Giro-klassement op z'n kop na spektakelstuk: Carapaz verovert roze trui, dagzege Yates
Met videoSimon Yates heeft na een spektakelstuk de veertiende etappe in de Giro d’Italia gewonnen. De Brit van Team BikeExchange-Jayco reed in volle finale weg uit een groep met favorieten. Richard Carapaz (INEOS Grenadiers) nam de roze leiderstrui over van Juan Pedro López (Trek-Segafredo).
Voor Yates is het zijn tweede ritzege deze Ronde van Italië, nadat hij ook al de tijdrit won op dag twee. Yates speelt geen rol meer in het algemeen klassement, nadat hij vorige week op Blockhaus veel tijd verloor op de concurrentie.
Voorafgaand aan de kortste etappe, 147 kilometer tussen Santena en Turijn, leken avonturiers kansrijk voor dagsucces. Na een razendsnelle openingsfase, waarin onder andere Mathieu van der Poel actief was, kreeg een kopgroep van twaalf renners, met Oscar Riesbeek, wat ruimte van het peloton.
Dat duurde echter niet lang, want BORA-hansgrohe wilde de koers hard maken in dienst van kopman Jai Hindley. Door het beulswerk van Kelderman werden Riesebeek en co alweer ingerekend met nog zo'n zeventig kilometer te gaan. Thymen Arensman, de beste Nederlander in het algemeen klassement, reed toen al op achterstand. Kelderman bleef op kop rijden tot de tweede beklimming van de Superga, één van de twee hindernissen op het lokale parkoers rond Turijn.
Toen het werk van Kelderman erop zat, versnelde Hindley. De Australiër kreeg de andere favorieten, inclusief rozetruidrager López, met zich mee. Niet veel later koos Carapaz voor de aanval en de Girowinnaar van 2019 pakte meteen een mooie voorsprong. Carapaz ging solo door, terwijl López afhaakte bij de achtervolgers. Daar wist de Spanjaard dat zijn roze droom erop zat.
Carapaz leek even op weg naar een dubbelslag, maar op de Colle della Maddalena kwamen Hindley, Vincenzo Nibali en Yates terug bij de renner van INEOS Grenadiers. Op iets meer dan vijf kilometer van de finish viel Yates aan op een ongecategoriseerde beklimming. De Brit hield stand en boekte zijn tweede dagsucces. Hindley eindigde op vijftien seconden als tweede, vlak voor Carapaz.
,,Nee, dit maakt de teleurstelling op de Blockhaus niet goed", zei Yates vlak na zijn overwinning in Turijn. ,,Maar ik hoop wel dat mijn benen de komende dagen zo blijven en dat ik nog meer ritzeges kan boeken.”
Carapaz is dus de nieuwe drager van de roze trui. De renner uit Ecuador heeft een voorsprong van zeven seconden op Hindley en dertig tellen op de Portugees João Almeida. Kelderman is nu de beste Nederlander in het algemeen klassement: dertiende, op 10'34 van Carapaz. Arensman staat vijftiende met een achterstand van 11'47.
Morgen staat een zware bergetappe op het programma. Het peloton fietst over 177 kilometer van Rivarolo Canavese naar Cogne. Onderweg wachten twee beklimmingen van eerste categorie én de slotklim van tweede categorie. De favorieten voor de eindzege zullen zich dan opnieuw moeten laten zien. Maandag is de laatste rustdag in de Ronde van Italië.
Bekijk hier de reactie van Arensman:
Opgave Dumoulin
Tom Dumoulin heeft de Giro d’Italia verlaten. De Nederlander van Jumbo-Visma, in 2017 winnaar van de Ronde van Italië, kon het peloton in de snelle openingsfase van de veertiende etappe niet volgen en stapte vervolgens uit de wedstrijd. ,,Het is op, het is leeg.” Lees hier meer.
Bekijk hier alle klassementen:
Bekijk hier het rittenschema:
Wil je de etappe nog eens herbeleven? Lees hieronder het liveblog terug:
Bekijk hier al onze video's over wielrennen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Podcast | ‘Dumoulin is nu dichter bij stoppen dan bij terugkomen op zijn oude niveau’
Elke dag bespreken Thijs Zonneveld en Hidde van Warmerdam de etappe van de dag. Vandaag een fantastische rit in de bloedhitte van Turijn en de dag van het afstappen van Tom Dumoulin. -
PREMIUM
Met Jai Hindley wint ook Wilco Kelderman een beetje de Giro: ‘Mooiste wat je kunt bedenken’
Na zijn derde plaats in 2020 hielp Wilco Kelderman nu Jai Hindley aan de eindzege. Inderdaad, dezelfde Australiër die hem toen als ploeggenoot uit de roze trui reed. ,,Nu wisten we dat uiteindelijk iemand zich moest opofferen. Daar bereid je je mentaal op voor.’’ -
Podiumkandidaat en drager van witte trui Almeida verlaat Giro met corona
João Almeida heeft met nog vier dagen te gaan de Giro d’Italia noodgedwongen moeten verlaten. De nummer vier van het algemeen klassement en drager van de witte jongerentrui testte vanmorgen positief op corona. -
Podcast | Etappe 17: ‘Deze Giro is de ontdekkingsreis van Van der Poel, Leemreize en Arensman’
Elke dag tijdens de Giro bespreken Thijs Zonneveld en Hidde van Warmerdam de etappe van de dag. Vandaag weer een loodzware bergetappe en vandaag ook weer een grote kopgroep met een hele hoop Nederlanders. -
Waarom we steeds vaker een lekke band hebben op vakantie
Auto's hebben steeds vaker een lekke band in het buitenland. Tien jaar geleden ging het in 20 procent van de pechgevallen in het buitenland om een lekke band, nu is dat 29 procent. Dat meldt de Belgische mobiliteitsorganisatie VAB.
-
Zo ontmoedigt je smarthome inbrekers tijdens je vakantie
Vakantie is fijn, maar voor veel mensen kan het achterlaten van hun huis ook veel stress opleveren. Ben jij bang voor inbrekers, heb je huisdieren die niet mee mogen of verwacht je post terwijl jij in een tropisch oord zit? Dan bieden deze smarthometoepassingen soelaas. -
PREMIUM
Column Thijs Zonneveld | Mathieu van der Poel had ’s avonds in de rij bij het buffet nog steeds Bini Girmay in zijn wiel zitten
Columnist Thijs Zonneveld grijpt de rustdag in de Giro aan voor wat mijmeringen over de eerste week. ‘Dat je bijna zou vergeten dat Alejandro Valverde ook nog meedoet.’ -
PREMIUMhuisarts vertelt
Op bezoek bij meneer Lobi: ‘Uw vrouw zegt dat u verslaafd bent geraakt aan de bank’
Voor onze rubriek Huisarts Vertelt schrijft Rutger Verhoeff wekelijks over patiënten die hem raken.