Lowlands na woede over hoge servicekosten doorverkooptickets: 'Dit is de minst slechte optie’
Festivalgangers die geen tickets voor Lowlands wisten te bemachtigen zijn woedend, want kaarten worden nú al voor flinke prijzen doorverkocht en Ticketmaster rekent daar bovenop zo’n veertig euro aan servicekosten. Lowlands-directeur Eric van Eerdenburg spreekt van ‘het minst slechte’ systeem.
Een kwartier nadat de kaartverkoop voor Lowlands zaterdag om 11 uur was begonnen, waren alle tickets alweer uitverkocht. Dit jaar waren er in totaal zestigduizend tickets beschikbaar. Wie nog een dappere poging doet om door de wachtrij heen te komen, stuit waarschijnlijk op een pagina van kaartverkoper Ticketmaster, waar tickets voor hogere prijzen worden doorverkocht. Daar kosten kaartjes nu zo’n honderd euro meer. Ook op Marktplaats zijn de eerste kaarten, met een vraagprijs van zo’n 450 euro, alweer te vinden.
Ticketmaster bepaalt zelf hoogte servicekosten
De hoge meerprijs is volgens Bente Bollmann, marketingmanager van Lowlands, opgebouwd uit twee zaken. ,,Als je tickets doorverkoopt, mag je twintig procent extra vragen. Daarnaast bepaalt Ticketmaster zelf hun bijkomende servicekosten, op basis van de uiteindelijke totale ticketprijs. Alles bij elkaar opgeteld zorgt ervoor dat prijs uiteindelijk zo hoog is.’’
Bollmann betreurt de frustratie van festivalfans die tickets zijn misgelopen. ,,Het is een ontzettend populair festival, dan zijn er altijd mensen die naast het net vissen. Dat is jammer, maar eigenlijk is het ieder jaar zo. Hetzelfde geldt voor de kaarten die voor hoge prijzen worden doorverkocht. Wij kunnen daar helaas erg weinig aan veranderen.’’
Ellen Tolsma, marketingmanager bij Ticketmaster, laat weten dat het bedrijf er er alles aan doet om de servicekosten zo laag mogelijk te houden, ‘zonder in te leveren op de best mogelijke service en veiligheid voor de ticketkoper’. ,,De servicekosten zijn de enige inkomsten die wij van de transactie houden en worden terug geïnvesteerd in het verder ontwikkelen en garanderen van een veilig platform.’’
Het neigt naar een dubbel verdienmodel, wat natuurlijk raar is
Minst slecht
Lowlands-directeur Eric van Eerdenburg snapt ook dat veel festivalgangers verontwaardigd zijn over de hoge servicekosten die Ticketmaster rekent op tweedehandstickets. Daar heeft hij zelf geen invloed op. ,,Maar van alle opties die er zijn is dit systeem écht het minst slechtst”, zegt hij. Met Ticketmaster heb je volgens Van Eerdenburg garantie op ‘een vlekkeloze service’ en op een ticket dat ‘100 procent veilig is’.
,,Bij andere doorverkoop-platformen zoals Ticketswap heb je dat niet. Alle problemen die we jaarlijks aan de deur krijgen, zijn het gevolg van tickets die op dat soort platformen zijn gekocht.” Van Eerdenburg heeft weinig op met de doorverkoophandel. ,,Ticketswap heeft misschien wel een goede reputatie, maar het is en blijft een platform op de zwarte markt.”
Het is ook gewoon prettig dat er één duidelijk platform is. Het publiek snapt er anders helemaal niets meer van
Lowlands alleen via Ticketmaster
Voor het eerst kunnen de kaarten van Lowlands alleen te koop worden aangeboden op het eigen platform van Ticketmaster. Daar is Van Eerdenburg blij mee. ,,Er is nu eindelijk een gesloten circuit. Het geld blijft min of meer in het eigen systeem en dat is uiteindelijk ook goed nieuws voor Lowlands. Daarmee kan ik de ticketprijs voor de editie van 2024 drukken. Het is ook gewoon prettig dat er één duidelijk platform is. Het publiek snapt er anders helemaal niets meer van.”
Volgens Van Eerdenburg waren alle kaarten binnen veertien minuten al gereserveerd, mogelijk een record. ,,Blijkbaar is de rek er nog lang niet uit. Maar daar gaat het bij mij niet om. Het is helemaal niet in mijn belang om een zo duur mogelijk ticket te vragen. We proberen het voor iedereen behapbaar te houden, zowel qua prijs als gebruiksvriendelijkheid.”
Dubbel verdienmodel
De Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) zit vol vragen over de hoge servicekosten. ,,Wij weten niet wat er op de achtergrond speelt, maar zo op het eerste oog lijkt ons dit heel erg veel. Ik snap niet waarom dit zoveel geld moet kosten. Het neigt naar een dubbel verdienmodel, wat natuurlijk raar is”, laat woordvoerder Willem Westermann weten. Hij gaat Ticketmaster om extra uitleg vragen.
Cor Molenaar, hoogleraar gespecialiseerd in e-commerce aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, verklaart de gedachte achter de hoge servicekosten. ,,Ticketmaster probeert al jaren de doorverkoophandel aan banden te leggen en probeert hiermee de koper te ontmoedigen. Want hoe minder kopers, hoe minder kans voor de doorverkoper om er een slaatje uit te slaan.”
Molenaar erkent dat de servicekosten erg hoog zijn. ,,Maar ik wil niet zo ver gaan om het onethisch te noemen. Als ze die extra inkomsten bijvoorbeeld investeren in digitaliseren of het verbeteren van hun dienstverlening, dan kan ik me er nog iets bij voorstellen.” Op de totale prijs van 400 euro op het doorverkoopplatform reageert Molenaar nuchter: ,,Tja, het is maar wat de gek er voor geeft.”
Kamerlid Peter Kwint (SP) reageert cynisch op de uitspraken van Van Eerdenburg. ,,De minst slechte optie voor Mojo en Ticketmaster, ja. Het probleem met Ticketswap is namelijk prima op te lossen. Maar Ticketmaster, dat onderdeel is van Livenation, besluit dat zelf niet te doen. Dat is hun recht. Want het zijn hun kaarten. Maar het is niet terecht dat de zwarte piet nu bij Ticketswap terecht komt terwijl LiveNation hier gewoon nog een extra slaatje uit de voorverkoop slaat.”
Verontwaardigde festivalgangers
Op Twitter zijn veel mensen niet te spreken over de gang van zaken. ‘Hoe durven jullie een kaartje van eerst 300 euro door te verkopen voor plusminus 400?! Dit is echt niet normaal,’ klinkt het onder meer. ‘Doen we van alles om opkopers tegen te gaan, gaat Ticketmaster even lekker ruim 40 euro éxtra servicekosten op doorverkochte tickets rekenen. Met zulke vrienden heb je geen vijanden nodig,’ schrijft iemand anders.
Ticketmaster laat weten alleen schriftelijk te willen reageren. Deze site is in afwachting van een reactie.
Tekst gaat verder na de tweets.
Termijnen
De prijs voor een ticket is dit jaar opnieuw flink gestegen. Al beloofde Eric van Eerdenburg, de directeur van het festival, eerder nog dat dat ‘niet weer 35 euro’ zou zijn. Nu valt de stijging zelfs hoger uit, met liefst 45 euro. Betaalde je vorig jaar nog 255 euro, dit jaar is het 300 euro.
In 2019 was het nog 210 euro voor een weekendkaart, inclusief camping. Lowlands geeft mensen wel de kans hun kaartje in vier termijnen te betalen. Ze kunnen zich daarvoor tot en met 24 februari aanmelden, mits het festival op het moment van aanmelding nog niet is uitverkocht.
Luister hieronder ook naar de AD Media Podcast of abonneer je via Spotify of iTunes. Vind alle onze podcasts op ad.nl/podcasts.
Bekijk hieronder onze video’s op het gebied van Show & Entertainment:
Praat mee,
reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Jessie Jazz Vuijk in verwachting: ‘Onze liefde verzegeld met een groot wonder’
Jessie Jazz Vuijk en Kaj Gorgels kunnen hun geluk niet op. De voormalig Miss Nederland maakt dinsdag bekend in verwachting te zijn. Het babynieuws volgt vier maanden nadat ze onthulde een miskraam te hebben gehad. ‘Onze liefde verzegeld met een groot wonder’, aldus Vuijk. -
Alex Klaasen en Edwin Jonker ook te zien in Jesus Christ Superstar
Alex Klaasen en Edwin Jonker zijn toegevoegd aan de cast van Jesus Christ Superstar, de rockopera die volgend jaar terugkeert in de Nederlandse theaters. Klaasen speelt Herodes, Jonker kruipt in de huid van Pontius Pilatus. -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
McLeod’s Daughters-acteur Peter Hardy (66) verdronken tijdens snorkelen
De Australische acteur Peter Hardy, bekend vanwege zijn rol in de tv-serie McLeod’s Daughters, is verdronken tijdens een snorkeltripje in Australië. Hij werd afgelopen donderdag bewusteloos aangetroffen in het water bij South Beach in Fremantle, nabij Perth.
-
AD Media Podcast
‘Het interview van Tom Egbers heeft voor hem goed gewerkt’
Het vaste mediapanel buigt zich over de opvallende keuze van Tom Egbers om vrijdagavond ineens aan te schuiven bij Khalid & Sophie en een openhartig interview te geven. Deed de presentator van Studio Sport daar nu wel of niet goed aan? Angela de Jong: ‘Het interview van Tom Egbers heeft voor hem goed gewerkt.’ -
-
-
met video
Peter Gillis moet dwangsom van een miljoen betalen
Realityster Peter Gillis moet als eigenaar van de Oostappengroep een dwangsom betalen van één miljoen euro. Die werd hem woensdag door de gemeente Peel en Maas (Limburg) definitief opgelegd voor de illegale huisvesting van arbeidsmigranten op vakantiepark De Berckt in het Limburgse dorp Baarlo. De gemeente wees een bezwaar van Gillis tegen de dwangsom af. Hij kan tegen de beslissing van de gemeente wel nog bij de rechtbank in beroep gaan. -
PREMIUMEnergie
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten?
1 reactie
Resterende karakters 500
Log in en reageerPeter Serný