Weer ‘echt’ contact met elkaar maken na corona: ‘Je hebt er maar één ding voor nodig’
Zo optimaal mogelijk werken, dat is het streven van organisatiepsycholoog Lennard Toma. Altijd is hij op zoek naar manieren om zelforganisatie en werkgeluk te verbeteren. Wekelijks deelt hij hier zijn beste tips. Vandaag: weer verbinding maken.
Hoewel we weer wat oplevingen zien, ben ik ervan overtuigd dat we nu toch wel het ergste gehad hebben wat Covid ons te bieden heeft. De meeste mensen zijn inmiddels gevaccineerd. Ook ik ben door de magistrale vaccinatietempel geweest en was onder de indruk van het Nederlandse vermogen dit soort zaken te organiseren.
Als organisatiepsycholoog heb ik in het coronajaar verschillende organisaties geholpen door de crisis heen te komen. Waar ik normaal gezien hielp met stappen voorwaarts, was ik nu bezig pleisters te plakken. In elk van de organisaties waar ik hielp - van overheidsinstantie tot bank en van kwekersbedrijf tot zorginstelling - is er één duidelijk ding wat nu nodig is, omdat het in Covid-tijd niet lukte: verbinding maken.
Dan heb ik het over verbinding tussen mensen. Tussen leidinggevenden en de werkvloer. Weer verbinding voelen met het bedrijf waarvoor je werkt en met klanten, cliënten, patiënten en burgers. Maar ook verbinding met je taken en werkplek. Verbinding met die wereld daarbuiten die je al een tijd niet echt hebt gezien.
Niet alleen in het werkende leven
En verbinding is niet alleen nodig in het werkende leven. Juist nu is het belangrijk dat politici weer met ons verbinding maken. Dat ze luisteren, ons vertegenwoordigen en met ons samenwerken. Hopelijk kunnen we de tijd nemen om ons weer te verbinden met familie en vrienden die we maar sporadisch onder anti-knuffelomstandigheden zagen.
Natuurlijk moeten we verbinding maken met de natuur en onze planeet, zodat we die niet (verder) naar de kloten helpen. En we moeten niet vergeten verbinding te maken met onszelf, in plaats van met onze telefoons en overige schermpjes.
Als we meer verbinding vinden, gaat dat ons meer voldoening geven op het werk en daarbuiten
Als we meer verbinding vinden, gaat dat ons meer voldoening geven op het werk en daarbuiten. Het gaat ons gelukkiger maken. En ons betere mensen maken, voor onszelf en alles eromheen. Een van de langst lopende Harvard-studies (begonnen in 1938, met een looptijd van liefst tachtig jaar) toont aan dat mensen gezonder, gelukkiger en langer leven door sterke sociale relaties.
Verbinding zou weleens het woord van de jaren 20 na Covid kunnen zijn. Ik hoop het in ieder geval. En het is zo simpel. Er is maar één ding wat je nodig hebt om verbinding te maken: aandacht. Vraag: ‘Hoe is het nou met jou?’ Of: ‘Vertel eens jouw verhaal van het afgelopen jaar.’ En je bent er. Als we die vaccinatietempels zo strak kunnen organiseren in Nederland, kunnen we dit al helemaal. Makkie.
Columnist Thijs Launspach is met vakantie. Lennard Toma is zijn tijdelijke vervanger. Meer weten over Lennards kijk op werk? Lees ook zijn boek 99 Problems But The Boss Ain’t One.
Bekijk de video’s over werk en carrière in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Kristel (36) is zakenvrouw van het jaar: ‘Klant die ik koffie bracht nam aan dat ik de secretaresse was’
Kristel Groenenboom (36) werd al op haar 23ste directeur van haar vaders containerbedrijf. Nog altijd ziet ze dat vrouwen in technische beroepen in de minderheid zijn, zeker in een topfunctie. Dit zijn de lessen die zij heeft geleerd.Oosterhout -
Deze banen zijn het populairst onder starters
Starters op de arbeidsmarkt kiezen graag voor een traineeship om hun talenten verder te ontwikkelen. Ook banen in de adviesbranche zijn gewild, blijkt uit een analyse van Magnet.me. Door de grote krapte op de arbeidsmarkt hebben starters meer keuzemogelijkheden dan ooit, maar grote werkgevers als KLM, Shell en ING blijven onverminderd populair. -
PREMIUMColumn
Als je het algehele sentiment moet geloven, ben je op je 50ste opeens incontinent, kalend en seniel
Als we de grapjes rond iemands 50ste verjaardag mogen geloven, word je vanaf die dag opeens incontinent, seniel, en hulpbehoevend. Anne-Marije Buckens (34) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt, en wil juist van al die stereotypes en vooroordelen af. -
PREMIUMMet video
Statiegeld op blikjes, zo krijg je je geld terug
Na de kleine plastic flesjes zijn nu de blikjes aan de beurt. Vanaf deze week betaal je daar ook 15 cent statiegeld voor. Maar waar is dat goed voor en ook niet onbelangrijk: hoe krijg je je centjes weer terug? -
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras.
-
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’ -
-
-
Waarom we allemaal denken dat we beter zijn dan onze collega’s - en het mis hebben
Zo optimaal mogelijk werken, dat is het streven van organisatiepsycholoog Lennard Toma. Altijd is hij op zoek naar manieren om zelforganisatie en werkgeluk te verbeteren. Wekelijks deelt hij hier zijn beste tips. Vandaag: ben jij beter dan je collega’s? -
Waarom ieder bedrijf onbeperkt vakantiedagen zou moeten geven
Zo optimaal mogelijk werken, dat is het streven van organisatiepsycholoog Lennard Toma. Altijd is hij op zoek naar manieren om zelforganisatie en werkgeluk te verbeteren. Wekelijks deelt hij hier zijn beste tips. Vandaag: een pleidooi voor onbeperkt vakantie.