Loopgravenoorlog rond financiën van het Muziekgebouw in Eindhoven
AnalyseEINDHOVEN - De kwestie-Muziekgebouw blijft maar slepen in de Eindhovense politiek. Is er nog wel een uitweg in deze loopgravenoorlog?
Hoe moet het verder met het Muziekgebouw Eindhoven, nu de financiële toestand steeds armzaliger wordt? De jaarlijkse tekorten op de begroting houden immers maar aan, en de schuld van het Muziekgebouw aan de gemeente Eindhoven is inmiddels opgelopen tot 2,3 miljoen euro. Loopt het Muziekgebouw het risico dat het failliet gaat?
Het zijn vragen die leven onder een breed publiek in Eindhoven. De fractie van het Ouderen Appèl Eindhoven legt ze nu voor aan het college van B en W. Gealarmeerd als de gemeenteraadsfractie is vanwege de inderdaad zeer verontrustende cijfers in de jaarrekening over 2017.
Voortslepen
In die jaarrekening meldt het Muziekgebouw een verlies over dat boekjaar van bijna 5 ton. Ook dit jaar pakt het eindsaldo met een tekort van 535.000 euro negatief uit, is de verwachting. En dat is dan voor het zevende jaar op rij. De kwestie-Muziekgebouw blijft zich in de Eindhovense politiek daarmee eindeloos voortslepen, naar het lijkt.
Vier jaar geleden stapte Tiny Sanders op als voorzitter van de raad van commissarissen van het Muziekgebouw. Hij was boos omdat het gemeentebestuur de subsidie niet wilde verhogen om het structurele gat op de begroting te dichten. Sindsdien is er eigenlijk weinig veranderd.
Het Muziekgebouw zegt alleen te kunnen bezuinigen door te besparen op de kosten van de programmering, en dat willen de directie en commissarissen niet. Daarmee zou het toonaangevende Muziekgebouw zichzelf uit de markt prijzen.
Het gemeentebestuur op zijn beurt weigert de subsidie te verhogen, en vindt dat het Muziekgebouw simpelweg de tering naar de nering moet zetten. Dat moeten andere culturele instellingen in de stad immers ook, en daar het lukt wel. Bovendien: door alle financiële problemen op het gemeentehuis zou er niet eens extra geld zijn als de raad al meer zou willen geven.
Extra's
Voor een extra dimensie aan deze patstelling zorgt de 3,5 miljoen euro die klaarligt voor het Muziekgebouw in de pot met Brainport-miljoenen van het kabinet-Rutte. Dat geld mag niet gebruikt worden om de gaten te dichten op de begroting: het is bestemd voor extra's, voor nieuwe impulsen.
Maar is het wel zinvol iets nieuws te bedenken als de gewone bedrijfsvoering financieel niet op orde is? Zou het niet beter zijn te beginnen met een sluitende begroting voordat een doorstart gemaakt kan worden? De vraag is alleen of daarvoor ergens een konijn uit een hoge hoed te toveren is. En, uiteraard, door wie.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Eindhovenaren met energietoeslag krijgen in april al 500 euro, doelgroep wordt uitgebreid
EINDHOVEN – Ruim 14.500 Eindhovenaren met een krappe beurs krijgen al in april opnieuw een energietoeslag van 500 euro. Eindhoven wil niet wachten op een nieuwe landelijke wet en volgt het voorbeeld van andere gemeenten die het geld voorschieten. -
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen -
Tweede tik in korte tijd voor tandeloos FC Eindhoven: kansloos onderuit bij Willem II
Na de zeperd van vrijdag bij FC Dordrecht (4-0 verlies) kreeg FC Eindhoven maandag opnieuw een flinke tik te verwerken. In Tilburg was Willem II een stuk beter en werd kansloos met 3-0 verloren. Door de nederlaag zakt FC Eindhoven op basis van doelsaldo naar plek vier in de eerste divisie. Provinciegenoot Willem II maakt juist een sprong, van positie negen naar vijf. -
Gewapende overval op snackbar in Best, politie houdt trein tegen op station Strijp-S
BEST - Aan de Oirschotseweg in Best is dinsdagmiddag tegen 17 uur een gewapende overval gepleegd op een snackbar. De dader is er met onbekende buit vandoor gegaan. Iets later hield de politie op station Eindhoven Strijp-S een trein tegen, zonder de overvaller te vinden. -
PREMIUM
Wijkraad Eeneind-Nuenen pleit voor gedeeltelijk (iets) smaller snelfietspad
NUENEN - Het geplande snelfietspad tussen Eindhoven en Helmond zou ter hoogte van de wijk Eeneind in Nuenen deels ietsje smaller mogen, zodat aanwonenden hun auto kwijt kunnen. Dat en meer adviseert de Wijkraad aan de gemeente Nuenen.
-
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels. -
-
-
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
PREMIUMUPDATE
Staking bij Fokker Elmo voor gelijke verhuisbonus: ‘Onbegrijpelijk dat directie ons ultimatum afwijst’
HOOGERHEIDE - Medewerkers van Fokker Elmo in Hoogerheide gaan op korte termijn actievoeren en staken nu moederbedrijf GKN Aerospace hun ultimatum afwijst. Ze eisen een even hoge verhuisbonus als collega's van Fokker Landing Gear in Helmond.
In samenwerking met indebuurt Eindhoven