'Schaduw-raadslid’ worden in Geldrop-Mierlo? Dan vanaf 1 januari een VOG nodig
GELDROP-MIERLO - In alle gemeenteraden laten politieke fracties zich assisteren door schaduwraadsleden. Die zijn niet gekozen, maar nemen wel namens hun partij deel aan raadscommissievergaderingen. In Geldrop-Mierlo moeten die vanaf 1 januari een VOG aanvragen.
Het is vooral een ‘signaal-maatregel’ die laat zien dat de integriteit van het bestuur in Geldrop-Mierlo zeer serieus genomen wordt. Dat vindt tenminste een politieke meerderheid, zo bleek dinsdagavond in een raadscommissie-vergadering. En die meerderheid zal dan ook het voorstel steunen.
Toch waren er bedenkingen. Om te beginnen bij iedere fractie, omdat het dan straks wel verplicht is voor die schaduwraadsleden (burgercommissieleden) om een Verklaring Omtrent het Gedrag aan te vragen, maar voor raadsleden zelf niet.
Wel een beetje raar
In de wet is geregeld dat gemeenten van raadsleden geen VOG mogen verlangen. Maar de gemeenteraad mag zelf bepalen of van burgercommissieleden een VOG gevraagd mag worden. Dat nu straks de schaduwraadsleden wél en de echte raadsleden geen VOG moeten hebben, vinden alle raadsleden wel een beetje raar, zo bleek dinsdagavond.
Een VOG is een verklaring waaruit blijkt dat iemand geen strafbare feiten heeft gepleegd die een risico kunnen zijn voor de functie die hij of wij wil gaan uitoefenen. Als iemand bijvoorbeeld veroordeeld is voor veel te hard rijden kan een VOG geweigerd worden als die persoon taxichauffeur wil worden. Maar als diezelfde persoon baliemedewerker wordt bij een bank, wordt de VOG wel gegeven.
Een zinloos besluit dat op geen enkele wijze bijdraagt aan de integriteit van het gemeentebestuur
De meeste bedenkingen waren er bij D66 en Samen. Samen-fractievoorzitter Miranda Verdouw noemde het zelfs ‘een zinloos besluit dat op geen enkele wijze bijdraagt aan de integriteit van het gemeentebestuur’. Ze had het over ‘de schijn van integriteit’. Omdat een VOG hebben nog helemaal niet wil zeggen dat iemand dan dus integer is. Verdouw vindt dat partijen zelf heel goed moeten checken of mensen die hen vertegenwoordigen integer zijn.
Door VOG twee keer nadenken
Daar tegenover stelde fractievoorzitter Monica Leenders dat van de plicht een VOG aan te vragen een afschrikwekkende werking kan uitgaan voor mensen die niet zuiver op de graat zijn: ,,Die denken dan wel twee keer na.” De meeste partijen vinden het signaal dat uitgaat van de VOG-plicht belangrijk. Maar ze zijn het er wel allemaal mee eens dat een VOG niet zaligmakend is.
De VOG-plicht geldt -als de gemeenteraad met het voorstel instemt- voor mensen die vanaf 1 januari burgercommissielid worden voor een van de acht Geldrop-Mierlose partijen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Elfde editie Gulbergen Trail
MIERLO - Vier loopgroepen rond het ‘Dak van Brabant’ tekenen samen voor de elfde editie van de Gulbergen Trail. Op zondag 12 maart kunnen deelnemers drie afstanden lopen; 3,4 of 7,25 of 10,3 kilometer. -
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen. -
INGEZONDEN OPINIE
Mening | Groeiplan lelijk, niet divers, veerkrachtig of innovatief; Eindhoven in inwoners per ha slecht idee
EINDHOVEN - Thom Aussems stelt dat Eindhoven naar 37 inwoners per hectare moet gaan (ED 14-01) en spreekt over de lobbygroep EHVXL die groei in hoogbouw wil. -
Twee auto’s betrokken bij kop-staartbotsing op de N270 bij Nuenen
NUENEN - Twee voertuigen hebben zondagmiddag een kop-staartbotsing gehad op de N270 ter hoogte van Nuenen.
-
PREMIUM
Snelfietspad Eindhoven-Helmond is bijna klaar, maar Nuenen-Eeneind maakt zich zorgen over veiligheid en sluipverkeer
NUENEN - Nu het snelfietspad tussen Eindhoven en Helmond bijna klaar is, groeien in de Nuenense wijk Eeneind de zorgen over de veiligheid ervan. De wijkraad wil maatregelen tegen sluipverkeer, en overleg over hoe fietsen en auto’s elkaar straks kruisen. -
-
-
Vraag & Aanbod: lezer Tineke zoekt een droogkap en Huub geeft een magnetron weg
Al jaren op zoek naar dat ene speciale kopje? Of wil u graag van uw oude stoeptegels af? Kan jullie nieuwe rockband muzikanten gebruiken? Of heeft u iets verloren of juist gevonden? In de rubriek Vraag&Aanbod van het ED helpen lezers elkaar! -
PREMIUM
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen.