Moestuingewassen in Helmondse volkstuin bevatten verhoogde hoeveelheden PFAS
HELMOND - Er is duidelijkheid: de grond van Volkstuin Delta in Helmond is inderdaad vervuild. De gewassen bevatten een verhoogde hoeveelheid PFAS, blijkt uit onderzoek van het RIVM.
‘Er zitten meer PFAS in de gewassen uit Volkstuin Delta dan in gewassen uit twee andere volkstuinencomplexen en meer dan in voedselproducten uit de winkel.’ Het RIVM haalt wel meteen een zorg weg: de moestuinhouders kunnen hun zelf geteelde groenten en fruit blijven eten. Om dat iedere dag te doen, is echter niet aan te raden.
De hoeveelheid PFAS die moestuinhouders kunnen binnenkrijgen door de gewassen blijft onder de gezondheidskundige grenswaarde die is vastgesteld door de Europese Autoriteit voor Voedselveiligheid (EFSA).
PFAS-houdend teflon
De grond is vervuild omdat Volkstuin Delta vlak bij het bedrijf Custom Powders ligt dat tot 2017 PFAS-stoffen uitstootte. Via de bodem en het grondwater zijn daardoor PFAS in de gewassen terechtgekomen. Het RIVM raadt moestuinhouders aan om het eten van hun eigen gewassen af te wisselen met groenten en fruit uit een winkel.
De leden van het tuintjescomplex in de wijk Brouwhuis hebben maandenlang gewacht op de uitslag van het onderzoek. Tot nu toe deden ze niet veel anders dan onkruid wieden en de tuinhuisjes opruimen. ,,De tomatenplantjes staan thuis op de vensterbank. Mogen ze nog grond in? Ik wou dat ik het wist”, zei Ruud van der Zanden een aantal maanden geleden.
Lang wachten op onderzoek
De gemeente Helmond had gehoopt voor het begin van het nieuwe plantseizoen duidelijkheid te geven aan de gebruikers van de tuinen. Dat lukte echter niet. Vervolgens verwachtte de gemeente dat de resultaten ongeveer halverwege mei bekend zouden zijn maar ook dat is niet gehaald.
Dat de grond bij Volkstuin Delta schadelijk was, wisten de leden wel. Alleen was niet duidelijk hoe schadelijk het precies was om de gewassen te eten. Van der Zanden: ,,Mensen worden bang en spelen op zeker. Ik geef mijn kinderen ook geen bonen meer uit de tuin.”
Wat is PFAS?
Poly- en perfluoralkylstoffen, kortweg PFAS, zijn chemische stoffen die door de mens zijn gemaakt en van nature niet voorkomen in voedsel of drinkwater. PFAS zitten in verschillende producten, bijvoorbeeld in blusschuim, anti-aanbaklagen van pannen, textiel en cosmetica.
‘Als mensen over langere tijd meer PFAS binnenkrijgen dan de gezondheidskundige grenswaarde, dan kan dat schadelijk zijn voor de gezondheid', stelt het RIVM. De stoffen kunnen effect hebben op het immuunsysteem, de voortplanting, de ontwikkeling van een ongeboren kind, cholesterol in het bloed. Daarnaast kunnen ze gevolgen hebben voor de lever en nier- en testiskanker veroorzaken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa. -
PREMIUM
Mariahouters verbijsterd over sneuvelen gemakswinkel dankzij absente raadsleden
MARIAHOUT - De Mariahoutse belangenvereniging verheugde zich nog wel zo op de komst van een gemakswinkel. Tot haar verbijstering pakt de afwezigheid van twee raadsleden die vóór zijn funest uit: ,,Wat een teleurstelling.”Mariahout -
PREMIUM
Sleepkabel lanceert fietser: ongeluk of roekeloos rijgedrag?
DEN BOSCH/HELMOND - Was het een noodlottig ongeluk of valt de Helmondse verdachte iets te verwijten? De verdachte veroorzaakte een ongeluk op de Kennedylaan in Eindhoven en hoorde een geldboete en een voorwaardelijke rijontzegging tegen zich eisen.Helmond -
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.” -
PREMIUM
Restaurants in Eindhoven met foie gras op de kaart krijgen bezoek van demonstranten
EINDHOVEN - Bij restaurants in Eindhoven wordt zaterdag gedemonstreerd omdat ze foie gras op de menukaart hebben staan. Actiegroep Active for Justice is tegen het voeren onder dwang van ganzen en eenden om vervolgens te eindigen als luxe hap op een bord. Een aantal restaurants in Eindhoven biedt deze ganzenleverpaté nog aan.Eindhoven
-
PREMIUM
CDA in Brabant likt de wonden; hoe verder? ‘De partij moet zichzelf opnieuw opbouwen’
EINDHOVEN - Ook in Brabant kreeg het CDA een dikke week geleden harde klappen in de provinciale verkiezingen. Hoe moet de partij nu verder? ,,Onze boodschap over de bühne brengen, daar ligt wel een probleem.”Eindhoven -
-
-
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking. -
VAN DE LEZER
Brieven Ι Bizar atletiekdak Ι Lamme Red Bull-drinkersΙ Ι Das gewoon aanpakken
Lezers van het ED en ed.nl kunnen een ingezonden brief sturen via vandelezer@ed.nl. Hieronder een selectie van wat we de laatste dagen in onze mailbox kregen.Helmond
In samenwerking met indebuurt Helmond