Peterhansel loopt uit in Dakar Rally, Koolen klimt naar 7de plaats
Stéphane Peterhansel moest deze Dakar Rally lang wachten op zijn eerste etappezege. Dagsuccessen zijn voor de 55-jarige Fransman ondergeschikt aan een veertiende eindzege. Op de omloop met start en finish in havenplaats Neom had Monsieur Dakar dan toch prijs.
Delen per e-mail
Zijn landgenoot Mathieu Serradori vormde nog lange tijd een bedreiging op het zware traject over 465 kilometer. Maar de Century-buggy van Serradori viel na 385 kilometer stil op de proef. Peterhansels voornaamste concurrenten voor de eindzege hadden eerder op de dag al de nodige tegenslag moeten overwinnen. Nasser Al-Attiyah moest twee keer stoppen vanwege een lekke band. De Qatarees kwam met een achterstand van twaalf minuten over de eindstreep. In het klassement moet de nummer twee al meer dan 17 minuten toegeven op Peterhansel.
De rest volgt al op meer dan een uur. Mini-teamgenoot Carlos Sainz verloor tijd door remproblemen en een lekke band. De podiumplaats van de Spanjaard loopt voorlopig geen gevaar. Het gat naar de vierde in de stand, de Pool Jakub Przygonski bedraagt meer dan een uur.
In de lichtgewichtklasse deden Kees Koolen en navigator Jurgen van den Goorbergh goede zaken. Op het voorlaatste tussenpunt lagen ze zelfs even vijfde, maar in de slotfase gaven ze nog een aantal minuten toe. Dat leverde de negende plaats in het dagklassement op, maar belangrijker was de sprong in het algemeen klassement van de lichte buggy’s: van 11 naar 7.
Benavides lacht, Benavides huilt
Terwijl broer Luciano op moest geven vanwege een schouderblessure na een crash, reed Kevin Benavides naar dagwinst in de Dakar Rally. Het was het tweede dagsucces voor de oudste van de Argentijnse broers.
Honda ontpopt zich als alleenheerser bij de motoren in deze 43ste Dakar Rally. Alleen KTM-fabrieksrijder Toby Price doorbrak de hegemonie van de Japanners door de eerste en de derde etappe te winnen. De Australiër, tweevoudig eindwinnaar, vond tijdens de negende etappe zijn Waterloo. Op de omloop met start en finish in Neom, kwam hij hard ten val. Een bezeerde schouder dwong de nummer twee in het tussenklassement tot opgeven en een bezoek aan een Saoedisch ziekenhuis.
Honda heeft nu het rijk alleen in de top van het klassement. Ritwinnaar Benavides schoof twee plaatsen op en is nu de eerste belager van zijn Chileense teamgenoot José Ignacio. De achterstand bedraagt ruim elf minuten. Sam Sunderland (KTM, derde op bijna een kwartier) is de enige niet-Honda-rijder in de top 5.
Smaakmaker
Behalve Luciano Benavides en Toby Price verloor de Dakar Rally nog een smaakmaker bij de motoren. De Yamaha van Ross Branch hield ermee op tijdens de proef, tot grote teleurstelling van de man uit Botswana die eerder door pech al was gezakt naar de dertiende plaats. Branch was vorig seizoen als rijder van het Brabantse BAS Dakar Team een van de revelaties in de woestijn van Saoedi-Arabië.
Ricky Brabec en Sam Sunderland kregen de tijd kwijtgescholden die ze verloren toen ze stopten om hulp te verlenen aan de gecrashte Price. Titelverdediger Brabec schoof daardoor op naar de tweede plaats in de rituitslag. Ook Pablo Quintanilla kreeg van de jury tijd terug. Hij wachtte om assistentie te verlenen aan zijn uitgevallen teamgenoot Luciano Benavides.
De beste Nederlandse motorrijder in de Dakar Rally, Paul Spierings, werd 37ste maar won kostbare tijd op een aantal concurrenten. Daardoor won de Husqvarna-coureur uit Sint-Michielsgestel een aantal plaatsen in het klassement en reed voor het eerst deze rally de top 30 binnen. Hij staat 29ste.
Ook Olaf Harmsen komt met de dag dichter bij zijn doel: uitrijden. Mede door een aantal uitvallers reed de Bosschenaar de top 60 binnen.
Macik troeft Kamaz af
Bij de trucks lieten de Kamazzen zich voor de verandering aftroeven als het gaat om de dagzege. De Tsjech Martin Macik was in zijn Iveco vier Russische vrachtwagens te snel af. In het klassement voelde Kamaz geen centje pijn. Het Russische fabrieksteam bezet nog altijd alle podiumplaatsen met Dmitry Sotnikov afgetekend in poleposition voor eindwinst.
Navigator Wouter de Graaff uit Waalwijk gidste Martin van den Brink naar de zevende plaats in Neom. Het beste Nederlandse vrachtwagenteam handhaafde zich zo op de achtste plaats in de stand, maar moest wel een kwartier toegeven op de laagst geklasseerde Kamaz-piloot, Andrey Karginov, die zevende staat.
Uitslagen Dakar Rally etappe 9 Neom - Neom (onder voorbehoud):
Motoren
1. K. Benavides (Arg/Honda) 465 km in 4.49.15
2. Brabec (VSt/Honda) op 1.18
3. Cornejo (Chl/Honda) 1.34
4. Sunderland (GBr/KTM) 10.11
5. Walkner (Oos/KTM) 14.19
37. Spierings (Sint-Michielsgestel/Husqvarna) 1.42.10
61. Harmsen (Den Bosch/KTM) 3.43.33
Klassement
1. Cornejo in 36.51.00
2. K. Benavides op 11.12
3. Sunderland (GBr/KTM) 14.34
4. Babrec 17.26
5. Barreda (Spa/Honda) 29.00
29. Spierings 7.48.09
59. Harmsen 25.38.42
Opgave o.a.: Price (Aus/KTM) en Branch (Bot/Yamaha), L. Benavides (Arg/Husqvarna).
Quads
1.Enrico (Chl/Yamaha) in 6.24.41
2. Giroud (Fra/Yamaha) op 1.30
3. Andujar (Arg/Yamaha) 1.45
4. Pedemonte (Chl/Yamaha) 16.00
5. Copetti (VSt/Yamaha) 17.31
Klassement
1. Andujar in 46.35.11
2. Giroud op 19.28
3. Enrico 24.15
4. Copetti 2.57.13
5. Pedemonte 3.04.34
Auto’s
1. Peterhansel (Fra/Mini) in 4.50.27
2. Al-Attiyah (Qat/Toyota) op 12.00
3. De Villiers (ZAf/Toyota) 12.19
4. Al-Rajhi (Sao/Toyota) 12.44
5. Baragwanath (ZAf/Century) 13.51
Klassement
1. Peterhansel in 34.26.16
2. Al-Attiyah op 17.50
3. Sainz (Spa/Mini) 1.02.25
4. Przygonski (Pol/Toyota) 2.16.30
5. Roma (Spa/Hunter) 2.42.38
Lichtgewicht auto’s
1. Lopez (Chl/Can-Am) in 5.31.41
2. K. Al-Attiyah (Qat/Can-Am) op 11.34
3. Goczal (Pol/Can-Am) 16.46
4. Hinojo (Spa/Can-Am) 21.55
5. Varela (Bra/Can-Am) 25.36
9. Koolen/Van den Goorbergh (Bergeijk/Breda, Can-Am) 31.27
45. Meeke/Rosegaar (GBr/Zeeland, Zephyr) 2.54.41
Klassement
1. Lopez in 42.05.20
2. Jones (VSt/Can-Am) 12.25
3. Domzala (Pol/Can-Am) 38.03
4. Goczal 1.03.30
5. Varela 1.23.40
7. Koolen 3.24.14
Meeke/Rosegaar 85.38.34
Trucks
1. Macik (Tsj/Iveco) in 5.05.54
2. Mardeev (Rus/Kamaz) 2.27
3. Sotnikov (Rus/Kamaz) 2.37
4. Loprais (Tsj/Praga) 3.41
5. Shibalov (Rus/Kamaz) 4.12
7. Martin van den Brink (Ned/Renault) 22.12
12. William de Groot (Kerkdriel/DAF) 1.42.58
Klassement
1. Sotnikov in 37.42.49
2. Shibalov op 45.03
3. Mardeev 1.13.05
4. Loprais 1.30.15
5. Macik 1.49.09
8. Van den Brink 2.59.54
18. De Groot 28.01.33
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Peter Sagan slaat Strade Bianche over
Peter Sagan slaat de wielerkoers Strade Bianche zaterdag over. De Slowaak van Bora-hansgrohe testte begin februari positief op het coronavirus en heeft daardoor een achterstand in zijn voorbereiding opgelopen, meldt Velonews. Sagan stelt zijn seizoensdebuut uit naar de Tirreno-Adriatico, de rittenkoers die op 10 maart begint. -
PSV maakt excuses aan Ajax na onheuse bejegening van Dusan Tadic na PSV-Ajax
-
Medvedev wil na verloren finale aanval doen op Nadal in Ahoy
Daniil Medvedev vervolgt nog geen anderhalve week na het verliezen van de finale van de Australian Open zijn jacht op Rafael Nadal. De naar eigen zeggen “fitte” Rus, deze week als eerste geplaatst op het ABN AMRO World Tennis Tournament, kan de Spanjaard aflossen als de mondiale nummer 2 en kan ook dichter naar leider Novak Djokovic toe kruipen. -
PREMIUM
Kiki had ook kunnen zeggen: ‘Strik eromheen, uit met die schijnwerpers’
-
Met deze auto aast Lewis Hamilton op achtste wereldtitel
Mercedes heeft vanochtend de auto voor het Formule 1-jaar 2021 gepresenteerd. Met de W12 aast het team op de achtste wereldtitel op rij. De auto is, net als afgelopen seizoen, grotendeels zwart.
-
Arantxa Rus boekt in Lyon eindelijk eerste zege van het jaar
Arantxa Rus heeft in Lyon haar eerste overwinning van dit jaar in het enkelspel geboekt. De 30-jarige Westlandse rekende in de eerste ronde van het WTA-toernooi in twee sets af met Wang Xiyu: 7-6 (6), 6-4. Begin dit jaar had Rus in Abu Dhabi in de eerste ronde nog in drie sets verloren van die 19-jarige Chinese. -
‘Ihattaren zou baat hebben bij een Marokkaanse mental coach: ik heb Raiola gecontacteerd’
-
‘Europese voorbereiding’ Vitesse: alles staat in teken bekerclash met VVV
Vitesse kiest voor een ‘Europese voorbereiding’ op de halve finale van de KNVB-beker. De Arnhemse club heeft de laatste training voor de clash met VVV-Venlo in het Gelredome afgewerkt. De selectie gaat dinsdag ook een hotel in, om tot in detail op de kraker voorbereid te zijn.