Slecht vooruitzicht voor Japanse autobouwers
TOKIO - De natuurrampen in Japan stellen de autobranche in de komende maanden voor aanzienlijke problemen. Doordat de productie in veel fabrieken nog altijd stilligt, lopen de inkomsten van de grote Japanse merken drastisch achteruit en zien fabrieken in de rest van de wereld hun voorraad reserve-onderdelen snel krimpen. Dat voorspelden specialisten van Deutsche Securities maandag.
De Duitse analisten voorzien zware klappen voor de Japanse autobouwers. Zo verlaagden ze de winstverwachting voor Toyota met ruim 80 procent. Voor het komende boekjaar wordt nu een operationele winst verwacht van 135 miljard yen (1,2 miljard euro), in plaats van de eerdere prognose van 840 miljard yen (7,3 miljard euro). Ook voor andere Japanse autoproducenten werden de verwachtingen sterk verlaagd.
De onderbreking van de productie in Japan levert daarnaast problemen op in autofabrieken in de rest van de wereld. Veel auto-onderdelen worden in Japan geproduceerd.
Het Franse PSA Peugeot Citroën kondigde vorige week al aan de productie terug te schroeven bij een aantal fabrieken in Europa, vanwege een gebrek aan onderdelen. Concurrent Renault liet vrijdag weten in Zuid-Korea om dezelfde reden tijdelijk tot 20 procent minder auto's te maken.
De Japanse autobouwers proberen de productie in eigen land met vallen en opstaan te hervatten. Daarbij hebben ze niet alleen te maken met de schade aan hun eigen fabrieken, maar hebben ze ook veel last van de onderbrekingen van de elektriciteitsvoorziening.
Toyota startte maandag de productie van hybride modellen, zoals de Prius, langzaam weer op. Het concern kon nog niet aangeven op welk moment de bouw van andere modellen wordt hervat.
Mazda sloot maandag fabrieken waar reserve-onderdelen voor de export worden gemaakt, nadat die locaties vorige week voor een deel weer in gebruik waren genomen. Honda hervat de productie van auto's pas volgende week, terwijl Suzuki de activiteiten in drie Japanse fabrieken nog in elk geval tot dinsdag opschort. (ANP)
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Update
Glitterlak auto's in gedrang door Japan
-
PREMIUM
Pieter Elbers neemt afscheid van KLM: ‘Een klus is in de luchtvaart eigenlijk nooit af’
Pieter Elbers is aan zijn laatste dagen bij KLM bezig, de maatschappij die hij de afgelopen acht jaar leidde. Zijn vertrek komt op een pikant moment, nu de toekomst van KLM en de Nederlandse luchtvaart van alle kanten onder vuur ligt. ,,Waar willen we met onze samenleving en economie naar toe?’’ -
PREMIUMMet video
Het Britse feest rond de brexit valt in het water: ‘Van de voordelen merkt bijna niemand iets’
De Britten wachten zes jaar na het EU-referendum nog altijd op de beloofde voordelen van de brexit. Inflatie, economische stagnatie en stakingen kleuren het Britse landschap. -
PREMIUM
Goud altijd aangeven en geen kunst ouder dan 100 jaar: hier moet je op letten bij souvenirs
De mini Spaanse gitaar die op de Ramblas in Barcelona nog zo schattig leek, belandt een paar jaar later als made-in-Chinaprul in de container. Zonde. Aan wat voor aandenken beleef je plezier? En wat mag je eigenlijk meenemen? -
PREMIUMmet video's
Rookmelders verplicht, maar duizenden huurders hebben er nog geen een: ‘Onbegrijpelijk’
Duizenden huurders hebben nog altijd geen verplichte rookmelder. Dat komt door een tekort aan apparaten en installateurs, maar huurders zijn zelf ook niet allemaal even welwillend. Sommigen weigeren er zelfs één. Onbegrijpelijk, zeggen ze bij de brandweer.
-
Japanse automakers willen productie roteren
TOKIO - Japanse autofabrikanten overwegen een gezamenlijk rotatiesysteem voor hun productie op te zetten om schaarse stroom zo efficiënt mogelijk in te zetten en vooral om te voorkomen dat de energiebedrijven gaan bepalen wanneer de knop aan en uit gaat. Dat meldde het Japanse persbureau Kyodo zaterdag op basis van bronnen. -
Personeel van Amerikaanse klusketen mag geen Black Lives Matter-teksten op schort
Home Depot hoeft niet toe te staan dat winkelpersoneel met Black Lives Matter-boodschappen op hun schort werkt. Dat heeft een rechter bepaald van het Amerikaanse federale agentschap dat de arbeidsrechten beschermt. Aanklagers van datzelfde agentschap hadden een zaak aangespannen tegen de doe-het-zelfketen. -
Tijd voor een nieuwe laptop? Dit is onze favoriet van het moment
We zitten aan het begin van de zomervakantie, maar voor je het weet begint een nieuw schooljaar en heb je een nieuwe laptop nodig. Na wekenlang testen hebben we onze favoriet van circa 900 euro geselecteerd.