: ‘2 miljard euro te veel betaald’
Claimbedrijf Gobaxter wil een massaclaim beginnen tegen energiebedrijven die vorig jaar hun variabele tarieven verhoogden. Volgens Gobaxter hebben 4,7 miljoen huishoudens samen bijna 2 miljard euro te veel betaald voor hun gas en elektriciteit. -
PREMIUM
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer