Volledig scherm
Een vernielde kledingcontainer op De Wieken in Beek en Donk. © Martien van Wanrooij

Meeste vuurwerkschades dit jaar in Geldrop-Mierlo

EINDHOVEN/HELMOND - Steeds meer prullenbakken, putdeksels, verkeersborden en bankjes komen ongeschonden de jaarwisseling door. Maar tegenover dalende schades in de meeste gemeenten, staat een flinke onkostenpost voor de gemeente Geldrop-Mierlo. 

De tussenstand: tientallen opgeblazen prullenbakken, minstens zoveel verkeersborden, een tiental hondenpoepbakken, twaalf putdeksels, een 'blikvanger' én de besturingskast van een fontein à raison van zo'n 6.000 euro. 

Ook dit jaar liepen veel gemeentelijke eigendommen in Zuidoost-Brabant schade op door het afsteken van vuurwerk. Heel wat materiaal moet worden vervangen of gerepareerd. De tendens van afnemende schadebedragen in de 22 gemeenten -enkele uitzonderingen daargelaten - lijkt zich dit jaar door te zetten. 

Behalve Eindhoven en Eersel hebben alle gemeentes hun inventarisaties zo goed als afgerond. Eindhoven verwacht eind deze maand pas de definitieve cijfers te kunnen presenteren. In voorgaande jaren was de schade hier aanzienlijk. Vorig jaar beliep deze 56.000 euro. 

Geldrop-Mierlo

Eindhoven buiten beschouwing latend werd de meeste ellende dit jaar aangericht in Geldrop-Mierlo. De teller stopt bij een kleine dertien mille, ruim drie keer zoveel als vorig jaar. Een vernielde skateramp en een blikvanger zijn hier de meest in het oog springende incidenten.  

Ook de gemeente Helmond moet stevig - maar minder dan voorgaande jaren - in de buidel tasten. De reparatie van de besturingskast van een fontein kost de gemeente een slordige 6000 euro. 

Op de derde plek dit jaar staat Laarbeek. Hier werden onder meer verkeers- en plaatsnaamborden, schrikhekken, vuilnisbakken en een straatlantaarn opgeblazen. Totale schade:  7.425 euro, iets minder dan de 8.035 euro in het jaar ervoor. Ook in Nuenen was de schade dit jaar aanzienlijk: 5.725 euro. De bedragen over de afgelopen vier jaar vertonen bovendien een stijgende lijn.  

De schadebedragen in Best jojo-en op en neer. Dit jaar noteerde de gemeente 5500 euro, heel wat meer dan vorig jaar toen er voor 1640 euro werd vernield. 

In Valkenswaard daalde het bedrag van 7.162 euro vorig jaar naar 4.285 dit jaar. Volgens het college van B en W is dat onder meer te danken aan de actievere inzet van boa's.  

Erg rustig was het in de gemeente Heeze-Leende, waar volgens een woordvoerster geen enkel schadegeval bekend is. Vorig jaar bleef het al beperkt tot 150 euro aan materiaalkosten. Eenzelfde bedrag noteert dit jaar de gemeente Asten. ,,Het valt hier gelukkig altijd erg mee", zegt een woordvoerder.

De vuurwerkschade in euro's (niet alle gemeenten waren de afgelopen week in staat de gevraagde informatie te leveren):

Gemeente2014/20152015/20162016/20172017/2018
Asten150150
Bergeijk1200
Best2640550016405500
Bladel10250214056701531
Cranendonck1500
Deurne3400480
Eersel2000
Eindhoven780004400056000
Geldrop-Mierlo45756295396312770
Gemert-Bakel5735269033904250
Heeze-Leende230010001500
Helmond7000200001296010530
Laarbeek11025725080357425
Sint-Oedenrode
500026002100
Nuenen2300372441005725
Oirschot12381450250
Reusel-De Mierden
139010001055460
Someren1533
Son en Breugel1130
Valkenswaard1932416571624285
Veldhoven5000
Waalre3975272026603240
Volledig scherm
Vernielde prullenbak op het Kerstroosplein in Eindhoven. © Diede Hoekstra
ED gebruikt je persoonsgegevens om deze reactie te kunnen plaatsen. Meer informatie vind je in ons privacy statement

In samenwerking met indebuurt Eindhoven