Innovatieve klinker en tegel die hoosbui weerstaat, met inbreng uit Son en Someren
SON/SOMEREN - Een Innovatieve klinker en terrastegel die hoosbuien weerstaat. Ontwikkeld door het Limburgse Tile Systems. Ook met inbreng van GL Plastics uit Son en Breugel en de familie Loomans uit Someren.
Delen per e-mail
Terrassen, straten en pleinen die goed raad weten met overvloedige neerslag. De ambitieuze start-up Tile Systems in het Limburgse Hegelsom ontwikkelt terrastegels en straatklinkers die het plenzende hemelwater van de felste hoosbuien met groot gemak wegtoveren.
De innovatieve ZOAK klinkers (Z-serie) worden getest in Grubbenvorst. Met hulp van een 10.000 liter watertank wordt een recordbui gesimuleerd zoals die in 2011 in Herwijnen losbarstte. Bang voor overlast is Alards (36) niet: ,,Het water moet binnen vijf of tien minuten zijn verdwenen. Daar zorgt het pakket voor.”
Met ‘het pakket’ doelt hij op de proefstroken die in het wegdek zijn aangelegd: een bestrating met speciale, innovatieve klinkers die als een gulzige spons het water opzuigen, gedeeltelijk bufferen en de rest van de nattigheid afvoeren naar de ondergrond.
Keramiekafval
Het geheim van de ZOAK klinker zit in de grove en fijne maalsels van het tegelafval die in de klinkers zijn verwerkt: hierdoor ontstaat een open structuur met kleine holle ruimtes die het water opnemen. Alards hergebruikt tegels uit de internationale keramische industrie die zijn afgekeurd of gebroken. Van het keramiekafval worden met een gepatenteerd procedé nieuwe klinkers gebakken.
Met hulp van een clubje (oud-)collega’s ontwikkelde Alards zijn waterdoorlatende terrastegel die valt onder de X-serie. De inmiddels gepatenteerde keramische tegel heeft een slimme, licht waterdoorlatende kunststoffen onderkant: met genoeg ruimte om een flinke sloot hemelwater te bufferen, 24 liter per vierkante meter.
Ook slim: de stratenmaker schuift de tegels dankzij de speciale onderlaag aan elkaar vast, waardoor er vanzelf spleten tussen de tegels ontstaan. De regen die op het terras plenst, stroomt door die spleten makkelijk weg, naar de bufferruimte onder de tegel. Het resterende hemelwater wordt geabsorbeerd in het bed van straatzand en grind.
De terrastegel wordt geproduceerd in India, de kunststoffen drainmat komt van GL Plastics in Son en Breugel. Een van de mede-investeerders in het bedrijf is de familie Loomans van keramiekbedrijf Kerasom uit Someren.
De interesse in de branche is volgens Alards groot: met een Duitse importeur is een contract gesloten, gesprekken met Franse en Belgische afnemers zijn gaande.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Mogelijk 757 miljoen uit EU-brexitfonds voor Nederland
Nederland kan mogelijk aanspraak maken op 757,4 miljoen euro van de Europese Unie voor de schade die de brexit heeft aangericht. Alleen Ierland krijgt meer, volgens het voorstel waarover de EU-landen en het Europees Parlement het eens proberen te worden. -
PREMIUM
ANALYSE Vraag naar chipmachines ASML enorm, maar de productie kan minder hard worden versneld dan gewenst
VELDHOVEN - Er is een enorme vraag naar de chipmachines van ASML, de meest geavanceerde ter wereld. Het opvoeren van de productie gaat echter veel minder hard dan gewenst. -
PREMIUM
Grote proef met zelfvliegende drones op High Tech Campus in Eindhoven
EINDHOVEN - Als bijen rond een korf moeten binnen drie jaar meerdere drones zelfsturend rond de gebouwen van de High Tech Campus vliegen. Ze brengen pakjes en maaltijden, voeren inspecties uit aan gebouwen of helpen mee met de beveiliging. -
Investering voor Eindhovense scanner die kan zien of tomaten rijp zijn
EINDHOVEN - Even de rijping van je kazen checken. Of het fruit aan je bomen scannen. Het kan met de fotonische chip van MantiSpectra. Een veelbelovende uitvinding, vinden Innovation Industries en PhotonDelta. Zij investeren in de Eindhovense startup. -
update Grote zorgen bij KLM-personeel over vliegen op Groot-Brittannië
Terwijl Nederland met de verlenging van de lockdown de Britse coronamutant buiten de deur hoopt te houden, worden er nog altijd dagelijks tientallen vluchten met passagiers vanuit het Verenigd Koninkrijk naar Schiphol uitgevoerd. De zorgen onder het KLM-personeel groeien met de dag, merkt de Vereniging Nederlands Cabinepersoneel (VNC).
-
PREMIUM
Werknemers Signify leverden een vijfde van hun salaris in om corona, maar krijgen dat nu terug
EINDHOVEN - Werknemers van Signify krijgen het loonoffer dat een groot deel van hen vorig jaar bracht in verband met de coronacrisis terug. Het Eindhovense lichtbedrijf vroeg bijna 36.000 werknemers in binnen- en buitenland om in april, mei en juni van het afgelopen jaar twintig procent van de uren en daarmee ook een vijfde van het salaris in te leveren. -
PREMIUM
Jan Hein Sträter ‘Ik ontken niet dat tabaksverslaving bestaat, maar het probleem wordt erg overdreven’
Mensen roken niet omdat er een tabaksindustrie is, maar de tabaksindustrie is er omdat mensen graag roken. Dat zegt Jan Hein Sträter, directeur van de brancheorganisatie van de Nederlandse tabaksindustrie. -
Zestig procent minder passagiers voor burgerluchtvaart in 2020
Als gevolg van de coronapandemie zagen de luchtvaartmaatschappijen in 2020 wereldwijd het aantal passagiers met 60 procent dalen. En er lijkt op korte termijn niet veel beterschap in zicht. Dat heeft de ICAO, de burgerluchtvaartorganisatie van de Verenigde Naties, vrijdag gezegd.