‘Geen dodelijke bedrijfsongevallen meer in Nederland vanaf 2034’
Nederland zal vanaf 2033 geen dodelijke bedrijfsongevallen meer kennen als het erin slaagt zijn dalende lijn van het afgelopen decennium vast te houden. De komende acht jaar vallen in Nederland – onnodig, volgens de Europese vakbeweging – nog wel 146 doden op de arbeidsplek en in heel Europa meer dan 27.000, als de huidige trend doorzet.
Dat zegt vakbondskoepel Etuc ter gelegenheid van International Workers’ Memorial Day, een soort Koningsdag voor werknemers. Lidstaten en bedrijven zijn veel te laks in het uitbannen van bedrijfsongevallen, aldus Etuc, en inspecties inspecteren te weinig – veel minder zelfs dan tien jaar geleden. En dat kost dus de rest van dit decennium meer dan 27.000 mensen onnodig het leven, aldus Etuc.
,,Terwijl dodelijke bedrijfsongevallen iets lijken uit een andere eeuw, gaat dit soort tragedies zich in Europa nog zeker dertig jaar afspelen”, zegt Etuc-topman Claes-Mikael Stahl. Zijn experts baseerden zich op EU-statistieken en extrapolaties van het beleid in elk van de 27 lidstaten. In Spanje ontbreekt elke vooruitgang, in Frankrijk loopt het aantal dodelijke bedrijfsongevallen zelfs weer op. In 2019 was dat, na een zeer trage daling in de jaren daarvoor, in heel Europa het geval. De vakbondskoepel, die meer dan 45 miljoen werknemers uit 39 Europese landen vertegenwoordigt, pleit in een manifest voor nul bedrijfsdoden in uiterlijk 2030. Het is een kwestie van politieke wil om dat te halen, luidt het. Europa als geheel heeft tot 2055 nodig om zover te komen.
Onverantwoordelijke werkgevers
Volgens Etuc-topman Stahl zou geen enkele werknemer zich moeten afvragen of hij aan het eind van de werkdag zijn gezin nog terugziet. ,,Toch is dat voor veel werknemers de dagelijkse realiteit, vaak omdat onverantwoordelijke werkgevers uit winstbejag regels aan hun laars lappen en politici om ideologische redenen de aanval inzetten op inspecties en algemeen aanvaarde veiligheidsregels.”
Bij de dodelijke bedrijfsongevallen telt Etuc ook de overlijdens mee als gevolg van werk-gerelateerde ziekten (vaak kanker). Etuc roept politiek en bedrijfsleven op ook veel meer te doen tegen blootstelling aan kankerverwekkende stoffen op de arbeidsplaats.
Bekijk de video’s over werk en carrière in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMGeldvraag
Banken vragen geld voor betaalrekening, maar bieden nauwelijks spaarrente: zo zit het
-
PREMIUM
Vroeg werken of diploma halen? Veel jongeren kiezen voor het eerste: ‘Maakt je kwetsbaar’
Jonge mensen laten steeds vaker hun mbo-opleiding links liggen om tegen een mooi startsalaris voor hun leeftijd aan de slag te gaan bij een werkgever, die ze met open armen verwelkomt. Maken deze jongeren slim gebruik van de krapte op de arbeidsmarkt of snijden ze zichzelf op den duur in de vingers door geen papiertje te behalen? ,,Het is in ieder geval een valse start.’’ -
PREMIUMColumn
Nadine werd na twee jaar ziektewet ontslagen door de werkgever waar ze zich zo voor inzette
Tjerk verloor zijn zaak, Pascalle werd ontslagen en Nadine leverde in op haar gezondheid. Hoewel de coronapandemie voor velen allang voorbij is, zijn er ook nog genoeg mensen die nog dagelijks met de gevolgen kampen. Anne-Marije Buckens (34) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt, en staat hen bij. -
autotest
Zo gaat de Renault Espace met zijn tijd mee: van MPV naar SUV
De zesde generatie van de Renault Espace heeft weinig gemeen met de praktische busjes van de eerste vier generaties. De multifunctionele indeling uit het verleden is verdwenen en soepele zescilinders maakten plaats voor haperende hybrides. -
PREMIUM
Dodelijk bedrijfsongeval bij Vlisco: val van eerste etage werd man (58) uit Arnhem fataal
HELMOND - De man die zondagavond om het leven kwam bij textielbedrijf Vlisco in Helmond is een 58-jarige Arnhemmer. Hij viel naar beneden tijdens schoonmaakwerkzaamheden. Het is onduidelijk waarom hij precies op de plek was waar het ongeluk gebeurde.
-
Waarom je op Bevrijdingsdag (waarschijnlijk) gewoon moet werken
-
-
-
PREMIUMEnergierekening
Hans woont op 28 vierkante meter en heeft laag gasverbruik: ‘Merk wel dat alles duurder is’
Hans de Vries (40) uit Amsterdam woont in een studio en is op sommige vlakken afhankelijk van zijn VvE. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
met video
Medewerkster machinebedrijf belandt onder assemblagetool en raakt zwaargewond in Helmond
HELMOND - Een medewerkster van machinebouwer AAE in Helmond is maandagmiddag onder een hulpmiddel om grote onderdelen te verplaatsen terechtgekomen. Daarbij is ze zwaargewond geraakt. De vrouw is met spoed overgebracht naar het ziekenhuis. ,,Ze is op dit moment stabiel en krijgt de nodige medische behandeling", meldt een woordvoerster van AAE dinsdag.