Dieven stelen vijf katalysatoren in Stratum, politie noemt het 'zorgelijk maar niet alarmerend’
EINDHOVEN - Op diverse sociale media van Stratumse wijken zijn de afgelopen tijd regelmatig berichten van verontruste buurtbewoners te vinden over de diefstal van katalysatoren van auto's. Machteloze woede overheerst in deze meldingen waarin mensen elkaar proberen te waarschuwen voor schade aan nog meer auto’s.
Afgelopen week was het weer raak. De politie vindt het zorgelijk maar niet alarmerend. Op de Facebook-pagina Buurtdeel Markt van het Gerardusplein (ruim 1400 volgers) plaatste buurtbewoner Harm Naus deze melding: ‘Vannacht, 31 januari op 1 februari is de katalysator van mijn werkbus gestolen. Ik stond geparkeerd naast een witte Tesla aan het Gerardusplein onder de kastanjebomen. Ik zou graag in contact komen met de eigenaar die daar die nacht zijn/haar auto aan de lader had staan. Ik hoop namelijk dat deze auto camerabeelden heeft.’
Vijf automobilisten bestolen
Er volgden vijf meldingen van lotgenoten die de afgelopen week ook de katalysator moesten missen. Hun auto’s stonden aan het Balsemienplein, de Aalsterweg, het Gerardusplein, de Kruidenbuurt en de Roostenlaan. Buurtgenoten reageren met verbijstering en verontrusting op deze berichten. Anja Yska schrijft: ,,Wat een ellende zeg! Bij mijn zoon en schoondochter een paar weken geleden in Gestel ook de katalysator gestolen. Echt idioot dit!”
De katalysator zit onder de auto, vlak na de motor, voorin het uitlaatsysteem. Hierin bevindt zich een keramisch blok dat geïmpregneerd is met het kostbare platina en palladium. De katalysator neutraliseert schadelijke stoffen die door de motor worden uitgestoten. De edelmetalen zetten die om in onschadelijke stoffen.
Criminelen krikken de auto’s op, kruipen eronder en zagen de uitlaat in enkele minuten met een pijpsnijder door. De eigenaren merken pas dat er iets mis is als ze gaan rijden. De katalysatoren brengen de criminelen 50 tot 100 euro per stuk op. Gespecialiseerde bedrijven zijn vooral geïnteresseerd in het dunne laagje platinum en palladium. De prijs van een kilo palladium schommelt momenteel rond de 50.000 euro. Vooral de katalysatoren van de Toyota Prius zijn volgens de politie gewild vanwege de hogere concentraties palladium.
‘Geen buitenlandse bende aan het werk’
,,Het is natuurlijk erg vervelend als jouw auto-onderdelen gestolen worden", zegt Marco van Rossum, politiewoordvoerder van de politie Eindhoven. ,,Mensen voelen zich machteloos omdat daders zelden op heterdaad betrapt en opgepakt worden.” Maar hij relativeert ook: ,,In Stratum zien we echter geen alarmerende piek in de aangiftes zoals we bij mobiel banditisme wel zien. Dan zijn er (veelal buitenlandse) bendes actief die in één nacht een groot aantal diefstallen plegen. Soms tientallen in een buurt. In Stratum zien we de laatste tijd gelukkig geen dubbele cijfers. Dat zou alarmerend zijn.”
Lees verder onder de foto.
Is er iets tegen deze diefstallen te doen? Van Rossum: ,,Sommige autobezitters monteren een afdekplaat op de katalysator of lassen er stalen strips tegenaan. Dit bemoeilijkt het doorslijpen en demonteren van een katalysator zeker wel. En verder valt het wel op dat diefstal vaker voorkomt, wanneer een auto op een wat meer afgelegen plaats staat. Zet je auto als het kan dus niet op een achterafplekje.”
Buurtgenoot Marike Kerskes zegt op Facebook tegen Naus dat zij de eigenaar van de witte Tesla heeft gesproken over eventuele camerabeelden. ,,Helaas geen opnames.” De buurt zal zelf zo alert als mogelijk moeten zijn.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Energie-subsidie voor worstelende sportverenigingen in Best
BEST - Sportverenigingen in Best worstelen zowel met hogere kosten voor energiegebruik als met gevolgen van de coronaperiode zoals lagere ledenaantallen. Om die clubs te helpen, komt de gemeente nog voor de zomer met een nieuw plan.Best -
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras. -
Aanleg snelfietspad in Best dit jaar geregeld, ‘nog wel wat uitdagingen’
BEST - Er moet nog wat grond aangekocht worden, met Eindhoven wat afspraken worden gemaakt en de co-financiering is nog niet rond. Maar toch denkt wethouder Jan Willem Slijper dat ze dit jaar alles wel geregeld krijgen rond de aanleg van snelfietspad F2 in Best.Best -
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’ -
PREMIUM
Statiegeld op blikjes, zo krijg je je geld terug
Na de kleine plastic flesjes zijn nu de blikjes aan de beurt. Vanaf deze week betaal je daar ook 15 cent statiegeld voor. Maar waar is dat goed voor en ook niet onbelangrijk: hoe krijg je je centjes weer terug?
-
Geen ‘Real Shit’ meer, maar wel andere evenementen voor jongeren van Geldrop en Mierlo
GELDROP-MIERLO - Een jongerenevenement moet je niet ‘Real Shit’ noemen, want vanwege het shit-woord worden aankondigingen ervan op social media geweigerd. Verder was de doelgroep (14-25 jaar) voor het evenement te breed en de zaal in de Geldropse Weeffabriek te groot.Geldrop-Mierlo -
-
-
Romantisch filmpje kijken bij kaarslicht en binnen drie kwartier dansen in dezelfde zaal met dj
EINDHOVEN - Romantisch bij kaarslicht een film kijken. En dan ook nog een lekker drankje geserveerd krijgen. Dat kan sinds kort bij bioscoop Lab-1 in de nieuwe intieme zaal, die in drie kwartier omgetoverd kan worden in een totaal andere setting.Eindhoven -
PREMIUM
Vaker kanker bij jonge patiënten met beroerte, volgens onderzoek Radboudumc
NIJMEGEN - Kort na een beroerte krijgen jonge patiënten twee tot vijf keer vaker de diagnose kanker dan andere mensen uit dezelfde leeftijdscategorie. Dat blijkt uit onderzoek van het Radboudumc bij bijna 400.000 patiënten met een hersenbloeding of -infarct.Nijmegen
In samenwerking met indebuurt Eindhoven