Van Gogh Museum had bijna niet bestaan
Het Van Gogh Museum in Amsterdam had bijna niet bestaan. Anton Kröller, de steenrijke man van kunstverzamelaarster Helene Kröller-Müller, probeerde ooit alle werken van Vincent van Gogh te kopen die toen nog werden beheerd door diens schoonzus. Dat komt naar voren uit nieuw onderzoek. Deze Jo van Gogh-Bonger, de weduwe van Vincents broer Theo, weigerde echter.
Delen per e-mail
Door de weigering van Jo zijn de werken nu niet te zien in het naar Helene genoemde museum in nationaal park De Hoge Veluwe, maar in Amsterdam. Het museum daar werd in 1973 geopend met 200 schilderijen, 600 tekeningen en vele brieven van Van Gogh uit de nalatenschap van Jo en haar zoon Vincent Willem.
Roelie Zwikker, onderzoeker bij het Van Gogh Museum, ontdekte dat Kröller zijn bod in de zomer van 1911 deed voor het museum dat zijn vrouw toen al in gedachten had en publiceert daar maandag het het stuk An offer you can refuse over.
Zwikker baseert haar ontdekking op twee vondsten: een in 1918 gepubliceerd artikel van kunsthandelaar Johannes de Bois en notities van de Franse schrijver en kunstcriticus Gustave Coquiot. De Bois schreef dat hij Jo in 1911 had benaderd met een “nagenoeg onbeperkte volmacht”, namens een opdrachtgever “die juist deze collectie in haar geheel voor zijn museum wilde bezitten”. De naam van de liefhebber staat hier niet bij.
Maar Coquiot, die Jo in 1922 bezocht, schreef naderhand in zijn persoonlijke notities dat ze “weigerde om het hele oeuvre van Vincent aan mevrouw Kröller te verkopen, hoewel mevrouw Kröller haar een onbegrensd bedrag bood.’’ Dat er hier over mevrouw Kröller wordt gesproken is volgens Zwikker logisch, omdat zij het gezicht was van haar collectie.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Talkshowgasten uitgezonderd van avondklok, Jinek en Op1 gaan door
Mensen die ‘s avonds te gast zijn in liveprogramma’s op tv vormen een uitzondering bij de avondklok die komend weekend in moet gaan. Als ze een uitnodiging van de omroep hebben, mogen ze na 20.30 uur toch over straat. Dat vertelde premier Mark Rutte vanmiddag op de persconferentie over de nieuwe coronamaatregelen. -
Brief bordeelbezoek Van Gogh en Gauguin voor 210.600 euro van Van Gogh Museum
Het Van Gogh Museum in Amsterdam heeft sinds gisteren een gezamenlijke brief van kunstenaars Vincent van Gogh en Paul Gauguin in handen. De brief, waarin de artiesten hun wederzijdse bewondering en hun bordeelbezoeken bespreken, werd voor 210.600 euro geveild. -
Ontdekking: dit is de laatste plek die Van Gogh schilderde
De plek waar Vincent van Gogh (1853-1890) vlak voor zijn dood zijn laatste meesterwerk Boomwortels maakte, is ontdekt. -
Showbytes Estavana doet grootse moeite voor kiekje en Trijntje omzeilt avondklok
Korte updates van de sterren op sociale media - wij smullen ervan. In de rubriek Showbytes struint de showredactie het web af voor de gekste, mooiste en opvallendste posts van bekend Nederland. Dit artikel wordt gedurende de dag vernieuwd. -
PREMIUM
Filmrecensie Alles is even breekbaar in het Japanse True Mothers
Onze redactie maakt je wegwijs in het actuele aanbod van films, series en albums. Wat moet je gezien of geluisterd hebben en waarom? Vandaag het Japanse drama True Mothers, vanaf donderdag te zien op streamingdienst Picl.
-
PREMIUM
Recensie Dominique Strauss Kahn en de macht van het grote geld
In onze Playlist maken we je wegwijs in het actuele aanbod van on demand-films, series, albums en podcasts. Wat moet je gezien of geluisterd hebben en waarom? Vandaag de de documentaireserie Room 2806: The Accusation. -
Nieuw YouTube-account lange Frans na 30 uur alweer verwijderd
Het nieuwe YouTube-account van Lange Frans is gisteren verwijderd. Dat meldt de rapper aan zijn bijna 68.000 volgers op sociale media. ‘Ongeveer 30 uur staande gehouden...’, schrijft hij. In oktober was het ook al raak: toen werd het vorige Youtube-account van Lange Frans van het platform gehaald. -
Showbytes Abbey Hoes gaat topless in het bos en Jan Dulles beleeft weer geluksmomentje
Korte updates van de sterren op sociale media - wij smullen ervan. In de rubriek Showbytes struint de showredactie het web af voor de gekste, mooiste en opvallendste posts van bekend Nederland. Dit artikel wordt gedurende de dag vernieuwd.