Materiaal Stadhuistoren Eindhoven te koop op 'Marktplaats'
VIDEOEINDHOVEN - Als symbool voor het hergebruik van alle materialen uit de Stadhuistoren in Eindhoven, staat sinds donderdag veel van het overtollig materiaal uit de kantoortoren vanaf nu op internet. Op een soort Marktplaats voor bouwmaterialen zijn de spullen ook daadwerkelijk te koop.
Delen per e-mail
Wethouder Mary-Ann Schreurs zette de website donderdagmiddag live. Daar zijn nu zaken te koop als deuren en deurklinken, vloertegels, stenen van binnenmuren, tl-bakken en verdeelkasten voor stroomvoorzieningen. Allemaal voor een symbolische prijs. Kopers moeten de spullen wel zelf afhalen op het Stadhuisplein. Niet alles is eenvoudig in te laden. Daarom wordt later nog bekeken of er nieuwe methoden van hergebruik bedacht kunnen worden.
De start van de website was meteen de officiële starthandeling voor het strippen van de Stadhuistoren, naast het Stadhuis. Daarbij wordt zoveel mogelijk materiaal hergebruikt, zoals de plafondplaten die verwerkt worden tot isolatiemateriaal voor de gevel of gebruikt worden voor de binnenmuren. "Maar het is net als bij een verbouwing thuis: sommige dingen zet je op Marktplaats, andere breng je naar de kringloopwinkel of naar de milieustraat waar alles gescheiden wordt. Zo werken wij eigenlijk ook", zegt directeur Alex Hesling van Impuls BV, het consortium van zes (en niet vijf zoals donderdag gemeld) bedrijven (installatiebedrijf Kuijpers uit Helmond, aannemer Laudy, adviseur Brink Groep, energie-adviesbureau DWA en de architectenbureaus Rudy Uytenhaak en DOOR) dat de klus klaart.
65 miljoen euro
Die klus houdt in dat de Stadhuistoren, maar later ook de gemeentelijke gebouwen Mercado, het Stadhuis en het NRE-gebouw gerenoveerde en/of verduurzaamd en beheerd worden. In totaal kost dat 65 miljoen euro. Veel geld, maar volgens wethouder Schreurs krijgt de gemeente door de manier van aanbesteden veel meer waar voor zijn geld. "Dat geld hadden we anders alleen al voor de renovatie moeten investeren. Nu we alle projecten gezamenlijk aanbesteden, krijgen we daarbovenop ook nog een veel duurzamere aanpak. En dat levert ook weer geld op aan energiebesparing bijvoorbeeld."
Volgens Rudy Uytenhaak, een van de architecten, wordt de Stadhuistoren een stuk verbeterd, zowel voor de ambtenaren die er werken als voor de stad. Bij de renovatie komt het inwonersplein, waar paspoorten en andere zaken afgehaald kunnen worden, onderin stadhuis en -toren. De omgeving van het gebouw wordt ook heringericht en vergroend, zowel aan de kant van de Dommel als aan het Stadhuisplein. Daardoor wordt 'het hart van de lokale democratie' volgens hem veel toegankelijker.
Living lab
Volgens Saskia Oranje van DOOR wordt eerst het gebouw aangepakt. Na de sloop volgt de renovatie met veel energiezuinige oplossingen. Daarna volgt de inrichting maar hoe dat er precies uit gaan zien, is nog niet helemaal bekend. Veel wordt namelijk als 'living lab' ontwikkeld. "We beginnen met twee verdiepingen. We leren van de metingen in het gebouw en de ervaringen van de gebruikers. Die gebruiken we dan om de volgende verdieping in te richten." Volgens haar moet Impuls zowel flexibel zijn en open staan voor innovatie als scherp en efficiënt omgaan met het publieke geld.
De manier van aanbesteden voor dit project is echt anders dan normaal, benadrukken alle partijen. De gemeente heeft een doel van duurzaamheid en renovatie gesteld en tientallen bedrijven zijn bezig geweest om een antwoord daarop te formuleren. Impuls is uitgekozen omdat ze met de beste oplossingen kwamen. Volgens directeur Hesling wordt de Stadhuistoren een visitekaartje van het nieuwe bedrijf om te laten zien bij andere projecten. Hij kijkt momenteel al of de gemeentelijke gebouwen in Amersfoort daarvoor in aanmerking komen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Kopers in regio Eindhoven-Helmond bieden tot wel 100.000 euro over op woning
-
Oproep
PSV-fans, laat je horen! Wat vind jij van de kapitaalinjectie voor de club?
Een gigantische financiële injectie van zo'n vijftig miljoen euro. Dat is waar PSV op rekent het komend seizoen. De club heeft vrijdag bekendgemaakt dat PSV niet naar de beurs gaat of een eigenaar zoekt, maar dat investeerders moeten gaan helpen om de kans op succes te vergroten. -
'Verloren’ kalfje op heide bij Eindhoven maakt wandelaars ongerust
EINDHOVEN - ‘Sufgebeld’ wordt Brabants Landschap over een ogenschijnlijk alleen gelaten kalfje op de Stratumse Heide bij Eindhoven. Maar er is niets aan de hand, verzekert boswachter Mari de Bijl. ,,Het kalfje is gezond.” -
PREMIUM
Lidl-miljardair laat zich gelden op afvalmarkt in Zuidoost-Brabant: overname Suez in de maak
HELMOND - De naam Suez verdwijnt waarschijnlijk van de wagens die huishoudelijk afval ophalen in de regio en van de gevel van het overslagcentrum van de afvalverwerker in Helmond. Het ziet ernaar uit dat Suez Nederland in handen komt van PreZero, een bedrijf van Lidl-eigenaar Dieter Schwarz die geldt als de rijkste man van Duitsland. -
Eindhovens duo brengt met ‘nineties’-clip hommage aan jeugd in Achtse Barrier
EINDHOVEN - Voor de video van hun tweede single ‘Blitskikker’ ging het gelijknamige Eindhovense muziekduo terug naar hun jeugd in de Achtse Barrier.
-
PREMIUM
Trainerscrisis laat FC Eindhoven en Ruud Swinkels niet onberoerd: ‘Een van mijn zwartste dagen bij de club’
Een treurend FC Eindhoven moet vrijdagavond even van standje crisis en weer gaan voetballen, thuis tegen Jong Ajax. Dat de perikelen van eerder deze week impact hebben gehad, blijkt wel uit de woorden van routinier Ruud Swinkels. ,,Dat het dan toch zó snel op straat ligt, is kwalijk. Schandalig zelfs.” -
PREMIUM
Mogen we deze zomer of mogen we niet: het zijn spannende weken voor Vacansoleil uit Eindhoven
EINDHOVEN - Mogen we of mogen we niet? Een vraag waar vakantieminnend Nederland nog altijd geen antwoord op heeft. Vacansoleil uit Eindhoven heeft goede hoop dat we mogen, deze zomer: ,,Maar het is lastig plannen en lastig vooruitkijken.” -
Overzicht vrouwen
Vrouwen Oranje-Rood nog niet veilig na nieuwe nederlaag
De vrouwen van Oranje-Rood zijn door een forse nederlaag tegen Amsterdam nog niet veilig in de hoofdklasse. De voorsprong op hekkensluiter Laren bedraagt maar drie punten.
In samenwerking met indebuurt Eindhoven