WK is stip aan de horizon voor Emma Coolen
MOL - November 2013 bezocht Emma Coolen uit Son een Champions Leaguewedstrijd van de latere finalist Tyresö FF. Sindsdien wil ze het WK vrouwenvoetbal van 2019 halen. Bij VC Moldavo in de Belgische eerste nationale maakt ze werk van die droom.
Delen per e-mail
In haar eentje op de tribune zag Emma Coolen het licht. Ze was vijf dagen in Zweden omdat ze in een tussenjaar die taal aan het leren was. Daar bezocht ze op aanraden van een vriendin een wedstrijd van Tyresö FF. ,,Ik dacht: ‘dit wil ik ook, hier wil ik ook ooit spelen.’ Sinds die dag is alles anders. In een keer vroeg ik mij af wat ik in godsnaam al die jaren met mijn leven had gedaan”, vertelt Coolen, die tot die tijd zonder enige ambitie bij SBC en Nederwetten voetbalde. ,,Van mijn vijftiende tot mijn twintigste op het laagste niveau, de vijfde klasse. Het was meer een excuus om op zondag bier te drinken. Ik rookte ook een pakje per dag en ging drie keer in de week op stap.”
Terug thuis op de bank vroeg ze haar moeder of zij dacht dat het mogelijk is om, net twintig geworden, nog profvoetballer te worden. Terwijl haar ouders nog denken dat het een bevlieging is, gaan bij Coolen alle remmen los. Alleen hoe begin je aan zo’n missie? ,,Dat wist ik ook niet. Ik ging boeken bij de bieb halen en wedstrijden op YouTube kijken. En meldde me aan bij FC Eindhoven”, aldus Coolen, die op haar hand aftelt naar haar grote doel: het WK van 2019. ,,Het is een geinig ritueel opdat ik niet vergeet dat het eraan komt.” Deze maandag staat er 761 op geschreven. Of het haalbaar is? ,,Het kan. Het is vooral heel motiverend om een doel te hebben waarvan iedereen zegt dat het je toch nooit gaat lukken.”
Daarom ook zit onder haar scheenbeschermer een tatoeage verstopt van het rugnummer 24. Dat stond op haar shirt die ene keer dat ze bij PSV/FC Eindhoven op de bank mocht plaatsnemen. ,,Ik heb toen al iets gedaan waarvan ik nooit had gedacht dat het zou lukken.”
Balans
De 23-jarige Sonse gaat all-in, soms op het maniakale af. Met Merel van Dongen (verdedigster van Ajax en Oranje) sprak ze over balans in het leven. ,,Zij zei ‘zelfs Cristiano Ronaldo traint niet zo veel als jij’ en dat was geen compliment. Die eyeopener heeft mij echt geholpen.”
Zo startte Coolen in september met de opleiding Communicatie en Multimedia Design in Den Bosch. Ze blogt en vlogt ook over haar beginnende carrière. ,,Ik ben vaak voor idioot uitgemaakt. Ik hoop mensen te laten inzien dat je het altijd kunt proberen. Ik hoef me ook niet af te vragen wat ik mis, want dat weet ik en ik vind dit leuker.”
Coolen zoekt haar eigen weg omhoog. Toen het anderhalf jaar geleden bij FC Eindhoven dood dreigde te lopen, googelde ze clubs net over de grens. Zo kwam ze bij VC Moldavo terecht, een club uit Mol met alleen vrouwenvoetbal. ,,Als mensen hier spreken over het eerste elftal dan hebben ze het over ons, dat is toch fantastisch?”, zegt Coolen.
Zaterdag sloot ze het seizoen af met een 2-1 zege op Standard Luik B. ,,In België wordt heel tactisch getraind op positiespel en dat is kennis die ik miste. Aannames oefenen kan ik thuis wel, schiet ik duizend keer een bal tegen een muur. Een supertechnische speelster zal ik toch nooit meer worden, dat moet ik op andere vlakken zien te compenseren. Ik geloof dat het kan.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Van bijveld in Maasdam naar Johan Cruijff Stadion in Barcelona: ster Esmee Brugts (17) ook bij PSV rijzende
Voor Esmee Brugts (17) was de overstap van de amateurs van FC Binnenmaas naar topclub PSV Vrouwen enorm. Maar de jeugdinternational paste zich snel aan en kijkt kende het ene hoogtepunt na het andere. ‘Het was gewoon zó mooi om daar te staan.’ -
PREMIUM
Oma maakte soep, ouders kwamen eerder van het werk: familie hielp voetbalster Aniek Nouwen op weg naar de top
DEURNE - Op haar eerste training bij SV Deurne vroegen de jongetjes aan de zesjarige Aniek Nouwen: ‘ben jij een meisje, ben jij een meisje?’ Dat meisje maakte direct indruk. De volgende training riepen ze: ‘Ik wil bij dat meisje.’ -
Spaanse Supercup
Martens moet kraker tegen Atlético Madrid missen door blessure
Lieke Martens heeft een blessure opgelopen aan haar rechterbeen, zo meldt haar club FC Barcelona. De ernst van de kwetsuur wordt pas later duidelijk. De 28-jarige linksbuiten is in afwachting van de resultaten van een onderzoek. -
PREMIUM
PSV kan zich (nog) niet spiegelen aan Barcelona
‘Op papier is Barcelona twee maten groter dan PSV’, zei Rick de Rooij, trainer van de Eindhovense voetbalsters, voor de historische debuutwedstrijd in de Champions League. In de praktijk bleek woensdag op PSV Campus de Herdgang dat een stunt er inderdaad geen moment in zat. PSV verloor met 1-4. -
PREMIUMOefeninterland
Vanavond wél tegenstand voor Leeuwinnen? ‘Toen ik klein was, won Duitsland alles’
In 2013 was het doelpuntloze gelijkspel tegen wereldgrootmacht Duitsland op het EK een hele prestatie, weet Daniëlle van de Donk – destijds al basisspeler bij de Leeuwinnen – nog. Vanavond (18.30 uur) oefent de vice-wereldkampioen in Venlo tegen Duitsland en zijn de verhoudingen compleet anders.
-
PREMIUMVIDEO
Mandy van den Berg blikt vooruit op PSV-Barcelona: ‘We moeten op ons allerbest zijn’
PSV staat aan de vooravond van zijn debuut in de Women’s Champions League. Woensdagnamiddag is FC Barcelona de opponent op Campus De Herdgang in Eindhoven. ,,Iedereen is zich er bewust van dat dit een geweldig affiche is en een uitgelezen mogelijkheid om ons te laten zien op dit podium. De gretigheid straalt van de ploeg af.” -
PREMIUM
Joëlle Smits over haar rush uit het boekje: ‘Die omschakeling is wel een kracht van PSV’
Een box-to-box-rush van Joëlle Smits hielp PSV vrijdagavond over het dode punt heen in de kwartfinale van de KNVB-beker tegen PEC Zwolle: 3-0. Het was voor de Zwolse aanvoerster Dominique Bruinenberg uit Geffen de tweede uitschakeling in Eindhoven in een week tijd. -
PSV Vrouwen ziet assistent Stinga per direct naar Roemenië vertrekken
PSV Vrouwen neemt per direct afscheid van assistent-trainer Ovidiu Stinga. De voormalig prof van onder meer Helmond Sport en PSV gaat als hoofdcoach aan de slag bij FC U Craiova 1948, dat wil promoveren naar het hoogste niveau in Roemenië.