Outletcentrum Halfweg komt er, maar voor wie?
Er is definitief groen licht voor de bouw van het outletcentrum dat vrijwel niemand wil. Of het koopjescentrum in Halfweg (halverwege Haarlem en Amsterdam) inderdaad de verwachte 2 miljoen bezoekers zal trekken, is na tien jaar strijd nog maar de vraag.
Tegen de komst van outletcentrum The Style Outlets is ruim tien jaar gestreden. Amsterdam, Haarlem en Haarlemmermeer zijn tegen, net als de provincie Noord-Holland en een groep winkeliers.
Eerder wees de Raad van State de overheidsbezwaren al af. Vorige week werd ook het laatste bezwaar, van 17 winkeliers en branchevereniging INretail, de Fietsersbond en Milieudefensie, uit de weg geruimd. Volgens het hoogste rechtscollege is het geëiste bouwverbod in verband met bomenkap, verkeersdrukte en overlast terecht afgewezen.
De bouw van het outletcentrum in Halfweg is vorig jaar begonnen. Het Spaanse Neinver, dat in heel Europa outletcentra uitbaat, wil er op 19.000 vierkante meter 150 uitverkoopwinkels vestigen. INretail vertegenwoordigt winkeliers uit Amsterdam, Haarlemmermeer en Haarlem . Zij vrezen oneerlijke concurrentie, omdat er nu al te veel winkelruimte in de regio zou zijn. Zo zit op een steenworp afstand van Halfweg outletcentrum Akerpoort. De winkels verkopen er overtollige kledingvoorraad en ramsjpartijen.
De bezwaarprocedures hebben de opening van het outletcentrum jaren vertraagd. Vijf jaar geleden trok projectontwikkelaar MAB zich al uit het project terug vanwege het oponthoud. Onlangs moest de oplevering opnieuw een jaar worden uitgesteld, tot najaar 2020. ,,Het is de vraag of Neinver exact wil vasthouden aan het plan dat al vijf jaar geleden is ingediend”, zegt de woordvoerder van INretail.
Enthousiasme
In de tussentijd is het enthousiasme voor outletwinkels flink afgenomen. Plannen voor outletcentra zoals in Zoetermeer en Assen, zijn nog onlangs afgeblazen. In Zevenaar gaan de plannen wel door, het outletcentrum opent in 2021. Vorige week maakte koopjesketen Saks Off 5th bekend zijn winkels in Amsterdam en Rotterdam te sluiten. De reden? Een gebrek aan animo.
Neinver sprak eerder de verwachting uit jaarlijks 2 tot 3 miljoen bezoekers naar Halfweg te zullen trekken. Dat zou te vergelijken zijn met de circa 2,5 miljoen die vorig jaar het veel grotere en bekendere Batavia Stad bij Lelystad bezochten. Roosendaal zat vorig jaar op circa 1,5 miljoen bezoekers, Roermond op meer dan 7 miljoen.
Neinver wil vooral bezoekers uit het buitenland trekken, waaronder mensen die een tussenstop maken op Schiphol. Desondanks is er ook een parkeerplaats met 2000 plekken aangelegd, klaarblijkelijk voor lokaal bezoek. Overlast en verkeersdrukte waren voor omliggende gemeenten belangrijke redenen om het door buurgemeente Haarlemmerliede gesteunde plan aan te vallen.
Behalve het outletcentrum zijn in de voormalige suikerfabriek CSM een supermarkt en een hotel met 400 kamers voorzien. In de silo’s zitten al jaren kantoren, de voormalige fabriekshal is nu een evenementen- en congrescentrum en vorig jaar opende er een trekkastcasino. Neinver is volgens een woordvoerder zeer blij met de uitspraak en werkt er hard aan om in de herfst van 2020 de deuren te openen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Medisch bedrijf Onward in Eindhoven zet opnieuw grote stap: ‘Plaatsing implantaat dwarslaesiepatiënt voelt als een maanlanding’
EINDHOVEN - Het medisch-technologische bedrijf Onward op de High Tech Campus in Eindhoven is er voor het eerst in geslaagd om een implantaat bij een dwarslaesiepatiënt te plaatsen. Die kan zo weer zelfstandig staan of zelf naar de badkamer gaan. -
1
Zo zet je gezichtsherkenning en vingerafdrukscanner van je telefoon snel uit
Je smartphone ontgrendelen met je gezicht of vingerafdruk klinkt veilig, maar in geval van nood kan het juist een beveiligingsrisico zijn. Iemand kan onder dwang je gezicht scannen of onopgemerkt je vingerafdruk bemachtigen. Gelukkig kun je dit voorkomen. -
1
Werk jij liever thuis omdat je daar productiever bent? ‘Gaat om meer dan je to-dolijst afstrepen’
Een goede verstandhouding met collega’s, leidinggevenden of klanten maakt je werkdag niet alleen plezieriger, maar zorgt er ook voor dat je meer gedaan krijgt. Mirjam Wiersma, auteur van twee boeken over zakelijk flirten, vertelt hoe je jezelf op de kaart zet en mooie relaties opbouwt met anderen. Deze keer: een intern netwerk. -
Actieplan tegen 'wegkwijnen' kleinere steden
VNO-NCW, MKB-Nederland, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), G32 (de 32 grote steden) en IPO (interprovinciaal overleg) ontvouwen vandaag een actieplan. De bedoeling daarvan is om kleinere steden en dorpen mee te laten profiteren van de aantrekkingskracht van de Grote Vijf. -
PREMIUM
VDL Nedcar neemt na vijf jaar afscheid van de BMW X1
EINDHOVEN/BORN - Komende maand stopt de productie van de BMW X1 bij VDL Nedcar. Tot eind volgend jaar lopen alleen nog de Mini’s Countryman en Cabrio van de band, met een eventuele uitloop naar het voorjaar van 2024.
-
PREMIUM
Neways uit Son vervangt financieel bestuurder: Fiona Lam opvolger van Paul de Koning
SON - Elektronicabedrijf Neways vervangt zijn financieel bestuurder. Fiona Lam volgt per 1 augustus Paul de Koning op. De Koning was zeven jaar de financiële topman van het Sonse bedrijf. Na zijn vertrek is in ruim 2,5 jaar tijd de complete raad van bestuur van Neways vernieuwd. -
PREMIUM
Een winstexplosie maar toch geen leuk jaar: metaalgroothandel MCB uit Valkenswaard moest vaak 'nee’ verkopen in chaotische markt
VALKENSWAARD - Het was het beste jaar ooit. Maar leuk was het toch niet voor metaalgroothandel MCB uit Valkenswaard. Het moest grote risico’s nemen en vaak ‘nee’ verkopen in een chaotische markt. -
PREMIUM
Goedkoop tanken? Volgende week loont het zelfs om 200 kilometer om te rijden
De brandstofprijzen gaan volgende week in Duitsland zo hard omlaag, dat het prijsverschil met wat je bij een Nederlands tankstation betaalt gigantisch wordt. Vanaf woensdag geldt in Duitsland een adviesprijs van 1,72 euro per liter, minimaal 40 cent minder dan in Nederland. Loont het om daarom naar Duitsland te rijden voor een tankbeurt?