Nuenen begint met het verfraaien van centrum tot ‘Wereld van Van Gogh’
NUENEN - Het gebied rondom het Van Gogh-kerkje en de vijver bij het gemeentehuis worden als eerste opgeknapt binnen ‘De Wereld van Van Gogh’. Dit najaar moeten de ontwerpen klaar zijn.
Simon RoodBron:ED
De gemeente Nuenen is van plan om een groot deel van haar centrum voor dik twee miljoen euro een facelift te geven. De bedoeling is om het historische gebied te verfraaien, beter te behouden voor de toekomst en aantrekkelijker te maken voor inwoners, ondernemers en toeristen.
Daarbij speelt schilder Vincent van Gogh - vanzelfsprekend - een grote rol. De schilder woonde en werkte eind negentiende eeuw twee jaar in het dorp. Hij legde daar veel gebouwen en grote delen van de omgeving vast, zoals die ter plaatse nog altijd te zien zijn.
In 2019 lanceerde Nuenen een plan om ‘de leefwereld van Van Gogh met de bijbehorende kwaliteiten beter beleefbaar maken’
Voor het herinrichten van de omgeving rond het Van Gogh-kerkje en de vijver bij het gemeentehuis is MTD Landschapsarchitecten in de arm genomen. Dit bureau uit Den Bosch gaat - na overleg met omwonenden en belanghebbenden - een ontwerp maken.
Ook het historische Weefhuis, een stuk van de Hooidonkse Beek en park Houtrijk vallen binnen de gebieden die onder handen genomen worden. Eerder werd al bekend dat betere wandelpaden, meer en beter groen én een brug over de gemeentelijke vijver tot de opties horen. Al met al wil Nuenen hiermee ‘de leefwereld van Van Gogh met de bijbehorende kwaliteiten beter beleefbaar maken.’
Nuenen vraagt drie ton subsidie uit Europees fonds
Dat kan hem ook in kleine dingen zitten, zoals nieuwe stoeptegels met uitleg bij monumenten en ‘kijkkaders’, waardoor passanten een andere blik op een plek krijgen. Ook een nieuwe toeristische website staat op het wensenlijstje. Om deze kleinere zaken te realiseren, vraagt Nuenen drie ton subsidie aan bij een Europees fonds.
De praktische uitvoering volgt op zijn vroegst in 2023, want eind dit jaar is alleen nog een voorlopig ontwerp klaar. Later krijgt ook nog de Parkstraat en omgeving (Park, Klooster) een opfrisbeurt.
In 2019 lanceerde Nuenen het idee om het dorpshart op te waarderen tot ‘Wereld van Van Gogh’. In de eerste schetsen waren de ambities groot, maar gaandeweg de tijd zijn wat plannen gesneuveld. Zo wordt de directe omgeving van molen de Roosdonck niet heringericht. De eigenaar maakte succesvol bezwaar tegen nieuwe bomen, wandelpaden en een zogeheten Broodhuis.
Centrum krijgt nog meer vernieuwing, los van Van Gogh
Onder de Kloostertuin voorzag wethouder Ralf Stultiëns (W70) destijds nog een parkeerkelder, maar dat plan is recent gesneuveld: te duur. Wel komen in de Kloostertuin woningen en een nieuw park, maar dat staat in principe los van de ‘Van Gogh-beleving’.
Andere vernieuwingen die het centrum van Nuenen staan te wachten zijn onder meer de uitbreiding van museum Vincentre, de renovatie van het Klooster en in het winkelgebied komen nieuwe woningen, zoals op de hoek Parkstraat en Voirt.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.