Een Eindhovense coalitie tegen eenzaamheid is in de maak
Stichting Eindhoven in Contact gaat een lokale ‘coalitie aanpak eenzaamheid’ opzetten met partners uit heel Eindhoven voor alle bewoners.
Tijdens een netwerkbijeenkomst is een volgende stap gezet. Alle aanwezige partijen hebben zich uitgesproken om zich daadwerkelijk in te gaan zetten om het taboe rondom eenzaamheid aan te pakken. De aanzet voor een samenwerking in een Eindhovense coalitie is gemaakt.
Initiatiefnemers Jeroen Pijnenburg en Tom van Campen zijn nu vier jaar onderweg met Eindhoven in Contact. Hun doel is dat Eindhovenaren in 2025 vrij in gesprek kunnen gaan met elkaar over gevoelens van eenzaamheid. Wat begonnen is in 2017 met een symposium over eenzaamheid is inmiddels een stevig samenwerkingsverband geworden met zo’n 21 zorg- en welzijn professionals zoals; Lumens, WIJeindhoven, Vitalis, Archipel, Fontys Hogescholen, Summa, GGD en de gemeente.
De vrijblijvendheid is voorbij. We werken nu aan een coalitie waar op basis van wederkerigheid met elkaar afspraken worden gemaakt.
,,De afgelopen jaren is veel gesproken over onze missie, visie en intenties. Maar de vrijblijvendheid is voorbij. We werken nu aan een coalitie waar op basis van wederkerigheid met elkaar afspraken worden gemaakt.Dat gaat over vragen als wie levert welke expertise en wat gaan we met elkaar ondernemen”, zegt Pijnenburg.
De gemeente Eindhoven heeft zich ook aangesloten en wil het thema onderbrengen bij het preventieakkoord Gezondheid. Tom van Campen: ,,Eenzaamheid is geen ziekte, maar de gevolgen hebben impact op het fysieke en psychische welbevinden en uiteindelijk ook invloed op de ziektekosten. Samen met de gemeente, GGD en alle partijen willen wij, ieder op eigen wijze, werken aan het voorkomen en verminderen van eenzaamheid en een preventieakkoord Eenzaamheid opstellen.”
Tekst loopt door onder de foto
In het akkoord komen maatregelen die leiden tot een duurzaam effectieve aanpak. Overigens benadrukken beide initiatiefnemers dat het doel niet is om eenzaamheid op te lossen, maar te leren ermee om te gaan. ,,Het is ongemakkelijk om een gesprek te voeren over eenzaamheid. Maar alleen al luisteren en aandacht is voldoende dan blijkt vanzelf wat er nodig is”, legt Van Campen uit.
App wegwijzer eenzaamheid
Ook wil de stichting het makkelijker maken om te vinden wie, wat doet en voor welke vorm (sociale, emotionele) van eenzaamheid. ,,We willen een app ‘wegwijzer eenzaamheid’ ontwikkelen voor professionals, vrijwilligers die met “eenzame mensen” werken en inwoners zelf die iets willen doen aan hun eenzaamheid. Om versnippering tegen te gaan, willen we aansluiten bij bestaande platforms”, zegt Van Campen.
Pijnenburg: ,,Nu de positieve energie vasthouden en met alle deelnemers de coalitie inrichten en aan slag met het preventieakkoord.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
‘Een wheelie? Ik kan dat niet eens’, zegt Geldropse verdachte van zwaar ongeluk in Eindhoven
EINDHOVEN - Het leek hem sterk dat hij een wheelie gemaakt had met zijn motor, hij kan het niet eens. Maar dat een Geldroppenaar op een fietser was geknald met zijn motor, viel niet te ontkennen. Het moet hem wat het OM betreft op vijf maanden cel komen te staan.Eindhoven -
PREMIUM
Betere samenwerking, betere diagnose: Veldhovense jongeren met mentale problemen moeten sneller worden geholpen
VELDHOVEN - Veldhovense jongeren die met mentale problemen kampen en daarvoor professionele hulp nodig hebben, moeten sneller bij de juiste hulpverlener terechtkomen.Veldhoven -
PREMIUM
Bernard is terug in zijn Genneper Watermolen: ‘Ik ben niet begonnen met ruziemaken’
EINDHOVEN - De Genneper Watermolen in Eindhoven is weer open. Bernard van Stekelenburg verkoopt weer zaden, granen en diervoeders in het rijksmonument. Precies zoals het was voordat hij eruit werd gezet in 2017. ,,Ik ben happy, ik ben terug.”Eindhoven -
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen. -
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa.
-
PREMIUM
Drastische daling aantal studenten verpleegkunde: ‘Dit is zorgwekkend’
TILBURG – Het hele land snakt naar verpleegkundigen, maar op hbo’s daalt het aantal nieuwe studenten drastisch. Na een topjaar in coronatijd liep de animo al terug, voor volgend schooljaar verwachten opleiders een nieuwe tik.Eindhoven -
-
-
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.” -
Capella Vesperale: een nieuwe programmering met Evensongs, naar Engelse tradities
Na bijna te zijn opgeheven, heeft de Stichting Oecumenische Koorvespers Eindhoven met het koor Capella Vesperale weer een nieuw programma met Evensongs. Maar wat zijn nou precies Evensongs?Eindhoven
In samenwerking met indebuurt Eindhoven