Uur U nadert voor plan Eindhovense afvalinzamelaar Cure
EINDHOVEN - Binnenkort wordt duidelijk of het doek valt voor de samenwerking tussen afvalinzamelaar Cure en het Deense Orsted. Voor het geval dat de stekker uit de samenwerking wordt getrokken, ligt er nu een plan-B klaar.
Het uur U nadert voor het plan van de Eindhovense afvalinzamelaar Cure met het Deense bedrijf Orsted. Op korte termijn besluit het dagelijks bestuur van Cure of het nog verder gaat met Orsted bij de plannen om op bedrijventerrein Acht een nieuwe afvalverwerkingsinstallatie te bouwen.
Voor het geval de samenwerking tussen Cure en Orsted wordt opgezegd, ligt er al een plan-B op tafel. Wat er in dat plan staat, wil de Eindhovense wethouder Rik Thijs (GroenLinks), tevens voorzitter van het dagelijks bestuur van het samenwerkingsverband Cure, nog niet zeggen. ,,Eerst moet het dagelijks bestuur van Cure er nog een besluit over nemen en daarna het algemeen bestuur. Vervolgens is nog het woord aan de gemeenteraden”, zo laat hij via zijn woordvoerder weten.
Enzymentechniek niet werkend
De kans is groot dat Cure, waarin de gemeenten Eindhoven, Geldrop/Mierlo en Valkenswaard samenwerken, een punt gaat zetten achter de samenwerking met Orsted, voorheen Dong geheten. Orsted slaagt er maar niet in de enzymentechniek waarvan het bedrijf gebruikmaakt bij het reinigen van afval in de praktijk werkend te krijgen.
Bij een afvalverwerkingsbedrijf in een plaatsje vlakbij de Engelse stad Manchester is het Deense bedrijf al bijna twee jaar bezig het hele verwerkingsproces aan de praat te krijgen en ook te houden. Maar tot op heden is dat nog niet gelukt. Eind vorig jaar al vroegen verschillende fracties in de drie betrokken gemeenteraden zich daarom hardop af of verder doorgaan op de ingeslagen weg nog wel zinvol was.
Belang van biogas
Hoewel nog niet bekend is wat er precies in het door de Cure-directie opgestelde plan-B staat, lijkt het vrijwel uitgesloten dat Cure een radicaal andere weg inslaat dan die van de nascheiding van afval. Logisch lijkt dat er een nieuwe, openbare aanbesteding komt. Mogelijk dat branchegenoot Attero, dat al eerder interesse had, weer in de markt is.
Door gebruik te maken van enzymen bij het reinigen van afval komt er namelijk biogas vrij. Dat biogas heeft de afvalinzamelaar hard nodig. Want niet alleen heeft Cure van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland al een subsidie van 50 tot 75 miljoen euro gekregen voor de bouw van een biogasinstallatie. Ook de inkomsten van de verkoop van dat biogas zijn cruciaal in de financiële onderbouwing van alle Cure-plannen.
Daar komt bij dat de gemeente Eindhoven dat biogas in de toekomst nodig heeft bij de plannen om de woningen in de Eindhovense wijken af te koppelen van het aardgasnet: die woningen zouden dan verwarmd moeten worden met biogas van Cure.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Innovatieve afval-fabriek in Eindhoven op losse schroeven
GELDROP-MIERLO - De bouw van een enzymenfabriek in Eindhoven, bij Acht, gaat misschien niet door. Een dergelijke fabriek in Engeland functioneert nog steeds niet goed. Vandaar dat de betrokken gemeenten (Eindhoven, Valkenswaard en Geldrop-Mierlo) en Cure twijfelen. -
Cure wil afval uit meer gemeenten
EINDHOVEN - Mogelijk laten meer gemeenten in Zuidoost-Brabant hun restafval straks door de Eindhovense afvalinzamelaar Cure verwerken. De Eindhovense afvalverwerker is in gesprek met de gemeenten Helmond, Veldhoven, Best en de dorpen in de Peel over levering van het restafval van deze gemeenten aan Cure. Dat afval zou dan op termijn verwerkt moeten worden in de nieuwe enzymenfabriek die Cure wil gaan bouwen. -
Uitstel besluit over enzymenfabriek Cure in Eindhoven, Valkenswaard en Geldrop
EINDHOVEN - In afwachting van het hoger beroep in de rechtszaak tussen afvalverwerker Attero en afvalinzamelaar Cure is de politieke besluitvorming over de nieuwe enzymenfabriek uitgesteld. -
Beter Eten
Maca-poeder zou wonderen doen in de slaapkamer, maar ‘sekskroket’ werkt misschien beter
In de rubriek Beter Eten schrijft gezondheidsjournalist Tijn Elferink over wat hem opvalt op het gebied van eten en drinken. Een Peruaans poedertje zou zorgen voor een boost van je libido. Waarom je een spannende avond toch beter met een sekskroket kunt beginnen. -
PREMIUMeigen tuin eerst
Dit moet je weten over snoeien: ‘Bomen en struiken hebben geen voordeel bij het afhakken van ledematen’
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.
-
PREMIUM
PvdA Eindhoven: Cure naait zijn eigen naad
EINDHOVEN - Gaat afvalinzamelaar Cure helemaal zijn eigen gang? Het lijkt er wel op, want het samenwerkingsbedrijf van Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard legt een besluit van de gemeenteraad van Eindhoven volledig naast zich neer. -
-
-
BBL wil punt zetten achter enzymenplan van afvalinzamelaar Cure
EINDHOVEN - De BBL-fractie in de Eindhovense gemeenteraad wil dat Eindhoven een punt zet achter het enzymenplan van afvalinzamelaar Cure. Volgens BBL is het zinloos verder geld te verspillen aan dit veelbesproken en omstreden project. -
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit.
In samenwerking met indebuurt Eindhoven