‘Mijn droom is een boerderijtje op het Loon’: AWB inventariseert woonwensen
WAALRE - Voortaan eerst de burger vragen wat die van een kwestie vindt, voor het in de politiek aan de orde komt. Dat is de gedachte achter het nieuwe burgerpanel van AWB.
De lokale partij Aalst-Waalre Belang (AWB) richtte deze maand het panel op. ,,Het is best vreemd dat raadsleden soms hun eigen mening geven bij onderwerpen”, vertelt fractiesecretaris Pieter van Deursen. ,,Je vertegenwoordigt toch de inwoners, waarom zou je dan niet willen weten wat die vinden? Het argument ‘we hebben een mandaat van de kiezer’ vond ik niet echt een overtuigende verklaring dus ik heb me bij de partij hard gemaakt voor dit panel.”
De vragenlijst van maart betreft de woonbehoefte in Waalre. ,,We willen weten wat voor woning jongeren zoeken die in Waalre willen blijven of hier willen terugkeren. Maar ook wat de woonwens van senioren is. Willen ze een bungalow of een huis met een tuin, of liever een appartement of loft? Of is een tiny house, bijvoorbeeld op het terrein naast het kerkhof in Waalre dorp een optie?”
Alles hier opgebouwd
Marieke Verweij (20) is student geneeskunde en woont nog bij haar ouders. Hoewel het nog veel te vroeg is om nu al op woningjacht te gaan – ze heeft nog zes jaar voor de boeg – maakt ze zich zorgen over de toekomst. ,,Ik zou graag willen wonen in Aalst. Hier heb ik alles opgebouwd, begroeten mensen elkaar nog en kijken ze naar elkaar om. Bovendien ben ik snel in Eindhoven, Valkenswaard is wat dat betreft nét te ver. Maar een woning vinden – liefst een huis of een appartement op de begane grond met tuin – wordt een grote uitdaging: als starter kom je bijna niet in aanmerking om te huren vanwege de lange wachtlijsten. De prijzen van koophuizen zijn niet te doen met een beginnende baan. De keuze is of (fors) overbieden op een gewild huis, of een pand waar veel aan moet gebeuren. Maar dan moet je wel een handige familie hebben of je bent het geld alsnog kwijt.”
Ook Lieke Stoffelen en Martijn van Santen (beiden 29) lopen tegen het overbieden aan. Het Eindhovense stel wil naar Waalre, hij is er geboren en getogen. ,,We hebben meer ruimte nodig”, vertelt Van Santen. ,,We werken vanwege corona allebei thuis in dezelfde ruimte en dat is niet handig.”
,,Eindhoven is leuk maar erg stedelijk, daarom voelt het minder veilig”, vult Stoffelen aan. ,,We denken langzamerhand aan kindjes en die willen we op termijn toch alleen over straat kunnen sturen.”
Droomhuis
Wat de twee voor woning zoeken? ,,Een boerderijtje op het Loon is mijn droom”, lacht Van Santen, ,,maar dat zit er niet in. Het kan een rijtjeshuis zijn of een twee-onder-een-kap, als er maar een tuin bij zit. Bij voorkeur hebben we een bestaande woning: er wordt al zo veel bos gekapt voor woningbouw, dat doet altijd een beetje pijn. Al zijn we als woningzoekenden daar nu zelf ook een beetje schuldig aan.”
Wie deel uit wil maken van het burgerpanel van AWB kan zich op aalstwaalrebelang.nl aanmelden. Het is ook mogelijk om alleen de (digitale) enquête op de site in te vullen. De vragenlijst over wonen is tot en met zondag 21 maart beschikbaar.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
INGEZONDEN OPINIE
Mening | ASML duurzaam inpassen in de regio vergt visie en regie met cruciale rol voor gebouwen en landschap
-
PREMIUM1
Het gaat niet goed met onze kinderopvang: is jaloers kijken naar Zweden terecht?
De kinderopvang wankelt onder personeelstekorten en wachtlijsten. Het kabinet wil die voorziening in 2025 veel goedkoper maken om meer vrouwen de arbeidsmarkt op te krijgen, net als in Zweden. Gaat dat werken? -
Deze pagina gaat verdwijnen, lees hier hoe u uw eigen gemeentepagina kunt instellen
Op deze pagina vond je altijd het nieuws uit de streek. Om je nog lokaler nieuws te bieden, biedt het ED je nu een pagina aan met het nieuws uit jouw gemeente én de directe omgeving. -
PREMIUMMet video's
Dermatoloog over huidkanker: ‘Huidkleurig bultje dat snel groeit? Dan meteen naar de dokter’
Lekker buiten zijn in het zonnetje, dat doen we maar al te graag in deze tijd van het jaar. Maar blootstelling aan te veel uv-straling in zonlicht kan leiden tot huidkanker, de meest voorkomende kankersoort in Nederland. Een op de vijf Nederlanders krijgt ermee te maken, weet Patrick Kemperman, dermatoloog bij Amsterdam UMC en het Dijklander ziekenhuis in Purmerend. Hij vertelt over de drie vormen van huidkanker en wat je kan doen om ze te voorkomen. -
LEZERSBRIEVEN
Brieven | Supporters steunen PSV in ijskoud Emmen tegen beter weten in | Facebook blocket printscreen met tepels
EINDHOVEN - Lezers van het ED en ed.nl kunnen een ingezonden brief sturen via Opinie@ed.nl. Hieronder een selectie van de lezersbrieven die donderdag 26 januari in de krant verschenen.
-
Op deze plekken kun je een elektrische auto beter niet opladen
-
-
-
PREMIUM
100-jarige Mien Gentenaar-De Visser uit Waalre nog altijd de slimste mens van De Hoevenakkers
WAALRE - Ze mag dinsdag dan honderd jaar zijn geworden, maar Mien Gentenaar-De Visser uit Waalre toont zich tijdens de quiz-avonden in woonzorgcentrum De Hoevenakkers nog steeds de slimste mens. Haar geheim? ‘Gewoon blijven ademen’. -
6 tips
Ga schulden gelijk te lijf: ‘Oogkleppen ophouden en post niet openmaken is geen goed idee’
Voor het eerst sinds 2013 maken we ons méér zorgen over onze financiële situatie. Dat maakte het CBS vanochtend bekend. Met de hard stijgende prijzen voor het levensonderhoud kun je gemakkelijk in financiële nood raken. ,,Ongemerkt wordt alles duurder en opeens is het geld op.’’ Zes tips om schulden het hoofd te bieden.