Makas organiseert Turkse avond in Effenaar: ‘We zijn een oer-Brabantse Anatolische rockband’
EINDHOVEN/DEN BOSCH - De Bossche band Makas mixt Anatolische volksmuziek met rauwe psychedelische rock. En doet dat heel overtuigend. Op donderdag 21 oktober organiseert de groep een ‘Anatolian vibes’-avond in de Effenaar in Eindhoven.
Liefst 160 bands deden er mee aan de verkiezingen voor ‘beste optreden’ tijdens de veelgeroemde (corona)sessies in de Effenaar in Eindhoven. Makas werd tweede, na rockzangeres Anneke van Giersbergen. ,,Een dikke pluim”, zegt oprichter Sahin (45), tevens zanger en saz- en baglama-speler van de band.
Makas gaat sowieso lekker, ook in het buitenland. Sinds het ontstaan in 2015 stond de groep al op een van de grootste popfestivals van Turkije (Zeytinli Rock Festival), speelde in Engeland en is ook in Duitsland een flinke fanbase ontstaan. ,,Natuurlijk hebben we veel gemist door corona, maar wie niet?”, zegt Sahin.
Onze muziek klinkt Turks, maar Griekse, Slavische of Armeense mensen vinden ons muziek ook mooi en herkenbaar
Hij woont in Den Bosch, is geboren en getogen Brabander, en samen met gitarist Murat ‘de dinosauriër’ van de band, zegt hij. ,,Behalve een oer-Brabantse band zijn we ook een multiculti Anatolische rockband. Onze muziek klinkt Turks, maar Griekse, Slavische of Armeense mensen vinden onze muziek ook mooi en herkenbaar. We hebben diverse etnische achtergronden in onze band. Dat verrijkt de muziek, omdat je tijdens arrangementen van nieuwe nummers verrassende inbreng kunt hebben.”
Op hun huidige tournee Van verleden naar heden blikt de groep met filmbeelden en muziek ook terug op het ontstaan van die multiculturele samenleving, vanaf de komst van onder meer Turkse en Griekse gastarbeiders. ,,Er ontstond een undergroundscene met bioscopen, videotheken en feestjes. Met de band willen we de sfeer en cultuur uit die tijd delen.”
Hip
Turkse muziek staat meer in de spotlights sinds de jonge Nederlands-Turkse band Altin Gün ermee scoort in het clubcircuit en festivalland. ,,Turkse muziek is hip”, erkent Sahin. ,,Wij liften daar graag op mee.” Makas maakt net als Altin Gün gebruik van traditionele instrumenten en oude folk, maar de muziek van de Brabanders is rauwer, meer rock.
Oude folksongs
Makas speelt eigen nummers (over zaken als onrecht, vriendschap en liefde) en put daarnaast gretig uit het vuistdikke songbook van oude Anatolische folksongs. ,,Als er vroeger iets was gebeurd in een dorp of stad, hoorde je dat vaak terug via een lied. Als een jongen of meisje verliefd waren, maar een van hen stierf, dan werd er door bijvoorbeeld troubadours een liedje gecomponeerd. Of als iemand in opstand kwam tegen een grootgrondbezitter, dan werd die heldendaad bezongen. Al die liedjes, de halk Türküleri, zijn nu eigendom van het volk.”
Psychedelische rock
Aan die oude liedjes geeft Makas een psychedelische rockdraai, zoals ook hun helden uit de jaren zeventig en tachtig deden; progressieve acts als Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray en Moǧollar, iconen van de Anatolische rock. Die laatste band haalde Makas eerder al met succes naar de Effenaar. Sahin lacht: ,,Het cirkeltje is weer rond.”
Anatolian Vibes, donderdag 21 oktober, Effenaar. Met Makas (voorprogramma) en zangeres Zeynep Bakşi Karatağ. Makas maakte een elpee/cd: Dinazor (verschenen bij Pharaway Sounds). Binnenkort gaat de groep de studio in voor een nieuwe plaat.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
OM niet eens met straffen in monsteroppas-zaak, gaat in hoger beroep na afwijzen dwang-tbs
DEN BOSCH - Het Openbaar Ministerie is het niet eens met de straf die de Limburgse 'monsteroppas’ en haar 'meester’ van de rechtbank kregen. Deze kregen geen vijftien maar twaalf jaar cel, en de vrouw ontliep een plaatsing in de tbs-kliniek. -
Laat de zwaluwen in Meerhoven maar komen, hun nestjes zijn weer klaar voor gebruik
EINDHOVEN - Onkruid weghalen, takken verwijderen, nestgaten vullen met nieuwe leem; het is hard werken tijdens de buitenwerkdag bij de oeverzwaluwwand voor de leerlingen van basisschool De Startbaan en de Internationale School.Eindhoven -
VVD’er Ed Winters keert terug in Eindhovense gemeenteraad
EINDHOVEN - VVD’er Ed Winters komt terug in de Eindhovense gemeenteraad. Op dinsdag 4 april wordt hij geïnstalleerd als opvolger van Tom Meylink die de overstap maakt naar Provinciale Staten.Eindhoven -
PREMIUMhuisarts vertelt
‘Vroeger keken we ’s avonds samen naar Disney+, maar nu wil ze niet meer’
Voor onze rubriek Huisarts Vertelt schrijft Rutger Verhoeff wekelijks over patiënten die hem raken. Deze week behandelt hij een patiënt met ernstige buikklachten. -
Met deze tool zie jij op welke toeslag of welk potje geld je recht hebt
Zorgtoeslag, huurtoeslag, bijzondere bijstand. Er zijn veel potjes met geld maar mensen weten ze vaak niet te vinden. Om die reden lanceren schuldhulporganisaties Geldfit en VoorzieningenWijzer nu een online Potjes-check. Zo kun je zelf raadplegen op welke voorzieningen je recht hebt.
-
PREMIUMtips
De muren toe aan een likje verf? Zo kies je de juiste kleur
De gemiddelde Nederlander geeft de muren in huis elke drie tot vier jaar een nieuw kleurtje. Maar hoe kies je een goede tint? Heleen van Gent, kleurexpert bij AkzoNobel, geeft advies. -
-
-
indebuurt.nl
Winkelupdate: hier vind je nieuwe (en verhuisde) zaken in WoensXL
Als Eindhovenaar kom je er vast weleens: winkelcentrum Woensel, ook wel bekend als WoensXL. De afgelopen tijd zijn hier wat nieuwe zaken bijgekomen. Ook kregen bestaande winkels een nieuw plekje. In dit artikel vind je een overzicht.Eindhoven -
Niet alleen eiken langs Mierlose Bekelaar; met linde en esdoorn minder kans op plagen en ziektes
MIERLO - Vanwege de snelheidsremmende maatregelen op de Bekelaar in Mierlo moeten twintig oude eiken wijken. Na de werkzaamheden worden er veertien nieuwe bomen geplant, waaronder de linde en de esdoorn.Mierlo
In samenwerking met indebuurt Eindhoven