Waarom iedere werkvloer rituelen nodig heeft (maar een manager ze niet moet bedenken)
columnGedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: werkrituelen
Is Sinterklaas al langsgeweest op je werk? Lag er een handje kruidnoten op je bureau, een chocoladeletter, of komt hij misschien echt op bezoek? Ik werkte eens op een afdeling waar een collega elk jaar als Sinterklaas verkleed cadeautjes uitdeelde aan de kinderen van werknemers.
Leuk, zo’n extra kleinigheidje voor je kind, maar de papa’s en mama’s moesten er wel wat voor doorstaan. De verstrooide Goedheiligman lepelde namelijk heel wat vriendelijke beledigingen op uit zijn dikke boek. Heel wat mensen liepen rood aan en de Sint maar onschuldig giechelen achter zijn baard.
Of je er nou van houdt of niet, stiekem doen dit soort groepsrituelen veel goeds. Niet alleen brengen ze collega’s dichter bij elkaar. Uit onderzoek blijkt dat rituelen in het team zorgen dat je je werk meer betekenisvol vindt en dat maakt meer gemotiveerd, gelukkig en productief. Ook wanneer het ritueel op zichzelf eigenlijk heel weinig met je werkzaamheden te maken heeft.
Een ritueel kan van alles zijn, als het maar iets is wat je samendoet op hetzelfde moment
Misschien geen Sinterklaas voor jullie, maar ligt er straks wel een kerststol van die ene goede bakker op je te wachten, of is het bedrijfskoor al druk bezig om het kerstconcert voor te bereiden. Maar een ritueel kan ook iets heel kleins zijn. Zo ging een Gooise collega van mij bij de middagkoffie altijd even het kantoor rond met de koektrommel. Ik leerde haar speciaal voor deze dagelijks terugkerende gebeurtenis een Brabants zinnetje: ‘Vat un kuukske’.
Drie keer op je schouder kloppen
Een ritueel kan van alles zijn, als het maar iets is wat je samendoet op hetzelfde moment. Zo lieten onderzoekers 122 groepen van drie personen dezelfde handelingen uitvoeren. Eerst drie keer op je schouder kloppen, dan zeven seconden je vuist voor je hart houden. Daarna kregen ze een brainstorm-taak. De mensen die samen deze handelingen uitvoerden vonden de brainstorm veel betekenisvoller, dan mensen die de handelingen op eigen houtje deden. Iets samendoen vormt een band. Daarnaast moeten rituelen altijd precies op dezelfde manier worden uitgevoerd, en worden ze erg gemist als ze verdwijnen.
Nu kan ik me voorstellen dat er leidinggevenden zijn die denken: ,,Aha! Dat mist er nog in ons team, een ritueel!’’ Maar eigenlijk hoef je niks te verzinnen, rituelen ontstaan vanzelf. Kijk naar wat je werknemers al doen en geef ze de ruimte en middelen om dit te blijven doen.
Meer weten over psychologie en werk? Lees Chantals boeken Waarom perfectionisten zelden gelukkig zijn, 13 tips tegen perfectionisme (2021) en Ons feilbare denken op het werk (2018).
Lees ook bij Intermediair: Zo kun je gewoontes op kantoor veranderen
Bekijk hier al onze video’s over werk en carrière:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
Waarom roddelen op het werk niet per se slecht is
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: roddelen op het werk -
column
‘Quiet quitting’ klinkt leuk, maar is het in Nederland wel echt nodig?
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: quiet quitting -
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen. -
PREMIUM
Leven van Joost volledig in het teken van tulpen: hij kweekt er 125 miljoen per jaar
Hij is Mister Tulp himself. Joost Wesselman (52) uit Roelofarendsveen kweekt miljoenen tulpen, heeft een tulpenwebshop en is medeorganisator van Nationale Tulpendag. Het seizoen wordt zaterdag geopend met een oudhollands tulpenfeest: Typical Dutch!
-
PREMIUMde dag van...
Een trouwjurk voor je hond? Natasja verkoopt kleding voor huisdieren: ‘Maar ik maak het niet te gek’
Natasja Dolleman uit Woerden zocht in 2004 naar artikelen voor haar twee keeshonden. Sindsdien heeft ze een webshop met dierenbenodigdheden en bestaat haar assortiment voor een groot deel uit kleding. Ze vindt dat het niet te gek moet worden; haar eigen chihuahua Chico moet wel gewoon hond kunnen zijn. -
-
-
PREMIUM
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
PREMIUM
Hindoestaanse headhunter Christine wil méér diversiteit op werkvloer, maar óók witte mannen
Doet u mij maar een homo, een niet-westerse vrouw of iemand met een beperking? Nee, zo werkt het niet, zegt headhunter Christine Changoer (36) uit Reeuwijk. Ze maakt zich sterk voor een multicultureel bedrijfsleven, maar dan zonder hokjes.