Hoeveel mag een bank van ons weten om witwassen te bestrijden? Kamer twijfelt
Een nieuwe wet om het witwassen van crimineel geld tegen te gaan, zorgt voor kopzorgen in de Tweede Kamer. Er is vrees dat de privacy van onschuldige burgers in de knel komt.
De bedoeling was: een vriendelijke wet om een einde te maken aan de 16 miljard euro (!) die criminelen jaarlijks stallen bij banken en zo witwassen. Maar de kritiek op de wet is fors: álle banktransacties van Nederland boven de 100 euro zouden door de wet in een database komen, waardoor ‘ongekende massasurveillance’ dreigt. Door het ‘bancaire sleepnet’ zou de privacy van burgers in het geding komen.
Donderdag boog de Tweede Kamer zich over de dilemma’s van de wet. De wil om iets aan het witwassen te doen, is namelijk groot. Nu al kost de opsporing banken 1,4 miljard euro per jaar, en het lukt niet eens altijd. Justitie legde in 2018 nog een recordboete op aan ING, van 775 miljoen euro, omdat de witwasaanpak onvoldoende was.
Zonder banken zijn criminelen nergens: op enig moment moeten zij hun cash omzetten in giraal geld. Nu ‘shoppen’ ze nog bij banken, door verschillende rekeningen bij diverse banken te openen, en blijven ze (te) lang onopgemerkt. Punt is wel: ga je álle ongewone transacties bekijken, dan val je ook geregeld burgers lastig. En het levert de banken veel werk op.
De facto is het wetsvoorstel als volgt: contante transacties tussen burgers en bedrijven boven de 3.000 euro worden verboden. Nu is dat maximum 10.000 euro. De maatregel zou criminelen dwarszitten: ze kunnen hun criminele geld niet contant omzetten in bijvoorbeeld een auto en doorverkopen via een betaalrekening (witwassen).
Maar het andere aspect ligt gevoeliger: het plan om de vijf grootste banken in ons land gegevens te laten uitwisselen bij ‘ongebruikelijke’ transacties boven 100 euro. Banken kunnen dan transacties van klanten die bij meerdere banken een rekening hebben, naast elkaar leggen. Dat kan helpen om te ontdekken of een crimineel bijvoorbeeld aan het ‘smurfen’ is: kleine bedragen op rekeningen bij meerdere banken wegzetten. Ofwel: banken kunnen patronen gaan zien en elkaar waarschuwen als aan klanten ‘risico’s’ kleven.
Kritiek
Volgens de Autoriteit Persoonsgegevens (AP), een belangrijk kabinetsadviseur, is de wet een ‘onrechtmatige inmenging in de grondrechten van burgers’. ,,Zoals het wetsvoorstel er nu ligt, kunt u het eigenlijk niet aannemen”, aldus Aleid Wolfsen.
De AP vreesde eerder nog voor ‘ongekende massasurveillance’. Na die kritiek paste het kabinet het voorstel aan. Aanvankelijk was het plan dat van burgers ook bijzondere persoonsgegevens worden opgeslagen. Denk aan de betaling van medische rekeningen, boetes, lidmaatschapsgeld van een politieke partij, uitgaven in het casino, een seksclub of de coffeeshop. Daar kwam het kabinet van terug: alleen het rekeningnummer mag nog worden gedeeld tussen banken, de gegevens worden ontdaan van de naam van de klant.
Let wel: banken monitoren nu al alle betalingen, echt vanaf 1 cent. Toch is de AP niet overtuigd. Als er ‘centrale controle’ komt wordt een gevaarlijk pad opgegaan, is de vrees.
Ook in de Tweede Kamer is er twijfel. Na het debacle van de Toeslagenaffaire is men o zo voorzichtig. De burger die ten onrechte een rood vinkje achter zijn naam krijgt, kan namelijk lelijk vermalen worden in het overheidssysteem. En de database komt ook nog eens in handen van de banken, niet eens van de overheid zelf.
,,Hoe voorkomen we dat het niet hersteld kan worden als je ooit in het verkeerde bakje terechtkomt?”, vraagt Steven van Weyenberg (D66) zich af. ,,Als er een fout wordt gemaakt, kan dat verstrekkende gevolgen hebben”, aldus Kamerlid Olaf Ephraim. Kan een ‘onterechte verdachte’ dan nog wel zonder al te veel hinder bankieren? ,,Een worsteling”, aldus Pepijn van Houwelingen (FvD). ,,Hoeveel privacy leveren we in, in ruil voor het aanpakken van witwassen?”, wil Mahir Alkaya weten (SP).
Maar Medy van der Laan, voorzitter Nederlandse Vereniging van Banken, wijst erop dat elke transactie die burgers doen nu al volgens algoritmes wordt bekeken. Alleen doen banken dat voor zichzelf en werken ze niet samen. ,,Nu vragen we: kunnen we het efficiënter doen?”
De Tweede Kamer gaat er nog even op kauwen, een debat volgt pas volgende maand. ,,Maar u staat voor een moeilijke afweging”, erkende Thom de Graaf van de Raad van State.
Bekijk hier al onze video’s over de politiek:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Na doorzeuren oppositie debatteert Tweede Kamer voor het eerst over verkiezingsuitslag
Na protest van de voltallige oppositie in de Tweede Kamer komt er een debat over de uitslag van de Provinciale Statenverkiezingen. Dat is voor het eerst. De regeringspartijen wilden er aanvankelijk niet aan, maar de Kamer ging daar niet mee akkoord. -
PREMIUM
Statiegeld op blikjes, zo krijg je je geld terug
Na de kleine plastic flesjes zijn nu de blikjes aan de beurt. Vanaf deze week betaal je daar ook 15 cent statiegeld voor. Maar waar is dat goed voor en ook niet onbelangrijk: hoe krijg je je centjes weer terug? -
PREMIUM
Mogen banken binnenkort ál jouw transacties screenen?
Er wordt naar schatting jaarlijks 16 miljard euro aan crimineel geld witgewassen in Nederland. Slechts 2 procent daarvan wordt onderschept. Dat moet beter, vinden banken en politiek. Banken willen strenger worden in controles. Mogen zij binnenkort ál jouw transacties screenen? -
Uber-klokkenluider: Geheime belastingdeal met Nederland was ‘sweet’
Via een ‘warme, gezellige relatie’ heeft de Belastingdienst het vervoersbedrijf Uber actief geholpen belasting te ontwijken. Daardoor zou Uber in ons land slechts 0,25 procent over een groot deel van zijn winstbelasting hoeven betalen. -
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties.
-
Van der Plas over premierschap: Geen ambitie maar zeg nooit nooit
Caroline van der Plas van de BoerBurgerBeweging (BBB) heeft niet de ambitie om premier te worden, maar zegt ‘nooit nooit'. Dat laat ze weten bij WNL op Zondag. -
-
-
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’ -
Parkeerterreinen krijgen metamorfose, als het aan de Kamer ligt: zo veel mogelijk zonnepanelen
Parkeerterreinen in ons land moeten zo veel mogelijk worden overdekt met zonnepanelen. De Tweede Kamer wil dat het kabinet dat de komende jaren gaat verplichten.