Deze slimme camera van de politie ziet of je een telefoon vasthoudt achter het stuur
Automobilisten opgelet. Verkeerspolitie Oost-Brabant heeft vrijdag de zogenaamde MONOcam in gebruik genomen. Dat is een slimme camera die kan herkennen of je als automobilist een apparaat in de hand hebt.
De MONOcam is grotendeels door de politie zelf ontwikkeld. De mobiele camera staat op een driepoot en kan zowel binnen als buiten de bebouwde kom worden neergezet. Software in de camera ‘herkent’ of bestuurders een apparaat vasthouden. Tijdens de pilot van de afgelopen maanden heeft de camera geleerd wanneer er sprake is van een overtreding.
Check, dubbelcheck
Als de camera registreert dat iemand achter het stuur mogelijk een telefoon in de hand heeft, dan geeft hij dit door aan een agent van Team Verkeer. Die beoordeelt of het klopt dat de bestuurder niet handsfree bezig is geweest. Er wordt hierbij alleen gekeken of iemand een apparaat vasthoudt. Bewijzen dat iemand daadwerkelijk belt of appt of alleen een navigatiesysteem bedient hoeft niet.
De politie hanteert vervolgens het vierogenprincipe. Dat wil zeggen dat ook een tweede politieambtenaar een check doet, onafhankelijk van de eerste controle. Wanneer er sprake is van een overtreding, wordt alles naar het Centraal Justitieel Incassobureau gestuurd, dat vervolgens de bekeuring verstuurd. De boete voor het vasthouden van een mobiele telefoon bedraagt 340 euro.
De MONOcam is de afgelopen anderhalf jaar technisch getest. Ook is getoetst of het voldoet aan de privacywetgeving. ,,De Autoriteit Persoonsgegevens heeft het proces goedgekeurd", aldus Paul Broer, die zich binnen de politie bezighoudt met het strategisch thema Verkeer.
Afleiding in het verkeer
Jaarlijks vinden tienduizenden verkeersongelukken plaats. De oorzaken zijn divers, maar de top drie wordt bestaat uit te hard rijden, rijden onder invloed en afleiding in het verkeer. ,,Om het veiliger op de weg te krijgen, handhaaft de politie op met name deze grote ongevalsveroorzakers", vertelt Broer. Alle politie-eenheden krijgen de komende tijd zo’n slimme camera.
De MONOcam is de afgelopen anderhalf jaar technisch getest. In die pilotfase is ook getoetst of het voldoet aan privacywetgeving. Broer: ‘De Autoriteit Persoonsgegevens heeft het proces goedgekeurd. Dat betekent dat we ons met de MONOcam houden aan de wet- en regelgeving rond privacy.’
In de praktijk betekent dit dat de gezichten van mogelijke medepassagiers automatisch worden geblurd. Alleen de (mogelijke) overtreder zal op de foto te zien zijn. De beelden van de camera staan korte tijd op de laptop die bij de MONOcam hoort. Zodra de verbalisanten de beelden van een controle hebben beoordeeld en doorgestuurd naar het CJIB, worden foto’s op de laptop gewist. Dat gaat om alle beelden; zowel van overtreders als niet-overtreders. Foto’s van overtreders blijven daarna enkel opgeslagen bij het CJIB; zoals dat al gebeurt met de foto’s die door radarsets en flitspalen zijn gemaakt.
Broer verwacht dat de inzet van de MONOcam bijdraagt aan meer veiligheid op de Nederlandse wegen. ‘Een ongeluk kan in een klein hoekje zitten, maar de gevolgen van onoplettendheid achter het stuur kunnen enorm zijn. Vorig jaar waren er 610 verkeersdoden en ruim 20.000 gewonden. Bij veel ongelukken speelde afleiding een rol.’
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Met video
Matchis: in drie dagen tijd al 2800 aanmeldingen voor stamceldonoren na oproep Thijs Slegers
Bij centrum Matchis zijn in drie dagen tijd 2800 aanmeldingen binnengekomen van mensen die stamceldonor willen worden. Donderdag deed PSV-perschef Thijs Slegers (46), die zelf door bloedkanker ongeneselijk ziek is, een oproep om stamceldonor te worden. -
PREMIUM
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
PREMIUM
Supergeïsoleerde woningen voor een betaalbare prijs? Ook in deze regio als het aan Hurks en Huisrijk ligt
EINDHOVEN - Bouwer en ontwikkelaar Hurks uit Eindhoven gaat supergoed geïsoleerde woningen leveren voor woningzoekenden in de regio. Onder de noemer ‘Huisrijk’ gaan drie ondernemers uit Brabant de huizen vervolgens ‘ergens’ in de provincie een plek geven. Er zijn al honderden belangstellenden. -
PREMIUM
Na zijn vertrek in 2007 beleeft Patrick van Aanholt nu alsnog een bijzonder PSV-debuut: ‘Ik vond het wel heel veel’
Hij genoot, toonde zich strijdbaar en was óók verbaasd: Patrick van Aanholt (32) vertrok in 2007 als jeugdspeler bij PSV, maar maakte zondagmiddag alsnog zijn debuut. Een onvergetelijk debuut ook; de linksback moest al snel aan de bak in een tumultueuze topper, waarin een hele hoop gebeurde. -
PREMIUM
Zestig bomen weg voor bouwprojecten bij Eindhoven Centraal, gemeente wacht zo lang mogelijk met kappen
EINDHOVEN - In totaal zestig bomen aan de centrumzijde van het station in Eindhoven moeten weg vanwege bouwplannen. Maar de gemeente belooft dat de bomen pas worden gekapt als de bouwers aan de slag willen.
-
PREMIUM
In ene Helmondse wijk ga je zeven jaar eerder dood dan in de andere: ‘Dat is onacceptabel’
HELMOND - Als je wieg in Helmond-West staat, ga je gemiddeld zeven jaar eerder dood dan in Brandevoort. En leef je vijftien jaar in mindere gezondheid. Gemeente, Senzer, Elkerliek en Huijbregts Groep trekken samen op om iets aan de tweedeling te doen. -
-
-
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen.
In samenwerking met indebuurt Eindhoven