Bibliotheek in Veldhoven vreest bezuiniging: ‘Dit is voor ons niet acceptabel’
VELDHOVEN - Als de bezuiniging op de bibliotheek in Veldhoven wordt doorgezet, zou het zomaar kunnen dat de openingstijden gehalveerd worden.
Die waarschuwing gaf bibliotheek-directeur Dorine Prinsen dinsdagavond aan de Veldhovense gemeenteraad mee, tijdens een online vergadering waarin de gemeentelijke begroting voor 2021 centraal stond.
Naast een halvering van de openingstijden zou de bezuiniging er volgens Prinsen ook toe kunnen leiden dat de collectie flink moet worden uitgedund en dat afscheid moet worden genomen van personeel dat ondersteuning biedt aan onderwijs en kwetsbare groepen.
Net als veel andere gemeenten heeft ook Veldhoven het financieel hard te halen, zo bleek vorige maand uit de door burgemeester en wethouders gepresenteerde begroting. Om dat huishoudboekje toch sluitend te krijgen, zijn meerdere maatregelen nodig. Een extra verhoging van de onroerendezaakbelasting (ozb) is zo'n maatregel, net als een eenmalige greep uit de reservekas en daarnaast een aantal bezuinigingen.
Erg voorbarig
Eén van die bezuinigingen betreft de bibliotheek. Volgens wethouder Hans van de Looij (Gemeentebelangen, kunst en cultuur) kan de subsidie voor de bieb de komende jaren met drie ton worden verlaagd als de instelling verhuist naar een compactere ruimte op de begane grond van het gemeentehuis, aan de zijde van het Meiveld.
Volgens bibliotheek-directeur Prinsen is het maar de vraag of die aanname klopt. ,,Zo'n verhuizing is zeker het onderzoeken waard, maar dat onderzoek moet nog plaatsvinden. Daar nu al een voorschot op nemen, vind ik erg voorbarig.”
Ondergrens bereikt
Ook Patricia Janssen, voorzitter van de raad van toezicht van de bibliotheek, betreurt de voorgenomen bezuiniging. Ze wees er de raadsleden op dat de Veldhovense bieb de afgelopen 8 jaren al 35 procent van haar subsidie heeft moeten inleveren en dat daarmee de ondergrens voor een volwaardig dienstenaanbod wel is bereikt. ,,We gaan graag met de gemeente in gesprek over deze niet onderbouwde bezuiniging, die voor ons niet acceptabel is.”
Of de bezuiniging op de bieb ook doorgaat, moet nog blijken. Volgende week dinsdag wordt de - wellicht op onderdelen aangepaste en vervolgens - definitieve begroting door de raad vastgesteld. Alle raadsfracties gaven dinsdagavond alvast aan op welke onderdelen zij die begroting graag nog willen bijsturen.
Jozeftoren behouden
Zo gaf de fractie van Gemeentebelangen te kennen te gaan pleiten voor behoud van de Jozeftoren in D’Ekker. De toekomst van die toren is ongewis, nu is gebleken dat een eventuele renovatie 150.000 euro moet kosten, terwijl sloop zo'n 100.000 euro minder kost.
Verder kondigde het CDA aan met een voorstel te komen voor een Veldhovense rattenvanger, naar aanleiding van de toegenomen rattenoverlast in de gemeente.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
met video
Dit zijn de beste Brabantse 1 aprilgrappen, ben jij erin getrapt?
Het is ieder jaar onderwerp van gesprek: trapte jij erin? In de dagen voor 1 april wordt het nieuws traditiegetrouw overspoeld met bizarre berichten die uiteindelijk één grote grap blijken te zijn. En ook in Brabant kunnen grappenmakers er wat van, blijkt wel uit deze lijst met ‘nieuwtjes’. Stuk voor stuk verzonnen, toch?Eindhoven -
PREMIUM
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht. -
Met Pasen nooit meer verse asperges van De Laarhoeve
Drie jaar geleden was de boer al opgehouden met eigen teelt: „Corona. Onze steeksters kwamen ieder jaar met een vaste groep uit Polen, maar toen de grenzen dicht gingen was alle ervaring in één klap weg.” De eigenaar van de vleesboerderij en een Bed en Breakfast op eigen terrein, liet zich echter niet onder één hoedje vangen en haalde de koningin der groenten voortaan uit Leende. Maar ook daar is hij nu mee gestopt. „Tot wanneer doe je het goed, hé?”Aalst, Waalre-dorp -
LIVE eredivisie | NEC hoopt na tien nederlagen op rij tegen PSV weer eens te stunten
PSV heeft de laatste jaren weinig moeite met NEC. De Eindhovenaren wonnen alle tien de laatste duels van NEC. De laatste keer dat NEC een punt pakte tegen PSV is dan ook meer dan tien jaar geleden. Houdt PSV koploper Feyenoord en Ajax nog enigszins in zicht? Je volgt het in ons liveblog!Eindhoven -
PREMIUMVAN DE LEZER
‘De zomertijd gooit ons hele ritme in de soep en het levert niks op’
Door de omschakeling naar de zomertijd hebben veel mensen de afgelopen dagen last van een mini jetlag. Deze week in de Wijzen uit het Zuidoosten: hoe zinnig is de zomertijd en wat zijn de gevolgen?Veldhoven
-
Quiz
Bolle Jos, Vingerknipper en de Godfather van het Zuiden: de brute bijnamen van Brabantse boeven
De één is ronduit angstaanjagend, de ander hilarisch. Sinds jaar en dag hebben criminelen van over de hele wereld de meest uiteenlopende aliassen. ‘El Chapo’ (het kleintje) en ‘De Neus’ kennen we allemaal. In Brabant hebben we ‘Bolle Jos’ Leijdekkers, de voortvluchtige cocaïnebaas die de laatste tijd veelvuldig in het nieuws is.Eindhoven -
-
-
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing. -
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg.