Alleen bouwen in de 'weilanden' helpt tegen verhitte woningmarkt in Zuidoost-Brabant
POLLEINDHOVEN - De grootste makelaar in deze regio, Pieter van Santvoort, maakt het provinciale en regionale woningbouwbeleid met de grond gelijk. Thematische wijken doen er helemaal niet toe, er moet gewoon snel veel meer gebouwd worden, niet alleen op vrijkomende locaties binnen de bebouwde kom, maar ook in de 'weilanden' van het stedelijk gebied rond Eindhoven, schrijft hij in zijn kwartaalrapport over de regionale woningbouwmarkt.
De regio moet tot 2030 tussen de 25.000 en 32.000 woningen bouwen om aan de vraag te voldoen, 15.000 tot 18.000 daarvan alleen al in Eindhoven. Het aanbod is nu dramatisch laag, de vraag enorm, de prijzen stijgen. ,,En het kan alleen maar erger worden als we niet snel meer meters gaan maken", zegt makelaar Pieter van Santvoort. Volgens hem is alleen bouwen op vrijkomende locaties ín de steden en dorpen, zoals bijvoorbeeld de provincie wil, niet voldoende. Bouwen van uitbreidingswijken in de 'weilanden' van het stedelijk gebied is noodzakelijk. Plannen zoals de Drie Dorpen in Veldhoven, Nuenen-West en Aarle in Best zijn daarom 'keihard nodig' en mogen niet (gedeeltelijk) in de ijskast verdwijnen.
Poll
Weilanden moeten plaatsmaken voor huizen om verhitte woningmarkt te helpen
-
Eens (25%)
-
Oneens (75%)
Kwartaalrapport
Dat zegt Van Santvoort in een toelichting op zijn kwartaalrapport over de regionale woningbouwmarkt. Hij constateert dat de woningbouwmarkt vooral in Eindhoven zeer krap is. De vraag in de populaire stad blijft groot terwijl het aantal aangeboden woningen laag is. Het aantal verkopen in het stedelijk gebied steeg zelfs in de normaal zo luwe zomerperiode met 9,4 procent dit kwartaal, in vergelijking met dezelfde periode in 2016. Landelijk is dat cijfer ook maar 0,2 procent, aldus Van Santvoort van het regionaal opererend bureau met kantoren in Eindhoven, Helmond, Deurne, Eersel en Nuenen
Gevolg: geen keuze voor woningzoekenden, stijgende prijzen, huizen die zeer kort te koop staan en verplaatsing van de vraag naar de randgemeenten. Kopers die eigenlijk wel in Eindhoven willen wonen, werden al gedwongen uit te wijken naar de randgemeenten Son en Breugel, Aalst-Waalre, Nuenen, Best en Veldhoven. Nu constateert Van Santvoort dat kopers al doorschuiven naar hun derde keuze. Waardoor nu ook bijvoorbeeld Brandevoort in Helmond, Eersel, Oirschot en Valkenswaard de vraag zien stijgen. Het antwoord kan volgens Van Santvoort alleen zijn dat er meer gebouwd moet worden, en snel.
Plannen
Van Santvoort maakt echter gehakt van de plannen van de provincie om de komende jaren vooral in te zetten op plannen om vrijkomende locaties in de binnensteden of -dorpen te bebouwen. Dat noemt hij 'zorgwekkend'. ,,Want de gewenste aantallen gaan we zo zeker niet meer halen." Het gaat om relatief kleine plannen waarvan het erg lang duurt voordat de schop de grond in kan. ,,Terwijl de provincie juist de rem zet op een deel van uitbreidingswijken waarvoor de plannen klaar liggen. Terwijl we die woningen eigenlijk juist keihard nodig hebben." Goed voorbeeld is volgens Van Santvoort Brandevoort waar de gemeente Helmond de bouwrechten voor 850 woningen heeft teruggekocht van corporatie WoCom om ze versneld uit te geven aan projectontwikkelaars. ,,De gemeente ziet een kans om versneld te bouwen. Heel goed, want daar is vraag naar."
Ook het stedelijk gebied krijgt onder uit de zak van de makelaar. In het gezamenlijk woningbouwbeleid zeggen de negen gemeenten in het Stedelijk Gebied Eindhoven dat ze hun bouwplannen moet profileren met thema's als slimme wijk of 'kleinschalige voedselproductie'. Dit soort aan de tekentafel of in brainstormessies geboren ideeën zijn geen oplossing voor het probleem, volgens Van Santvoort. ,,Dit is kunstmatig gefröbel. In de praktijk gaat dat natuurlijk niet werken. Consumenten kiezen zelf waar ze willen wonen. De kans dat ze voor een nieuwbouwlocatie in Best kiezen vanwege een hoge moestuin-uitstraling in de wijk is niet zo heel groot", sneert de makelaar. "
En dus pleit Van Santvoort voor een gedegen marktonderzoek, door de regio in samenwerking met marktpartijen die al investeren in woningbouw. Zo moet helder worden welke woningen op welke plek gezocht worden.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
De beste games voor...
De beste games voor op een feestje: zo krijg je iedereen rondom de televisie
Gamen is meer dan alleen maar schieten of voetballen, en is vaak veel makkelijker om aan te beginnen dan je misschien denkt. In deze rubriek geven we daarom laagdrempelige tips voor games in elke situatie. Vandaag: de beste games voor tijdens een feestje. -
LEZERSBRIEVEN
Brieven | Netwerk in orde maken voor warmtepompen | Tegenhouden extra IC bedden schandalig
EINDHOVEN - Lezers van het ED en ed.nl kunnen een ingezonden brief sturen via Opinie@ed.nl. Hieronder een selectie van de lezersbrieven die donderdag 20 mei in de krant verschenen. -
vraag 't vtwonen
Zo wordt je huis een oase van rust: ‘Dat is echt een basisbehoefte’
In een rustig huis is het fijn thuiskomen na een lange werkdag. Hoe maak je van je huis zo’n serene plek? We vragen het Liza Wassenaar, stylist bij vtwonen. -
Eindhoven Airport waarschuwt voor vertragingen; Transavia schrapt twee Eindhovense vluchten
EINDHOVEN - In verband met het voorspelde slechte weer, waarschuwt Eindhoven Airport reizigers voor mogelijke vertragingen of annuleringen van hun vlucht. Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft uit voorzorg twee vluchten geschrapt. -
Lakedance ontvangt na twee festivalloze jaren vandaag 25.000 bezoekers
EINDHOVEN – Na twee coronajaren is Aquabest vandaag weer het toneel van dance-festival Lakedance. Het evenement is met ruim 25.000 bezoekers helemaal uitverkocht.
-
Podcast
Nanette en Marlies verloren ongeboren baby: ‘Zoveel liefde voor zo’n ieniemini mensje’
Een zwangerschap leidt niet altijd tot een blakende, gezonde baby: per jaar verliezen in Nederland zo’n 25.000 vrouwen een ongeboren kindje. In de podcast Miskraammonologen, een productie van Ouders van Nu, AD en de regionale titels, hoor je de persoonlijke verhalen van deze vrouwen. Deze week vertellen Marlies en Nanette over hun miskramen. -
Eindhovense jongerentheatergroep Over de Top barst van ambitie
EINDHOVEN/EERSEL - Twee jaar na de oprichting speelt de Eindhovense jongerentheatergroep Over de Top zijn eerste voorstelling ‘live’ voor publiek. Regisseur Joop Hoogendorp maakte van het middeleeuwse verhaal over Koning Arthur modern muziektheater waarin alle bekenden uit de Arthur-verhalen de revue passeren, afgewisseld met dans en muziek. -
PREMIUMBOEKPRESENTATIE
Tranen van verdriet én van het lachen bij de presentatie van nieuw PSV-boek ‘Eeuwig Trouw’
Een nieuw boek over honderd jaar PSV-geschiedenis is vanaf zaterdag te koop via Supportersvereniging PSV (op 1 juni verschijnt het boek). Een werk waarin interviews en verhalen over de sterren en de club van toen en nu fraai zijn vermengd met ervaringen van ‘gewone’ supporters tijdens een eeuw PSV.
In samenwerking met indebuurt Eindhoven