DAF schenkt 1.000 motoren voor beademingsapparatuur coronapatiënten
Ze laten gebruikelijk de ruitenwissers van DAF-vrachtwagens heen en weer zwiepen. DAF doneert 1.000 van deze motoren nu voor beademingsapparatuur voor coronapatiënten.
Zoals op meer plekken is in Brussel is een project gaande om een eenvoudig beademingstoestel te ontwikkelen en te produceren. DAF speelt daarin een rol: de truckbouwer schenkt motoren voor de aandrijving van het apparaat.
DAF-medewerker Tjeerd van Ditshuizen hoorde vrijdagavond van een vriend van het initiatief van de universiteit en een uitvinderslaboratorium in Brussel. Nog in het weekend konden tien elektromotoren uit de voorraad in Eindhoven worden verstuurd om in Brussel te worden getest. Het resultaat: de voor de aandrijving van ruitenwissers bestemde motoren zijn ook perfect in staat om de blaasbalg van een beademingsmachine aan te sturen.
,,Ze werken in Brussel dag en nacht om zo snel mogelijk beademingsapparaten te kunnen laten produceren. Daarvoor zijn onderdelen nodig die voldoende voorhanden zijn”, vertelt Van Ditshuizen.
Motor kan het lang volhouden
De testen in Brussel toonden aan dat de motoren die DAF gebruikt ‘het sterkst en meest robuust’ zijn, zegt Jeroen Gielen van DAF. ,,Dat bleek met name bij de duurtesten. Het gaat er om dat de motor die de blaasbalg van de machine aandrijft het lang kan volhouden. Andere ruitenwissermotoren zijn ook getest maar die bleken niet sterk genoeg.”
Projectleider Jonathan Sterckx in Brussel bevestigt dat vijftien types van dergelijke motoren zijn getest. ,,Die van DAF bleek de nummer één te zijn. Het is geweldig dat die aan ons beschikbaar worden gesteld.”
De twee DAF-medewerkers legden afgelopen weekend contact met het eigen magazijn, met de leverancier van de ruitenwissermotoren en met de raad van bestuur. ,,De leverancier had er 500 op voorraad. Dat bedrijf kan de productie indien nodig opschalen tot vele duizenden per maand.”
De top van DAF besloot de eerste 1.000 stuks te doneren aan het project in Brussel. De eerste 100 motoren zijn dinsdag geleverd.
Assemblage in Audi-fabriek
Het prototype van de machine is in laboratorium FabLab gebouwd door een team van 40 studenten van de opleiding industrieel ingenieur van de Vrije Universiteit van Brussel. Zij krijgen ondersteuning van onderzoekers en professoren en onderzoekscentrum voor de maakindustrie Flanders Make.
Voor de blaasbalg en constructie van onderdelen zijn toeleveranciers gevonden. De software en elektronica wordt door het projectteam zelf ontwikkeld, stelt projectleider Sterckx. Voor de assemblage van de machines staat een ploeg medewerkers van de naastgelegen Audi-fabriek in Brussel gereed.
Uit heel Europa zijn volgens Sterckx aanvragen van geïnteresseerde partijen voor de machines binnengekomen. In België lijkt op dit moment geen tekort aan beademingsapparaten voor coronapatiënten te ontstaan.
Productie volgende week afgerond
De eerste vijftig machines worden momenteel aan duurtesten onderworpen. Parallel daaraan wordt verder gewerkt aan optimalisering van onderdelen. Verschillende prototypes zijn op hun functionaliteit beoordeeld door medewerkers van een ziekenhuis in Brussel. Productie van de eerste vijftig machines kan naar verwachting volgende week worden afgerond. Daarna kunnen de eerste beademingsmachines worden geleverd.
FabLab ook in Eindhoven
De ontwikkelaars in Brussel hebben de ambitie om snel op te schalen. Dat kan door het wereldwijde netwerk te gebruiken van FabLab, dat ook in Eindhoven een vestiging heeft. Het is de bedoeling om de ontwerptekeningen ook gratis beschikbaar te stellen aan andere partijen die zich op de productie van beademingsapparaten zouden willen storten. ,,Maar dat doen we pas als we zeker weten dat de machine veilig en volledig functioneert.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa. -
PREMIUMCOLUMN
Dit schransconcept is de absolute vernedering van het eervolle koksvak
,,Hier maar naar binnen dan?” Mijn gehaaste technicus heeft blijkbaar honger, want hij staat al ongeduldig met de protserige goudkleurige deurknop in de hand. En omdat we even daarvoor al bij drie eetgelegenheden nul op het rekest hebben gekregen (want niet gereserveerd), ben ik inmiddels ook niet heel kieskeurig meer.Eindhoven -
PREMIUM
CDA in Brabant likt de wonden; hoe verder? ‘De partij moet zichzelf opnieuw opbouwen’
EINDHOVEN - Ook in Brabant kreeg het CDA een dikke week geleden harde klappen in de provinciale verkiezingen. Hoe moet de partij nu verder? ,,Onze boodschap over de bühne brengen, daar ligt wel een probleem.”Eindhoven -
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen. -
Man (36) in busje getrokken en ontvoerd in Helmond, duikt met steekwonden op in ziekenhuis
HELMOND - Een 36-jarige man is vrijdagavond op een parkeerplaats in Helmond door onbekende mannen in een busje getrokken en ontvoerd. Dat gebeurde toen hij met een andere persoon naar de parking aan de Ter Heidestraat liep. Pas in de nacht dook de man weer op; in het ziekenhuis, met steekwonden en ander letsel.Helmond
-
met video
Man (52) opgepakt voor schietpartij in Eindhoven
EINDHOVEN - Een 52-jarige man uit Eindhoven is aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij het beschieten van een woning aan de Beverloweg vrijdagavond. De politie vond sporen van een kogelinslag in een ruit van de woning.Eindhoven -
-
-
FC Eindhoven haalt talentvolle middenvelder Deenen (19) van Geldrop
Hugo Deenen maakt komende zomer de overstap van Geldrop naar FC Eindhoven. Daar zal de 19-jarige middenvelder in eerste instantie aansluiten bij de Onder-21. Deenen speelde eerder voor MVV, waar een doorbraak in het profvoetbal uitbleef.Eindhoven -
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking.
In samenwerking met indebuurt Eindhoven