Wilde zwijnen gespot in woonwijk Eersel
EERSEL - Inwoners van een Eerselse woonwijk stonden vorige week raar te kijken toen zij ineens everzwijnen door hun straat zagen stuiven. Daarnaast heeft de gemeente meldingen gekregen van wilde varkens die in tuinen werden gesignaleerd.
Delen per e-mail
Op social media verschenen al diverse berichten over de ronddolende zwijnen in Eersel. Op Facebook circuleert zelfs een video waarop twee varkens te zien zijn die met hoge snelheid door de Monseigneur de Haasstraat rennen.
De gemeente geeft aan dat de dieren in principe mensen uit de weg gaan, maar gevaarlijk kunnen worden als ze zich bedreigd voelen. Eersel raadt haar burgers om deze reden aan de everzwijnen niet te voeren of te aaien. Hondeneigenaren kunnen hun honden het beste zoveel mogelijk uit de buurt houden van de wilde varkens.
Geen verrassing
Op zichzelf is de aanwezigheid van deze dieren in Eersel geen verrassing, aldus wethouder Steven Kraaijeveld. Wilde zwijnen laten zich de laatste jaren weer vaker zien in de regio. Ook in Reusel rukten de varkens onlangs op naar de kern van het dorp, waar zij een grasmat van een voetbalveld wisten om te ploegen.
De provincie is verantwoordelijk voor het beheer van wilde zwijnen in Noord-Brabant. Op papier wordt er een nulstand gehanteerd: dat betekent dat er geen zwijnen in de provincie mogen zijn.
Maar in de praktijk is dat doel onhaalbaar, en wordt de jacht op zwijnen vooral ingezet als er schade of overlast is door de dieren, of als zij zich verder dreigen te verspreiden. ,,Vijf jaar geleden werden er in de gemeenten Bergeijk, Valkenswaard en Eersel samen nog maar vijf zwijnen afgeschoten. Dit jaar waren dat er al 84. En dat zijn ook steeds vaker opvallend stevige, grote exemplaren,”aldus Kraaijeveld.
Ongewoon
Dat de zwijnen zich in een dichtbewoond gebied waagden is zeer ongewoon, volgens Arnoud Heijke van Wildbeheereenheid (WBE) Zuidoost Kempen. ,,Dieren die rondom de dorpen rondlopen is een bekend fenomeen. Maar dit is niet normaal. Ze hebben meestal geen behoefte zich onder mensen te roeren. Wellicht zijn de everzwijnen vanuit Riethoven overgestoken naar de Monseigneur de Haasstraat.”
Deze situatie is ook zeer onwenselijk te noemen, legt Heijke uit. ,,Dit proberen we zoveel mogelijk te voorkomen. In principe zijn zwijnen op hun hoede en gaan ze een confrontatie met mensen uit de weg. Maar als ze zich in het nauw gedreven voelen kunnen ze aanvallen. En een zwijn kan ongekend hard bijten.”
Het ging volgens Heijke waarschijnlijk om een duo, dat ook is gesignaleerd in de buurt van Domein Oogenlust, eveneens in Eersel. Eén van de twee dieren heeft het in ieder geval niet overleefd, die werd later aangereden bij de rotonde op 't Stuivertje.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Geen stroomstation bij A58 in Oirschot; raad steunt college
OIRSCHOT - Het lijkt er sterk op dat er in de komende jaren geen groot hoogspanningsstation verrijst bij Groenewoud in Oirschot. Een meerderheid van de raad steunt de koerswijziging van het college van B en W, dat eerder besloot om een pas op de plaats te maken en de procedure rond het bestemmingsplan aan te passen. -
PREMIUM
Oplichters vragen geld voor nepafspraak vaccinatie: ‘Ik kan me wel voor mijn kop slaan’
EINDHOVEN - Nietsvermoedende ouderen bellen om een (nep-)afspraak voor vaccinatie te maken, en daar geld voor vragen. Een nieuwe vorm van oplichting. Een 73-jarige Eindhovense was het slachtoffer, en ze is niet de enige. ,,Als mensen ongerust zijn, trappen ze sneller ergens in.” -
Twist over Oirschotse ‘familiekamer’; is afscheidsruimte een mortuarium?
OIRSCHOT - Is de ‘familiekamer’ van Berdien Uitvaartbegeleiding in Oirschot een mortuarium of niet? Ja, zegt de rechter. Dus is een vergunning nodig. -
PREMIUM
Vete tussen manege Bartels en ex-topmodel Engel duurt voort: deskundige moet oordelen over geblesseerd paard
HOOGE MIERDE/EINDHOVEN - Een deskundige moet zich nog eens buigen over de langlopende vete tussen Imke Schellekens-Bartels uit Hooge Mierde en het voormalige topmodel Lonneke Engel. Dat heeft het gerechtshof in Den Bosch bepaald. Inzet zijn blessures bij Engels paard U2, dat bij de manege van Bartels op stal stond. -
Kempengemeenten verder met Baetsen voor afvalinzameling
KEMPEN - De Kempengemeenten zetten de samenwerking met inzamelbedrijf Baetsen uit Veldhoven de komende zeven jaar voort, als het gaat om verzamelen en verwerken van afval.
-
PREMIUM
Kan kinderdagverblijf de druk op de noodopvang in het basisonderwijs verlichten?
EINDHOVEN/HELMOND - Het piept en kraakt op de noodopvang in het basisonderwijs. Zeker nu bekend is dat de lockdown nog tot 8 februari duurt, moeten scholen zoeken naar manieren om aan de grote vraag te voldoen. Kan de kinderopvang bijspringen, zoals de brancheorganisaties afgelopen weekeinde hebben aangeboden? -
Corona: ziekenhuisopnames en besmettingen in Zuidoost-Brabant iets omlaag
EINDHOVEN - Het aantal mensen dat in Zuidoost-Brabant met Covid-19 in het ziekenhuis ligt, is ten opzichte van vorige week licht gedaald. -
Zorgen bij Bergeijkse fracties over gevaarlijke oversteek nieuwe fietspad Broekhovenseweg
RIETHOVEN - De Bergeijkse politiek is in haar nopjes met het nieuwe stuk snelfietspad dat langs de Broekhovenseweg komt. Er is alleen één onderdeel dat politieke fracties én omwonenden zorgen baart: een potentieel gevaarlijke oversteek die fietsers moeten maken ter hoogte van de weg Zeven Fonteinen.