'Crossen mag niet op deel Eurocircuit Valkenswaard'
VALKENSWAARD/DEN BOSCH - Of het Eurocircuit zijn huidige vorm en omvang kan behouden, is hoogst onzeker. De bestuursrechter in Den Bosch vindt dat een behoorlijk deel van het terrein helemaal niet gebruikt mag worden voor motorcrossdoeleinden. De betreffende grond, waar de voormalige vuilstort onder ligt, is bedoeld voor bos en niet voor cross.
De uitspraak betekent een ‘belangrijk succesje’ voor Groen en Heem en de buurman van het circuit, die samen naar de rechter stapten. Ze vinden dat de gemeente Valkenswaard onvoldoende toeziet op naleving van de regels op het herriesportterrein aan de Victoriedijk. In een eerdere zaak over de milieuvergunning haalden ze nog bakzeil bij de rechter, hun argumenten met betrekking tot het bestemmingsplan hielden nu wel stand.
Het gedeelte onder de oude vuilstort is de crux. Dat stuk grond werd in 1986 bestemd als 'definitief bos'. Maar voor en na die tijd werd er gewoon gecrost, met toestemming van de gemeente. Valkenswaard beroept zich nu op het zogenaamde overgangsrecht, een regeling die bij oude bestemmingsplannen de mogelijkheid biedt om bestaande (niet vergunde) activiteiten in een klap te legaliseren.
Overgangsrecht van tafel
Maar volgens de rechter heeft de gemeente daarbij een belangrijke voorwaarde over het hoofd gezien: wil je een beroep doen op het overgangsrecht dan mogen de aard en omvang van de activiteiten niet te zeer veranderen of toenemen. En dat is hier wel degelijk het geval, luidt het oordeel. Daarmee is het overgangsrecht van tafel geveegd en blijft voor de voormalige vuilstort de bestemming ‘bos’ van kracht, waarop motorcrossactiviteiten niet zijn toegestaan.
Welke impact de uitspraak heeft, is nog niet duidelijk. Advocaat Eelco Dijk, die Groen en Heem in de zaak bijstaat, waagt zich niet aan een voorspelling. In eerste instantie is de gemeente aan zet. Die moet de handhavingsverzoeken van de bezwaarmakers opnieuw bekijken, rekening houdend met de uitspraak van de rechter. Wat daarbij volgens Dijk wel buiten kijf staat: "De grond onder de vuilstort mag niet gebruikt worden voor motorsportdoeleinden. Daar kan de gemeente in principe niet omheen."
Groen en Heem overweegt om tegen de uitspraak in beroep te gaan bij de Raad van State. "We zien nog genoeg aanknopingspunten", zegt woordvoerder Lambert de Brouwer. Zo zijn de openingstijden nog onvoldoende meegewogen in de uitspraak, vindt hij. "Het Eurocircuit wordt vaker gebruikt dan de acht uur per week en de drie weekeinden per jaar die volgens de regels zijn toegestaan."
Wethouder Mart Wijnen beseft dat de gemeente een betere onderbouwing moet aanleveren voor het overgangsrecht. Daarbij merkt hij op: "Van het terrein dat onder het overgangsrecht valt, maakt de vuilstort slechts een tiende deel uit. We bestuderen de uitspraak de komende dagen nog wel verder, dus of we in beroep gaan dat kan ik nu nog niet zeggen."
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
PREMIUM
Buren vrezen nog steeds horeca en terras bij Gat van Waalre
DEN HAAG/WAALRE – Bewoners aan de rand van het Gat van Waalre vrezen nog steeds een groot horecabedrijf plus terras naast hun appartementengebouw aan de Dijkbeemd, bleek donderdag tijdens een rechtszaak bij de Raad van State. -
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
Tekenaar Arjen Vriezekolk geeft ‘De Leukebroeders’ een ander gezicht
DOMMELEN - Striptekenaar Arjen Vriezekolk uit Dommelen gaat de strip De Leukebroeders een nieuw leven in blazen. Hij zet de verhalen over de kloostermonniken na 35 jaar voort met het nieuwe album ‘Rollerklooster’. De presentatie is zaterdag in Valkenswaard. -
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen.
-
Dommelen plaatst zelf maar de halte die het zo hard mist: ‘Ik zit thuis gevangen omdat die bus niet rijdt’
DOMMELEN - Een groep van zo’n vijftig mensen verzamelde zich woensdagavond op de kruising van de Westerhovenseweg en de Bergstraat in Dommelen om te protesteren tegen het wegvallen van buslijn 318 in hun dorp. -
-
-
‘Perfect wordt het niet, want we moeten niet gelijk aan God willen zijn’; Gregoriaanse Kring van start in Eindhoven
EINDHOVEN - Het gregoriaans ontleent zijn naam aan paus Gregorius de Grote. De laatste jaren is er sprake van groeiende belangstelling. Ook in Eindhoven nodigt de Gregoriaanse Kring liefhebbers uit om samen te zingen. -
INGEZONDEN OPINIE
Mening | Meer militaire steun aan Oekraïne leidt niet tot overwinning; herstel krijgsmacht komt in het gedrang
GELDROP - Oekraïne wordt de hemel in geprezen voor moed, moreel, eendracht en vastberadenheid en in het Westen wordt overwogen om het land met meer en zwaarder militair materieel te steunen.