Kamer eist opheldering pensioengelden
Een meerderheid van de Tweede Kamer van PvdA, PVV, CDA, SP en D66 wil dat minister Henk Kamp (Sociale Zaken) onderzoek doet naar het terugstorten van pensioenpremies in het verleden aan werkgevers. Ook willen deze partijen opheldering over de beleggingsverliezen en -winsten van de afgelopen tien jaar, omdat hierover verschillende schattingen de ronde doen.
Dat blijkt uit twee moties die regeringspartij CDA met gedoogpartner PVV en PvdA in de oppositie, woensdag hebben ingediend. Kamp wees vorige week in de Kamer nog nader onderzoek af naar beleggingsresultaten en het terugstorten van premies in tijden dat pensioenbuffers overvol waren. Hij zei toen dat er al veel bekend is, lessen zijn getrokken en dat alle energie moet worden gestoken in het verbeteren van het pensioenstelsel voor de toekomst.
D66-Kamerlid Fatma Koser Kaya en haar SP-collega Paul Ulenbelt probeerden vorige week ook al Kamp over te halen nader onderzoek te doen. Dat zou nodig zijn om het vertrouwen te herstellen na de financiële crisis, waardoor dekkingsgraden van pensioenfondsen inzakten en kortingen op uitkeringen van gepensioneerden dreigden.
Kamp zegde CDA'er Pieter Omtzigt woensdag toe dat hij eerder verstrekte informatie aan de Kamer over premies die zijn teruggestort, nog wel een keer op een rij kan zetten. In reactie op PVV-Kamerlid Ino van den Besselaar zei de minister dat hij totaaloverzichten kan geven over de periode 2000-2010 van de beleggingsresultaten van alle pensioenfondsen.
Verder stelden ChristenUnie-Kamerlid Arie Slob en zijn PvdA-collega Roos Vermeij nog voor nu aan de slag te gaan met een oud wetsvoorstel van Kamps voorganger, Piet Hein Donner, voor verhoging van de AOW-leeftijd. Door de pensioenleeftijd te verhogen naar uiteindelijk 67 jaar moet de oudedagsvoorziening voor de toekomst beter betaalbaar worden met de vergrijzing.
Kamp zei bij deze motie het oordeel aan de Kamer over te laten. Naar verwachting wordt vrijdag in de ministerraad zijn wetsvoorstel behandeld over verhoging van de AOW-leeftijd van 65 naar 66 jaar in 2020, zoals regeringspartijen VVD en CDA met gedoogpartner PVV hebben afgesproken. De PVV wil de AOW niet verder aanpassen. Maar de minister noemde het goed om te weten dat PvdA en ChristenUnie verder willen gaan. (ANP)
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Is een video echt of een deepfake? Zo kun je het zien
De politie zette er deze week een in om de dader van een cold case-moord op te sporen: een deepfake-video. Daarmee kun je mensen van alles laten zeggen of laten doen. Maar dat brengt risico’s met zich mee. Hoe herken je zulke nepfilmpjes? -
Salderingsregeling zonnepanelen wordt pas vanaf 2025 afgebouwd
Huizenbezitters met zonnepanelen kunnen hun teveel aan opgewekte stroom langer tegen markttarieven terugleveren aan het net. Het kabinet wil de zogeheten salderingsregeling pas vanaf 2025 versoberen, waar dat eerder al vanaf 2023 het geval zou zijn. -
PREMIUM
Veldhoven is de expathoofdstad van Nederland: ‘Hun invloed op de woningmarkt is gigantisch’
VELDHOVEN / EINDHOVEN - Als het om het kopen van huizen gaat, is Veldhoven de expathoofdstad van Nederland. En de toestroom van expats is nog lang niet ten einde. Wat voor invloed hebben al die kenniswerkers op de huizenmarkt? -
Krapte arbeidsmarkt is grootste barrière voor ondernemend Nederland
De huidige krapte op de arbeidsmarkt is voor Nederlandse ondernemers de grootste rem op de bedrijfsvoering. Ook worden ze geplaagd door tekorten aan materialen en productiemiddelen en door ruimtegebrek. Het Centraal Bureau voor de Statistiek peilde samen met de Kamer van Koophandel, het Economisch Instituut voor de Bouw en werkgeversverenigingen MKB-Nederland en VNO-NCW de stemming van het niet-financiële bedrijfsleven. Een derde van de ondernemers zegt met personeelstekorten te kampen. Uit de meting kwam niettemin naar voren dat het ondernemersvertrouwen toeneemt. -
PREMIUMVijf vragen
Waarom sommige mensen grof geld over hebben voor een digitaal eigendomsbewijs
Wereldwijd schaffen steeds meer mensen NFT's aan. Dit zijn unieke, digitale eigendomsbewijzen, vaak aangeschaft met cryptomunten. En ze zijn al lang veel meer dan kunstwerken of kattenplaatjes. Waarom zou je ze kopen en wat zijn de risico's? Vijf vragen over NFT’s.
-
PREMIUM
Chipmaker NXP wint prijs der prijzen: ‘Dit is voor ons echt een beetje een oeuvre-award’
EINDHOVEN - Chipmaker NXP uit Eindhoven werd in het verleden bijna overgenomen én ging bijna failliet. Maandag won het de Koning Willem I Prijs, de ‘prijs der prijzen’ van het Nederlandse bedrijfsleven. ,,Gaaf dat die rollercoaster waar we doorheen zijn gegaan, heeft geleid tot deze prijs.” -
PREMIUM
Ook kritiek op beloningen Signify-top zwelt aan
EINDHOVEN - Signify is gewaarschuwd. Aandeelhouders halen niet zo fel uit als bij voormalig moeder Philips maar ook bij het Eindhovens lichtbedrijf ontstaat meer reuring over de beloningen voor de concerntop. -
Update
FNV hervat pensioenoverleg