Zuidoost-Brabant in wereldtop 3D-printen: TNO, Philips en Signify vragen veel patenten aan
EINDHOVEN - Zuidoost-Brabant behoort tot de wereldtop als het gaat om 3D-printen. Het gebied in en rond Eindhoven en Helmond staat in de top vijf van meest actieve regio’s die patenten aanvragen op het gebied van 3D-printen in Europa. TNO, Philips en Signify hebben veel aanvragen op hun naam staan.
Delen per e-mail
Dat blijkt uit een onderzoek van het Europees Octrooibureau (EOB), dat keek naar het aantal aanvragen dat gedaan werd tussen 2010 en 2018. Europa laat de Verenigde Staten en Azië achter zich, aldus het onderzoek. In Europa bestaat de top drie grootste aanvragers van octrooien voor 3D-printen uit Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Nederland staat op de vierde plek en staat daarmee aan de top van de kleinere Europese landen. De regio Eindhoven staat op de vijfde plaats van meest actieve regio’s, na München, Barcelona, Zürich en Berlijn.
In Nederland zijn universiteiten en onderzoeksinstituten voor een groot deel verantwoordelijk voor de aanvragen. 21 procent van alle Nederlandse octrooiaanvragen voor 3D-printtechnologie kwam van universiteiten en onderzoeksinstituten. Dit is hoger dan elk ander Europees land en flink boven het gemiddelde, waar gemiddeld 12 procent van de aanvragen uit de academische hoek komt. Onderzoeksinstituut TNO is de grootste aanvrager. De organisatie wordt in het rapport met 97 aanvragen genoemd als de nummer 1 aanvrager op het gebied van 3D-printing in de onderzoekssector.
Sneller en goedkoper
Begin dit jaar werd bekend dat TNO een methode heeft ontwikkeld om de snelheid van het printproces van 3D-printers te versnellen. Dat maakt het mogelijk tal van producten sneller en goedkoper te vervaardigen en met dezelfde kwaliteit als voorheen. De ontwikkeling gebeurde binnen het Amsystems Center, het gezamenlijke innovatiecentrum van TNO en het High Tech Systems Center van de Technische Universiteit Eindhoven.
Nederlandse bedrijven die veel aanvragen doen zijn onder meer DSM, Philips en Signify. Het Vlaams-Nederlandse brillenbedrijf Luxexcel en het Eindhovense plasticbedrijf Suprapolix zijn de topaanvragers in het mkb.
De afgelopen tien jaar groeiden de patentaanvragen voor 3D-printtechnologie tien keer zo snel als andere aanvragen bij het EOB. Tussen 2015 en 2018 nam het aantal aanvragen jaarlijks toe met gemiddeld 36 procent. De meeste patenten worden aangevraagd in de sectoren gezondheid, energie en transport. Daarvan was de gezondheidssector sinds 2010 het grootst, gevolgd door de energiesector en de transportsector.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Eindhovense hulp met geprinte pipets
EINDHOVEN - Een innovatieve noodgreep, noemen ze het. Het Eindhovense 3D printbedrijf Lay3rs helpt met geprinte pipets Tilburgs ziekenhuis mogelijk vooruit in coronacrisis. De kwaliteit wordt nu getest. -
PREMIUM
3D-geprinte Philips-lampen uit lichtfabriek Maarheeze
MAARHEEZE - Zelf een Philips-lamp ontwerpen en die laten printen in Maarheeze. Signify, de voormalige lichttak van Philips, zet in op het personaliseren van verlichting. In de lichtfabriek in Maarheeze snorren op dit moment honderden 3D-printers die gepersonaliseerde lampen produceren voor de Europese markt. -
Eindhovense woning halfjaar dicht na drugsvondst
EINDHOVEN - Een huis aan de Cornelis Dopperstraat in Eindhoven is maandag gesloten door de gemeente. In Oktober vond de politie er ‘een grote hoeveelheid drugs.’ -
PREMIUM
'BIC in Eindhoven beter verkopen als onderdeel van Brainport’
EINDHOVEN - Nu het eerste gebouw op de Brainport Industries Campus voor 80 procent gevuld is, zet de gemeente Eindhoven de eerste stappen om fase 2 te ontwikkelen, met zo'n 200.000 vierkante meter bedrijfsruimte op een terrein van 50 hectare aan de Oirschotsedijk. -
PREMIUM
Uit de 3D-printer in Gemert komen ook inlegzolen
GEMERT - Het 3D printen van dunne inlegzolen is de toekomst volgens Roland Koks en Theo Maas. Printen moet helpen bij het verminderen van afval.
-
Sneller en goedkoper 3D-printen dankzij Eindhovense spin-off TNO
EINDHOVEN – Onderzoeksorganisatie TNO heeft een methode ontwikkeld om de snelheid van het printproces van 3D-printers te versnellen. Dat maakt het mogelijk tal van producten sneller en goedkoper te vervaardigen en met dezelfde kwaliteit als voorheen. Daarnaast kan de nieuwe methode in bestaande productielijnen worden geïntegreerd. -
Additive Industries in Eindhoven werkt samen met Duitse Fraunhofer
EINDHOVEN - Additive Industries, ontwikkelaar en producent van 3D metaalprinters voor industriële productie, heeft een samenwerking aangekondigd met Fraunhofer. -
PREMIUM
Meiden die rijden staan opeens in de belangstelling: ‘Dit is meer dan een mannenwereld’
EINDHOVEN - Het zijn de koninginnen van de weg, echte kilometervreters. Steeds meer vrouwen sturen met enorme vrachtwagencombinaties over de weg. Wekelijks zijn hun avonturen te zien in het populaire televisie-programma ‘Meiden die Rijden’. Ook in deze regio rijden de meiden volop. We zochten er vier op. Ze vertellen over hun keuze voor het vak, flauwe grappen en het ‘truckersbestaan’.
In samenwerking met indebuurt Eindhoven