Mag een zorgverzekeraar je weigeren als je een slechte gezondheid hebt?
Over wat er wel en wat er niet gedekt wordt door de zorgverzekering bestaan veel misverstanden. En hoewel je misschien niet altijd zin hebt om dat tot op de bodem uit te zoeken, kan je veel geld besparen door dat wel te doen. Vergelijkingssite Independer liet onafhankelijk onderzoek uitvoeren naar de belangrijkste misverstanden, deze keer: mag een zorgverzekeraar je weigeren voor de basisverzekering vanwege een slechte gezondheid?
Maar liefst één op de vijf Nederlanders denkt dat je vanwege gezondheidsproblemen geweigerd kunt worden voor een basisverzekering, blijkt uit onderzoek van Independer en Q&A Research. En dat is niet waar, zegt Mirjam Prins, gezondheidsexpert bij Independer. ,,Dat is een serieus misverstand. Het is best ernstig dat mensen denken dat ze vanwege hun gezondheid niet mogen overstappen. Terwijl ze juist goedkoper af kunnen zijn bij een andere zorgverzekeraar.”
Vraag en aanbod
Prins vervolgt dat elke zorgverzekeraar een acceptatieplicht heeft en bij wet niemand mag weigeren. ,,Er is wel een uitzondering: als je een betalingsachterstand hebt bij je zorgverzekeraar, dan kun je geen nieuwe zorgverzekering afsluiten.” Aart Hendriks, hoogleraar gezondheidsrecht aan de Universiteit Leiden, denkt dat de verwarring ontstaat omdat zorgverzekeraars bij aanvullende verzekeringen wel de mogelijkheid hebben verzekerden af te wijzen of hogere bijdragen te vragen.
De aanvullende zorg is vrijwillig. Daar geldt het beginsel van de vrije markt en wordt het aanbod van diensten bepaald door vraag en aanbod
,,De basiszorg wordt noodzakelijk geacht. Via de zorgverzekeringswet is de acceptatieplicht van zorgverzekeraars vastgelegd. Maar de aanvullende zorg is vrijwillig”, zegt Hendriks. ,,Daar geldt het beginsel van de vrije markt en wordt het aanbod van diensten bepaald door vraag en aanbod.”
Toch is ook uitsluiting bij aanvullende zorgverzekeringen uitzonderlijk en komt dat steeds minder voor. Prins geeft aan dat het alleen soms kan spelen bij zeer uitgebreide aanvullende verzekeringen voor bijvoorbeeld fysiotherapie, medicijnen of orthodontie. Ook bij het afsluiten van een nieuwe aanvullende tandartsverzekering, met een vergoeding van 750 euro of meer, kunnen restricties gelden. Het is echter niet bekend hoeveel mensen geen aanvullende verzekering aanvragen omdat ze weten dat ze niet worden geaccepteerd door de zorgverzekeraar.
Alternatief
Bij ‘hoge’ vergoedingen zal de zorgverzekeraar bij een aanvullende verzekering vooraf vragen of je voor het komende jaar dure behandelingen verwacht te ondergaan. Als dat zo is, is de kans groot dat je wordt afgewezen. Als alternatief zal je dan een verzekering met lagere vergoedingen worden aangeboden, waarbij je dus ook een lagere premie betaalt.
Wat volgens Hendriks ook niet helpt bij het misverstand, is dat sommige zorgverzekeraars expliciet benoemen iedereen te accepteren, alsof dat uitzonderlijk is. ,,Als een soort van marketingstunt, terwijl dat gewoon hun plicht is.” De hoogleraar denkt tevens dat de overheid duidelijker kan communiceren om onduidelijkheden te voorkomen. ,,Ons huidige zorgsysteem bestaat al sinds 2006, toch weet niet iedereen dat de basisverzekeraars een acceptatieplicht hebben. Als dat misverstand niet wordt gecorrigeerd, zal het blijven bestaan.”
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
Forse stijging van aantal coronapatiënten in ziekenhuizen
Het aantal coronapatiënten in de ziekenhuizen is maandag opgelopen tot 907. Dat is het hoogste niveau sinds 19 oktober vorig jaar, komt naar voren uit de cijfers van het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS). Sinds vrijdag steeg het aantal opgenomen patiënten netto met 139. -
PREMIUMEnergie
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
Aanvullende zorg verder uitgekleed: ‘Onbeperkt fysio verzekeren vrijwel onmogelijk’
Zorgverzekeraars snijden net als voorgaande jaren in hun aanvullende verzekeringen. Menzis gaat hierin het verst. In hun Extra Verzorgd-verzekering gaat het aantal behandelingen fysiotherapie terug van 32 naar 20, terwijl de premie wel hetzelfde blijft. -
PREMIUM
Greet (72) kan wel huilen van geluk nu immunotherapie die ze thuis krijgt, aanslaat: ‘Last valt van me af’
Ze sprong nog net niet een gat in de lucht, maar o, wat was Greet Koornneef blij toen ze onlangs van haar arts te horen kreeg dat de kanker zo goed als weg is. De Naaldwijkse is een van de vijf longkankerpatiënten die thuis immunotherapie krijgt toegediend. ,,Er is echt een last van me afgevallen. Ik ben hier zo blij mee”, klinkt het dankbaar uit haar mond.Naaldwijk, Delft
-
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
-
-
PREMIUM
Lisa (26) had een ‘beetje last van haar nek', vijf uur later was ze helemaal verlamd
Het noodlot kan plotseling keihard toeslaan, zonder dat je het verwacht. Dat ervoer Lisa Steen (26) uit het Belgische Loppem op een doodgewone woensdag in 2020. Om een, tot vandaag, onduidelijke reden raakte het kerngezonde meisje - toen 23 jaar - in een paar uur tijd van schouder tot teen verlamd. Nu doet ze voor het eerst haar verhaal. ,,Ik droom ervan om alleen te gaan wonen.”Zedelgem -
PREMIUMMet video
Ongeneeslijk zieke arts voerde al 31 keer euthanasie uit: ‘Begrijp patiënten op een andere manier’
Mirjam Willemsen is ongeneeslijk ziek, maar werkt nog altijd als huisarts. Ze richt zich met name op patiënten in de laatste levensfase. “Vroeger dacht ik dat ik mijn patiënten begreep. Nu ik zelf ziek ben, weet ik dat dat niet zo was.”
1 reactie
Resterende karakters 500
Log in en reageerJ van Wijck