Het gaat goed met de vis, maar er mag minder worden gevangen
Koken & etenHoewel het lang niet slecht gaat met de meeste vissen in de Noordzee, moeten toch de visquota voor komend jaar fors omlaag. Dat adviseert de Internationale Raad voor Onderzoek der Zee (ICES) aan het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit.
Van haring moet de vangst met 40 procent omlaag ten opzichte van dit jaar, tong 35 procent en kabeljauw 47 procent. Ook mogen vissers minder wijting (-18 procent) en schol (bijna 9 procent) vangen. Het advies is gemaakt door Wageningen Marine Research en is vanochtend gepresenteerd.
Het gaat om adviezen, maar deze spelen een belangrijke rol speelt bij het vaststellen van de visquota. Jaarlijks bepaalt de Europese Raad van Visserijministers hoeveel de vis er gevangen mag worden. Dit gebeurt in december voor de vangsten in 2019.
Paradoxaal
Het lijkt paradoxaal: het gaat goed met de vis en tóch zijn de quota lager. Dat heeft te maken met de langetermijnvisie van de Europese Unie als het gaat om de visvangst. De quota worden zodanig vastgesteld dat de oogst 'maximaal duurzaam' is. Dat betekent dat op de lange termijn de visstand zo hoog mogelijk zal zijn. Voor de vis in de Noordzee wordt bij elke soort afzonderlijk een doel vastgesteld: tong, schol, kabeljauw, schelvis, koolvis, wijting, zeeduivel en Noorse kreeftjes. Omdat veel rederijen niet op één soort vissen, zijn er bandbreedtes vastgesteld.
Tong, schol, kabeljauw
De Noordzeetong bevindt zich volgens de wetenschappers in een veilige zone. Naar schatting zwemt er ongeveer 59 duizend ton volwassen tong rond in de Noordzee. De raad adviseert om tussen de 6.871 en 1.935 ton te vangen.
Bij schol spreekt de raad over recordhoogten. Het bestand is zo'n 913 duizend ton groot. Het advies is om maximaal 2.523 ton aan volwassen vissen uit de zee te halen.
Voor kabeljauw is het beeld anders: Er zwemt zo'n 114 duizend ton volwassen vissen rond in de Noordzee, maar de gehoopte groei zet volgens de adviesraad niet door. De totale vangst zou daarom niet boven de 22.331 ton mogen uitkomen.
Haring
Voor haring geldt dat het aantal vissen in de Noordzee afneemt. Toch is het bestand nog gezond. Er zou nu ongeveer 1,9 miljoen ton aan volwassen haring zijn, maar er wordt een daling verwacht naar 1,4 miljoen ton. Het advies luidt om niet meer dan 311.572 ton van de vis te vangen.
Andere soorten
Een aantal vissen belandt vooral als bijvangst in de netten van de vissers. Wijting en zeebaars bijvoorbeeld. Anderzijds is een klein aantal vissers juist gefocust op een soort zoals bij de vangst van Noorse kreeft en zeebaars. Voor die soorten geldt dat er een gemengd beeld is. Zo mogen professionele vissers van zeebaars maximaal 1.532 ton vangen, terwijl de recreatieve visserij het met maximaal 113 ton moet doen.
Hoe kan dat nou, vragen de vissers zich af. ,,Wij begrijpen het niet helemaal meer'', verwoordt Cor Vonk de gevoelens van de visserij. Hij is secretaris van de actiegroep EMK (Eendracht Maakt Kracht), waarin ongeveer 125 vissers zich hebben verenigd. ,,Er is veel vis in de Noordzee maar toch gaat alles naar beneden.''
Soms vraag je je af of ze het zelf nog snappen.
De berekeningen die de wetenschappers hanteren, worden volgens Vonk telkens ingewikkelder. ,,Ze verzinnen elke keer weer iets nieuws. ICES is een gerenommeerd instituut, maar soms vraag je je af of ze het zelf nog snappen.''
Het zou nog kunnen dat dit het openingsbod is en dat de quota straks - als dit najaar de visquota officieel worden vastgesteld - hoger uitkomen. ,,Ik denk dat ICES hoog inzet.''
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Goedkoop tanken? Volgende week loont het zelfs om 200 kilometer om te rijden
De brandstofprijzen gaan volgende week in Duitsland zo hard omlaag, dat het prijsverschil met wat je bij een Nederlands tankstation betaalt gigantisch wordt. Vanaf woensdag geldt in Duitsland een adviesprijs van 1,72 euro per liter, minimaal 40 cent minder dan in Nederland. Loont het om daarom naar Duitsland te rijden voor een tankbeurt? -
Energierekening
Ad: ‘Ik heb zelf ventilatoren onder de radiator geklikt voor optimale verwarming’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ad Voermans (66) uit Rijen, bij Breda. -
Koken & Eten
Maaltijdboxen: zoveel ben je jaarlijks per persoon echt kwijt
HelloFresh, Marley Spoon of Ekomenu: in Nederland bestellen we steeds vaker een maaltijdbox. Toch is het een serieuze kostenpost: uit onderzoek van Foodboxen.nl, een onafhankelijke foodboxvergelijker, blijkt dat de gemiddelde prijs voor een gezin van vier personen op 2477 euro per jaar ligt, bij een abonnement van drie maaltijden per week. -
Vissen sterven gruwelijke dood
De vissen die bij de consument op het bord terechtkomen, zijn gestikt, geplet, doodgebloed, gestorven van de kou of levend ontdaan van hun ingewanden. Waar varkens en koeien snel en zo pijnloos mogelijk worden gedood, kenmerkt het einde van vissen zich door gruwelijkheden. -
Zo zet je gezichtsherkenning en vingerafdrukscanner van je telefoon snel uit
Je smartphone ontgrendelen met je gezicht of vingerafdruk klinkt veilig, maar in geval van nood kan het juist een beveiligingsrisico zijn. Iemand kan onder dwang je gezicht scannen of onopgemerkt je vingerafdruk bemachtigen. Gelukkig kun je dit voorkomen.
-
Koken & Eten
Schoner werken in de keuken: ‘Stop met het gebruik van microvezeldoekjes’
Tijdens het koken is het belangrijk dat je rauw eten van ander eten gescheiden houdt. Het vocht van rauw vlees of rauwe vis kan namelijk zorgen voor voedselvergiftiging. Drie experts geven tips om kruisbesmetting te voorkomen. -
Koken & Eten
Maak van Hemelvaartsdag de perfecte aspergedag: ‘Nu zijn ze op hun best’
De een eet ze zodra de eerste oogst van het land komt, de ander eet asperges met Pasen. Maar er zijn ook Nederlanders die iets langer wachten. Dat is niet eens zo’n gek idee: asperges zijn nu op hun best. Een ander voordeel is dat de prijs ook flink is gezakt. Goede keuze dus als je familie met Hemelvaartsdag komt eten. -
PREMIUMNoodklok voor visstand
'Als we niet meer doen, wordt het IJsselmeer een bak met dood water'
Het gaat op z'n zachtst gezegd niet zo goed met het IJsselmeer. De visstand is in de afgelopen decennia flink teruggelopen en de maatregelen die tot nu toe zijn genomen leverden geen grote verbeteringen op. Diverse organisaties luiden de noodklok.